Справа №2а-816/11р.
18 квітня 2011 року Алчевський міський суд Луганської області в складі:
головуючого судді - Антоненко М.В.
при секретарі - Маслюк І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Алчевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ у м. Алчевську про визнання дій неправомірними, про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 є пенсіонером, пенсія їй призначена та виплачується УПФУ у м. Алчевську у відповідності із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У лютому 2011 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ у м. Алчевську із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням додаткових 24 місяців страхового стажу, набутого після призначення пенсії та із більшого заробітку, але при проведенні перерахунку застосував показник середньої заробітної плати не за 2009, 2010 рік, а за 2007 рік -1197,91 грн. Позивач звернувся до суду із позовом та просить зобов'язати УПФУ у м. Алчевську здійснити перерахунок їй пенсії у 2009-2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто зобов'язати УПФУ у м. Алчевську здійснити перерахунок належної їй пенсії за 2009- 2010 р. та виплатити утворену заборгованість
Позивач у судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надавши суду заперечення на позов згідно якого позов не визнає з наступних підстав: при призначенні пенсії у 2009, 2010 році застосовується показник заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік. Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, що визначається згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"( закон № 1058). Рішенням КСУ від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40,42 ЗУ № 1058 в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дій зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статус позивача має своє підтвердження та відповідачем не оспорюється.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнобов*язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст. 40 Закону.
Згідно п.п.3 п.11 Постанови КМУ № 530 від 26.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Роком, що передує року перерахунку пенсії ОСОБА_1 є 2009 рік.
Таким чином, проведення УПФУ у м. Алчевську перерахунку пенсії у 2009, 2010 році із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої оплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій за 2007 рік -1197,91 грн., не має під собою правового обґрунтування, не підкріплене посиланнями на норми чинного законодавства і є спробою незаконно звузити права працюючих пенсіонерів і в 2010 році перерахувати пенсію в заниженому розмірі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160-163,167,185,186 КАС України, ч.4 ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 19,22 Конституції України, Постановою КМУ № 530 від 25.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», суд, -
Позов задовольнити.
Визнати дії УПФУ у м. Алчевську щодо перерахування пенсії ОСОБА_1 -незаконними.
Зобов'язати УПФУ у м. Алчевську зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за 2009- 2010 роки по нормі Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Алчевський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: М.В. Антоненко