24.03.2008 Справа № 8/241
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Павловського П.П., суддів: Чус О.В. (доповідач), Швець В.В.
розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду у Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2005 року у справі № 8/241
за позовом Управління Пенсійного фонду у Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області (вул.Дніпропетровська - 20, м.Дніпродзержинськ, 51909)
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (вул. Сировця-42, м. Дніпродзержинськ, 51921)
про зобов'язання включити 1935 грн. 41 коп. Заборгованості по виплаченим пенсіям
Управління Пенсійного фонду у Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернулося з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, м.Дніпродзержинськ про зобов'язання включити 1935 грн. 41 коп. заборгованості по виплаченим пенсіям.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2005 року по справі № 8/241 частково задоволені позовні вимоги Управління Пенсійного фонду у Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Не погодившись з рішенням суду Управління Пенсійного фонду у Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернулось з апеляційною скаргою до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 02.08.2005 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області повернуто без розгляду.
Вищий адміністративний суд України переглянув у касаційному порядку ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду скасувавши її, а справу направив до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає передачі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, приймаючи до уваги наступне.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 N 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2, управління у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Пенсійного фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
З наведеного випливає, що Управління Пенсійного фонду у прийнятті рішень діють як органи державної влади у здійсненні ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень.
Указом Президента України від 16 листопада 2004року № 1417/2004 створена система місцевих та апеляційних адміністративних судів, а саме в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворено окружні адміністративні суди, крім того, в Дніпропетровській, Донецькій, Львівській, Одеській, Харківській областях, містах Києві і Севастополі утворено апеляційні адміністративні суди.
Відповідно до абзацу третього пункту 4 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України про початок діяльності кожного окружного та апеляційного адміністративних судів Державна судова адміністрація України повідомляє через загальнодержавні та відповідні місцеві офіційні друковані видання.
В газеті "Урядовий кур'єр" від 24 березня 2007 року № 53 (3466) Державна судова адміністрація України повідомила, що з 16 квітня 2007 року починає діяльність Дніпропетровській апеляційний адміністративний суд, розташований за адресою: 49083, м.Дніпропетровськ, пр-т ім. Газети "Правда", 29, територіальна юрисдикція якого поширюється на Дніпропетровську, Запорізьку, Кіровоградську області.
За правилами абзаців третього та четвертого пункту 5 та абзаців четвертого та п'ятого пункту 6 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України після початку діяльності апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги в адміністративних справах, подані до відповідних апеляційних господарських або загальних судів, передаються цими судами до апеляційного адміністративного суду, якщо апеляційне провадження ще не відкрито.
Приймаючи до уваги викладене, апеляційний перегляд рішення по цій справі за нормами Кодексу адміністративного судочинства України повинен здійснювати Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд.
Керуючись абзацом 4 пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2005 року у справі № 8/241 передати для розгляду до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий П.П. Павловський
Суддя О.В. Чус
Суддя В.В. Швець
З оригіналом згідно:
Пом. судді: О.В. Максименко