Постанова від 27.04.2011 по справі 2-а-677/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2011 року

17 година 20 хвилин м. Полонне

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Полонському районі (далі УПФ) про визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком, -

встановив :

23.03.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Полонському районі про визнання рішення відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік протиправним, а також просить зобов'язати управління УПФ у Полонському районі здійснити перерахунок пенсії із застосуванням вищезазначеного показника за 2008 рік з 01.07.2009 року по 01.04.2011 року.

В обґрунтування позову вказувала, що вона отримує пенсію за віком в УПФ у Полонському районі та продовжує працювати на посаді викладача Понінківського професійного ліцею Полонського району. Відповідно до ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” як пенсіонер, який працює, вона має право через кожні 2 роки роботи вимагати від УПФ перерахунку своєї пенсії. Вказаний перерахунок проводиться на основі показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії відповідно до ст.40 цього ж закону. За 2008 рік такий показник ПФУ затверджено в розмірі 1573,99 грн. Відповідачем їй було зроблено перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру із застосуванням показника за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн., що вважає неправомірним, так як слід було застосувати показник за 2008 рік.

Зазначила, що із заявою про перерахунок пенсії вона звернулася до УПФ 1 липня 2009 року, однак в здійсненні такого їй було відмовлено, в зв'язку з чим вона змушена звернутися до суду.

Ухвалою цього ж суду від 25 березня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.07.2009 року по 22.09.2010 року залишено без розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, позовні вимоги за період шестимісячного терміну, що передує даті звернення до суду, підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивачка ОСОБА_1, являючись пенсіонеркою та отримуючи пенсію за віком, продовжує працювати на посаді викладача Понінківського професійного ліцею Полонського району. На підставі додаткових документів про стаж роботи і даних персоніфікованого обліку їй 08.07.2009 року був проведений перерахунок пенсії із врахуванням страхового стажу.

При цьому був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).

Дані обставини підтверджуються листом УПФ у Полонському районі від 23.03.2011 р. № 60/О-7.

Відповідно до ст.42 ч.4 Закону № 1058-ІV (у редакції, яка діяла з часу набрання ним чинності -1 січня 2004 року і до 1 січня 2008 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

В силу ст.40 ч.1 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Абзац 4 частини 2 вказаної статті передбачав, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовувався показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (Зс).

Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-ІV.

У статті 40: абзац 4 частини 2 викладено у такій редакції: «Зс -середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».

У статті 42: частину 4 викладено у такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.

У відповідності до ч.2 ст.152 Конституції України положення підпунктів 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

З того часу відновлена дія положень статей 40 і 42 Закону № 1058-ІV у попередній редакції -від 09.07.2003 року.

Отже, особам, які у 2009 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч.4 ст.42 Закону № 1058-ІV, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік.

Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»та роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, котрі визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, виходячи із показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, суперечать вимогам Закону № 1058-ІV, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Згідно ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України суд при вирішенні справи може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті, тобто виплати пенсій, що має місце в даному випадку.

Керуючись наведеним, ст.ст.9, 11, 18, 162, 183-2, п.1 ч.2 ст.256 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік -протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії для ОСОБА_1 відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік, визначеного Державним комітетом статистики України, за період з 23.09.2010 року.

Допустити до негайного виконання постанову суду.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу у Вінницький адміністративний апеляційний суд через Полонський районний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя А.Г.Горщар