Постанова від 28.03.2008 по справі 9/34

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2008 р. Справа № 9/34

Суддя господарського суду Чернівецької області Чорногуз Михайло Георгійович

розглядаючи справу

за позовом Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області

до відповідача Берегометського державного лісогосподарського підприємства Державногокомітету лісового господарства України

про вжиття заходів щодо відшкодування безоплатно наданого державного майна

за участю представників:

позивача: Голубова М.Г довіреність № 24-250-18/5007 від 22.11.2007р.

відповідача: Андрущенко О.В. доручення №160 від 04.02.2008 р.

СУТЬ СПОРУ:

Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області звернулося із позовною заявою в якій просить: зобов'язати ДП Берегометське лісомисливське господарство виконати вимоги КРВ в Вижницькому районі від 05.10.2007 року №24-21-27/542, щодо вжиття заходів стосовно забезпечення відшкодування безоплатно переданого державного майна фізичним та юридичним особам, шляхом надання благодійних та спонсорських допомог на суму 278896,34 грн. та зобов'язати відповідача надалі не вчиняти дій щодо безоплатного надання державного майна фізичним та юридичним особам.

В судовому засіданні 11 березня 2008 року за клопотанням сторін відповідно до п. 2 ст. 150 КАС України була оголошена перерва до 28 березня 2008 року.

Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та його представники в судових засіданнях заперечують проти позову, мотивуючи законністю та обґрунтованістю надання благодійних та спонсорських допомог .

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та заперечення проти позову, дослідивши докази які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви суд встановив наступне.

Працівниками КРВ в Вижницькому районі КРУ в Чернівецькій області з 3 вересня по 2 жовтня 2007 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Берегометське лісомисливське господарство» за ІІ півріччя 2005 року, 2006 рік та січень - серпень 2007 року.

За результатами ревізії складено акт № 24-21-42/37 від 2 жовтня 2007 року, яким встановлено, що Підприємством протягом ревізійного періоду безоплатно надавалося організаціям і установам державне майно, шляхом надання їм благодійних та спонсорських допомог на загальну суму 278 896 грн. 34 коп.

Позивач вважає, що зазначене є порушенням вимог п. 5 ст.75 Господарського кодексу України, яким визначено, державне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом.

Згідно обов'язкової вимоги КРВ в Вижницькому районі «Про усунення недоліків, фінансових порушень по акту ревізії № 24-21-42/37 від 2 жовтня 2007 року» пунктом 3 відповідача зобов'язано «Вжити невідкладних заходів по відшкодуванню збитків нанесених підприємству в наслідок надання спонсорської та благодійної допомоги в сумі 278 896 грн. 34 коп.

ДП «Берегометське лісомисливське господарство» створене відповідно до наказу Міністерства лісового господарства №122 від 29.03.2007 року та № 206 від 20.06 2007 року, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та підпорядковується управлінню Чернівецького обласного лісового господарства.

Підприємство є установою для ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів.

Згідно п. 4. 2 ст. 4 Статуту державного підприємства «Берегометського лісомисливського господарства», «Підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном відповідно до вимог чинного законодавства та цього статуту». Відповідно до п.7.2 ст. 7 Статуту відповідача «Чистий прибуток Підприємства, який залишається після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат, витрат на оплату праці, оплати відсотків по кредитах банків, податків та інших платежів та внесків до бюджету передбачених законодавством України, відрахувань в галузеві інвестиційні фонди, залишається в його розпорядженні.»

Відповідно до п. 7.9 колективного договору Берегометського ДЛГ на 2005, 2006 та 2007 роки визначено: «Спрямовувати частину прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства на виділення коштів, за рішенням профкому і адміністрації, на соціальний захист пенсіонерів, ветеранів праці, людей похилого віку та на благодійну і спонсорську допомогу суб'єктам господарювання»

Судом встановлено, що випадки виплат спонсорської та благодійної допомог, мали місце лише за умови розпоряджень вищестоящих керівних органів (Чернівецького обласного управління лісового господарства), та за погодженням з профспілковим комітетом держлісгоспу.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» (Із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 7 березня 2002 року N 3091-III) «Держава в особі її органів влади гарантує і забезпечує захист передбачених законодавством України прав та інтересів фізичних і юридичних осіб - учасників благодійництва та благодійної діяльності.»

За таких обставин дії державного підприємства «Берегометське лісомисливське господарство», щодо надання благодійних та спонсорських допомог не суперечать вимогам чинного законодавства та Статуту підприємства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області є органом державної влади і, відповідно, його діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».

Відповідно до п.10 ст.10 Закону України від 26.01.1993 року №2939-ХП «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» органам державної контрольно-ревізійної служби надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області просить «зобов'язати ДП Берегометське лісомисливське господарство виконати вимоги КРВ в Вижницькому районі від 05.10.2007 року №24-21-27/542, щодо вжиття заходів стосовно забезпечення відшкодування безоплатно переданого державного майна фізичним та юридичним особам, шляхом надання благодійних та спонсорських допомог на суму 278896,34 грн. та зобов'язати відповідача надалі не вчиняти дій щодо безоплатного надання державного майна фізичним та юридичним особам.»

Заявлені позовні вимоги не є формою захисту порушеного права, оскільки не визначають в чому зміст «заходів» і носять декларативний характер.

Крім того дії відповідача не суперечать вимогам чинного законодавства.

За таких обставин позов задоволенню не підлягає.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 71, 86, 94, 160-163, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У позові відмовити

Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Порядок і строки апеляційного оскарження.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя М.Г. Чорногуз