"14" березня 2008 р.
Справа № 20/10-08-212
За позовом: Прокурора Кілійського району Одеської області в інтересах Кілійської міської ради Одеської області;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Інтер-Автосервіс";
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області (Одеська ОБЛДЕРЖЗЕМІНСПЕКЦІЯ);
про стягнення 21 875,1 грн.;
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники:
Від прокуратури: Афанасьєва І.Г., діючий за посв. № 127 від 16.08.2007р.
Від позивача: не з'явились.
Від відповідача: Саламаха О.В., діючий за дов. № 2 від 4.02.2008р.
Від Управління з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області (Одеська ОБЛДЕРЖЗЕМІНСПЕКЦІЯ): Кондратьєва І.Г., діюча за дов. № 27 від 14.01.2008р.
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Кілійського району Одеської області в інтересах Кілійської міської ради Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою прог стягнення з ТОВ «Інтер-Автосервіс» 21 875,10 грн. плати за фактичне користування земельною ділянкою. В обґрунтування заявленого позову прокурор посилається на те, що згідно договору купівлі-продажу від 10.11.2006р. до відповідача перейшло право власності на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці площею21 108 м2, що знаходиться за адресою: м. Кілія, вул. Дзержинського, 1-а, між тим, в порушення умов договору, директор відповідача не вирішив питання оформлення права користування або оренди земельної ділянки.
Обґрунтовуючи, на вимогу суду, правову природу стягуваної суми, прокурор послався на довідку Виконкому Кілійської міської ради про те, що вартість 1м2 зазначеної земельної ділянки складає 12,5 грн., таким чином орендна плата за період з 01.10.2006р. по 01.11.2007р. становить 21 875,10 грн.
Управління з контролю за використання та охороною земель у Одеській області (Облдержземінспекція), яке було залучено до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача, у поясненнях щодо позову зазначає, що15.11.2007р. управлінням проведено перевірку під час якої встановлено, що земельна ділянка, площею 21108 м2 використовується для розміщення розташованих на ній будівель та споруд без правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, що суперечить ст.. 125 Земельного Кодексу України.
Відповідач надав суду відзив, в якому проти позову заперечує, вказуючи, що на виконання умов договору від 10.11.2006р. ТОВ «Інтер-Автосервіс» отримало дозвіл Кілійської міської ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Зазначаючи, що договір оренди відповідачем з Кілійською міською радою не укладався, ТОВ «Інтер-Автосервіс» вважає вимоги прокурора Кілійського району Одеської області про стягнення орендної плати безпідставними, Крім того, відповідач зазначає, що є платником єдиного податку у зв'язку з чим не повинен сплачувати земельний податок.
Позивач, Кілійська міська рада, пояснення щодо позову та обґрунтований розрахунок плати за землю, в порушення вимог ухвали суду, не надав, правом взяти участь у судовому засіданнях не скористався.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Рішенням Кілійської міської ради №10 від 15.06.2006року «Про оформлення права спільної власності територіальних громад Кілійського району на об'єкт нерухомого майна: комплекс будівель та споруд розташованих за адресою: м. Кілія, вул. Дзержинського, 1-а» право спільної власності територіальних громад Кілійського району на об'єкт нерухомого майна: комплекс будівель та споруд розташованих за адресою: м. Кілія, вул. Дзержинського, №1-а оформлено за територіальними громадами сіл та міст Кілійського району в особі Кілійської районної ради.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 27.06.2006року право комунальної власності на нерухоме майно, розташовано за адресою: м. Кілія, вул. Дзержинського, №1/а належить Кілійський районній раді Одеської області.
Відповідно до наказу №11 від 30.04.2006р. Фонду приватизації Кілійської районної ради вищезазначений комплекс будівель та споруд підлягає приватизації методом викупу юридичною особою -ТОВ «Лад».
Згідно договору купівлі-продажу, укладеного між Фондом приватизації Кілійської районної ради та ТОВ «Лад», право власності на нерухоме майно перейшло до ТОВ «Лад».
10.11.2006року між ТОВ «Лад» та ТОВ «Інтер-Автосервіс» укладено договір купівлі-продажу на комплекс будівель та споруд, розташованих за адресою: м. Кілія, вул. Дзержинського, № 1-а та рішенням РБТІ від 14.11.2006року зареєстровано право власності на нерухоме майно за ТОВ «Інтер-Автосервіс».
15.11.2007р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області (Одеська «ОБЛДЕРЖЗЕМІНСПЕКЦІЯ») було проведено перевірку за результатами якої було прийнято відповідний акт. У результаті перевірки встановлено, що комплекс будівель та споруд, які розташовані на земельній ділянці комунальної власності Кілійської міської ради за адресою: м. Кілія вул. Дзержинського, 1-а, площа ділянки складає 21 108кв.м., належить ТОВ «Інтер-Автосервіс», (свідоцтво на нерухоме майно серія ССА №1646068 від 14.11.2006р. витяг з БТІ №12506872 від 14.11.2006р). Земельна ділянка, на якій розташовані будівлі та споруди, використовується для їх розміщення без правовстановлюючих документів (державного акту чи договору оренди), що є порушенням ст. 125 Земельного Кодексу України.
19.11.2007р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області (Одеська «ОБЛДЕРЖЗЕМІНСПЕКЦІЯ») було видано припис №003129 про припинення ТОВ «Інтер-Автосервіс» використання земельної ділянки площею 21 108 кв.м., розташованої за адресою: м. Кілія, вул. Дзержинського, 1-а, без правовстановлюючих документів. 26.11.2007р. з приводу даного порушення було складено протокол №002144 про адміністративне правопорушення.
20.12.2007р. Кілійською міською радою було прийнято рішення, яким була дана згода на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,1117 га по вул. Дзержинського, 1-А товариству з обмеженою відповідальністю «Інтер-Автосервіс» для надання в довгострокову оренду терміном 49 років із земель житлової та громадської забудови для розміщення, експлуатації та обслуговування нежитлових будівель та споруд, що належить йому згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно. Встановлений строк дії дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 1 рік.
Проаналізувавши надані сторонами докази у сукупності, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України , ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розмір податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначається до її встановлення в порядку, визначеному цим законом.
Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів -учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Як вбачається із матеріалів справи, в обґрунтування заявленого позову прокурор Кілійського району посилається виключно на довідку виконкому Кілійської міської ради про розрахунок орендної плати, з якої вбачається, що орендна плата за рік складає 20 192,44 грн., у зв'язку з чим 21 875,10 грн. тобто сума позову, це сума, яку повинні були сплатити власники земельної ділянки за період з 01.10.2006р. по 01.11.2007р.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»). Зазначене повністю кореспондується зі ст. 13 Закону України «Про плату за землю», яка визначає, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Приймаючи до уваги, що між сторонами відсутні орендні правовідносини, тобто правовідносини, що базуються на договорі оренди землі, суд вважає, що вимоги прокурора Кілійського району з підстав, заявлених у позовній заяві, задоволенню не підлягають.
Крім, того, суд зазначає, що подана прокурором Кілійського району позовна заява, в порушення вимог ст. 54 ГПК України, не містить розрахунку суми позову, взагалі, а доданий до неї «розрахунок орендної плати» не є обґрунтованим, зроблений без будь-якого посилання на грошову оцінку землі, методику розрахунку орендної плати та підстав її нарахування відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю». Витребуваних судом відомостей з державного земельного кадастру, які відповідно до ст.13 Закону України «Про плату за землю», є підставою для обчислення плати за землю, органом прокуратури та позивачем до суду також не надано.
З урахуванням вищезазначеного у позові прокурора Кілійського району Одеської області, заявленого в інтересах Кілійської міської ради Одеської області до ТОВ «Інтер-Автосервіс» про стягнення 21 875,10 грн. слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. В позові відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Суддя Щавинська Ю.М.
рішення підписано 19.03.2008р.