36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури
22.03.2011 року Справа № 18/257/11
по заяві Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці, 39630, м. Кременчук, вул. 50 років СРСР, 9, код ЄДРПОУ 225296698
до Приватного підприємства "Завод силікатної цегли", 39630, м. Кременчук, вул. Ленінградська, б.3, код ЄДРПОУ 34689779
про порушення справи про банкрутство
Суддя: Ореховська О.О.
Представники сторін:
від кредитора - не з'явився
від боржника - не з'явився
Суть справи: розглядається заява Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці, м. Кременчук (далі по тексту - ініціюючий кредитор - УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці) про визнання банкрутом Приватного підприємства "Завод силікатної цегли", м. Кременчук (далі по тексту - боржник - ПП "Завод силікатної цегли") згідно ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Через канцелярію господарського суду Полтавської області від ініціюючого кредитора - УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці надійшов лист від 03.03.2011 р. за вих. № 2768/07-21 (вх. № 4143д від 09.03.2011 р.) в якому останній просить суд:
1) зобов"язати державний орган з питань банкрутства забезпечити участь у справі ліквідатора з числа працівників державного органу з питань банкрутства;
2) судове засідання по справі № 18/257/11, призначене на 22.03.2011 р., провести за відсутності представника управління.
В якості додатку до вищевказаного листа ініціюючий кредитор надав:
копію наказу № 104-о від 26.08.2010 р. про призначення на посаду начальника управляння Ареп"єва Р.М.;
копію листа Кременчуцького МУ УМВС України в Полтавській області від 18.02.2011 р. № 8/1585 щодо місця реєстрації керівника боржника;
детальний розрахунок заборгованості боржника станом на 20.01.2011 р.
Через канцелярію господарського суду Полтавської області від арбітражного керуючого Горбань Т.В. надійшла заява від 11.03.2011 р. за вих. № 380 (вх. № 4410д від 12.03.2011 р.) відповідно до якої арбітражний керуючий надав згоду на участь у даній справі в якості ліквідатора ПП "Завод силікатної цегли".
Вищевказані документи залучені судом до матеріалів справи.
Боржник в судове засідання не з'явився.
Ухвали господарського суду Полтавської області від 31.01.2011 р. та 10.02.2011 р., що направлялися боржнику за адресою зазначеною ініціюючим кредитором у заяві про порушення справи про банкрутство і яка співпадає з адресою боржника, зазначеною у Довідці з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. а.с. 38-47) та Витязі з ЄДРПОУ (а.с. 59) - 39630, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Ленінградська, б.3, повернуті поштовим відділення в зв'язку з відсутністю адресата.
В зв'язку з тим, що необхідних для подальшого розгляду справи доказів, наявних в матеріалах справи, достатньо, а неявка боржника, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового розгляду, не перешкоджає розгляду справи, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд, встановив:
Приватне підприємство "Завод силікатної цегли" зареєстроване Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради від 24.11.2006 р. та включене до ЄДРПОУ та ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за ідентифікаційним кодом - 34689779.
Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці, м. Кременчук звернулося до господарського суду Полтавської області із заявою від 21.01.2011 р. № 731/07-21 (вх. № 295 від 26.01.2011 р.) про порушення справи про банкрутство боржника - Приватного підприємства "Завод силікатної цегли" (39630, м. Кременчук, вул. Ленінградська, б.3, код ЄДРПОУ 34689779) згідно ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в обґрунтування заявлених вимог посилаючись на:
1) наявність у боржника станом на 20.01.2011 р. заборгованості в сумі 59 716,48грн. ( в редакції розрахунку суми боргу - а.с. 73 ), з яких:
57 265,89грн. - заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
2 083,14 грн. - штрафна санкція;
367,45 грн. - пеня.
2) відсутність боржника за його місцезнаходженням.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 31.01.2011 р. (а.с. 1) вищевказану заяву УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №18/257/11 про банкрутство Приватного підприємства "Завод силікатної цегли", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, ... .
Як вбачається з матеріалів справи, боржник - ПП "Завод силікатної цегли" зареєстрований в УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Станом на 20.01.2011 р. боржник має заборгованість перед ініціюючим кредитором в сумі 59 716,48грн. ( в редакції розрахунку суми боргу - а.с. 73 ), з яких:
1) 57 265,89грн. по сплаті страхових внесків згідно Розрахунків сум страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень - листопад 2008 року (а.с.а.с. 23-24).
Направлені ініціюючим кредитором на адресу боржника вимоги про сплату боргу у № Ю-267 від 03.12.2008 р. (на суму 31 457,17 грн.) та № Ю- 267/1 від 05.01.2009 р. (на суму 57 265,89грн.) залишені боржником без виконання.
2) 2 083,14 грн. штрафної санкції та 367,45 грн. пені згідно Рішення № 44 від 26.01.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с. 27). Згідно вказаного Рішенні боржнику було надано строк для добровільного перерахування коштів (10 днів з дня його одержання), а також вказано про те, що він має право оскаржити рішення протягом 10 робочих днів з дня отримання. У визначений термін заборгованість по штрафним санкціям та пені боржником не погашена. Доказів оскарження Рішення № 44 від 26.01.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені суду не надано.
З огляду на вищевикладене, з метою примусового стягнення заборгованості виконавчі документи (вимога про сплату боргу № Ю-267 від 03.12.2008 р., № Ю- 267/1 від 05.01.2009 р., Рішення № 44 від 26.01.2009 р. про застосування фінансових санкції та нарахування пені) УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці пред"явлені на виконання до Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького МУЮ (постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.01.2010 р. - а.с.а.с. 10-12).
Постановами державного виконавця від 24.11.2010 р. (а.с.а.с.13-15) вищевказані виконавчі документи повернуті стягувачеві без виконання на підставі п. 5 ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" в зв'язку з тим, що "... в результаті вжитих державним виконавцем заходів неможливо з"ясувати місцезнаходження боржника - юридичної особи..." (Акти державного виконавця від 12.05.2010 р. та 14.07.2010 р. - а.с. 16).
Внаслідок проведених заходів спрямованих на з"ясування майнового стану боржника, ініціюючим кредитором встановлено наступне:
Відповідно до листа Міської інспекції Держтехнагляду виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 31.08.2010 р. вих. № 01-377 (а.с. 17) в міській інспекції за ПП "Завод силікатної цегли" трактора, тракторні причепи та інша сільськогосподарська техніка не реєструвалась. Лист Кременчуцького ВРЕР від 27.08.2010 р. вих. № 5031 (а.с. 19) свідчить про відсутність реєстрації за боржником автотранспортних засобів.
За даними реєстрації прав власності станом на 01.09.2010 р. по м. Кременчуку за боржником на праві власності нерухоме майно не зареєстровано (лист КП "Кременчуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації " від 01.09.2010 р. № 61/4736 - а.с. 18).
Відповідно до листа Управляння Держкомзему у місті Кременчук Полтавської області від 27.09.2010 р. вих. № 01-23/816 (а.с. 20) за даними земельно-кадастрової документації Приватне підприємство "Завод силікатної цегли" (код ЄДРПОУ 34689779) на території Кременчуцької міської ради як землевласник та землекористувач не обліковується.
На дату винесення даної постанови заборгованість перед УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці на загальну суму 59 716,48 грн. боржником не погашена.
При прийнятті даної постанови судом прийнято до уваги наступне.
Відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка регулює загальні, основні підстави для порушення справи про банкрутство, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Статтею 1 Закону передбачено, що безспірні вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Стаття 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка має назву "Особливості банкрутства відсутнього боржника", передбачає ці самі "інші випадки" та особливості порушення справи про банкрутство, про які ідеться в частини 3 статті 6 Закону, зокрема, у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також, за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Виходячи з викладеного, частина 3 статті 6 Закону містить загальні норми, а стаття 52 Закону передбачає спеціальні норми, які регулюють банкрутство за спрощеною процедурою.
Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачає можливості порушення справи про банкрутство, як за загальною, так і за спрощеною процедурою у відсутності безспірних вимог ініціюючого кредитора.
При розгляді питання щодо безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, можливо відмітити дві особливості, які притаманні процедурі, яка регулюється ст. 52 Закону в площині безспірності грошових вимог, а саме - справа про банкрутство відсутнього боржника може бути порушена незалежно від розміру грошових вимог кредитора, які повинні мати безспірний характер, а також незалежно від спливу трьохмісячного строку, передбаченого ч. 3 ст.6 Закону, встановленого для їх погашення, всі інші підстави для порушення провадження у справі про банкрутство, у тому числі і вимоги щодо складу грошового зобов'язання, передбаченого ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", регулюються загальними нормами Закону ( вищевказана правова позиція викладена в Постанові Вищого господарського суду України від 23.03.2010 р. по справі № 6/87-Б-09).
Суд встановив, що відповідно до ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” вимоги ініціюючого кредитора в розмірі 57 265,89грн. основного боргу, є безспірними, а тому визнаються судом в повному обсязі.
Одночасно слід зазначити, що відповідно до вимог ст. 2 Закону України "Про систему оподаткування" ( чинний на час виникнення заборгованості) під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язків внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Згідно з п. 16 ст. 14 закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних податків і зборів ( обов'язкових платежів) належить збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до приписів ст. 1 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" страхові внески -кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Суд вважає, що Закон України "Про систему оподаткування" не відносить суми неустойки, штрафи, пені і фінансові санкції що стягуються за несвоєчасну сплату або несплату страхових внесків до категорії податків і зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, у вирішенні питання про склад вимог за страховими внесками до Пенсійного фонду України при порушенні справи про банкрутство слід виходити з того, що суми пені, штрафів за несплату страхових внесків враховуються окремо та не входять до складу грошового зобов"язання боржника (див. Постанову ВГСУ від 23 березня 2010 р. № 1/120-09-4684).
З огляду на вищевикладене, кредиторські вимоги УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці в частині нарахування штрафних санкцій в сумі в сумі 2 083,14 грн. та 367,45грн. пені судом до уваги не приймаються, а можуть бути заявлені ініціюючим кредитором в ліквідаційній процедурі в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.1 с. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає особливості банкрутства відсутнього боржника, у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі у випадку наявності буді-якої з підстав , передбачених часиною першою ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а не виключно за наявності всієї сукупності перелічених у цій статті підстав ( див. Постанову Пленуму Верховного суду України № 15 від 18.12.2009 р. п. 104 "Про судову практику в справах про банкрутство") .
Отже, у контексті вказаної норми при розгляді справи за правилами ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" предметом доказування є, зокрема, визначення місцезнаходження боржника - юридичної особи та факт відсутності керівних органів юридичної особи за її місцезнаходженням.
Як зазначає Вищий господарський суд України в Постанові від 15.07.2009 року по справі № Б-21/14, аналіз положень ч. 8 ст. 7 Закону про банкрутство (документи, що додаються, до заяви кредитора про порушення справи про банкрутство) свідчить про те, що факт відсутності боржника за місцезнаходженням має існувати та підтверджуватися на момент звернення із заявою про порушення справи про банкрутство.
Згідно витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 11.06.2010 р. (а.с.а.с. 21-22), доданого ініціюючим кредитором до заяви про порушення справи про банкрутство місцезнаходженням ПП "Завод силікатної цегли" (ід. код 34689779) є: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Ленінградська, б.3, що співпадає з адресою боржника відповідно до витягу з ЄДРПОУ станом на 04.02.2011 р. (а.с. 59) , а також Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 03.02.2011 р. (а.с.а.с. 38-47) , наданої державним реєстратором виконкому Кременчуцької міської ради на вимогу суду.
Як вбачається з Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 11.06.2010 р. (а.с.а.с. 21-22) державним реєстратором внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (Запис 1).
Отже, приймаючи до уваги, що матеріалами справі підтверджена відсутність керівних органів боржника за його місцезнаходженням, суд, приймає постанову про банкрутство відсутнього боржника в порядку, визначеному статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до приписів п. 1 ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру та призначає ліквідатора.
Відповідно до приписів ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" правом надання суду пропозиції щодо кандидатури ліквідатора наділений кредитор боржника.
Ухвалами суду від 31.01.2011 р. та 10.02.2011 р. запропоновано ініціюючому кредитору -УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці надати суду кандидатуру ліквідатора з числа ліцензованих арбітражних керуючих , а також оригінал згоди останнього, наданої в порядку ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" на участь у даній справі.
Ініціюючий кредитор кандидатуру арбітражного керуючого для виконання функцій ліквідатора боржника - ПП "Завод силікатної цегли" не запропонував. Натомість, в листі від 03.03.2011 р. за вих. № 2768/07-21 (вх. № 4143д від 09.03.2011 р.) УПФУ Крюківського району в м. Кременчуці просить суд зобов"язати державний орган з питань банкрутства забезпечити участь у справі ліквідатора з числа працівників державного органу з питань банкрутства.
Через канцелярію господарського суду Полтавської області від арбітражного керуючого Горбань Т.В. надійшла заява від 11.03.2011 р. за вих. № 380 (вх. № 4410д від 12.03.2011 р.) на участь у даній справі в якості ліквідатора ПП "Завод силікатної цегли".
Згідно з ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , якщо інше не передбачено цим Законом, арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) може бути призначено фізичну особу - суб'єкта підприємницької діяльності, яка має вищу юридичну чи економічну освіту або володіє спеціальними знаннями, не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів відповідно до статті 1 цього Закону і яка має ліцензію арбітражного керуючого, що видається в установленому законодавством порядку.
До призначення арбітражним керуючим особа має подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до жодної категорії осіб зазначених в п. 3 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З огляду на ту обставину, що ініціюючий кредитор не скористався своїм правом надання кандидатури ліквідатора боржника відповідно до ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та наявність в матеріалах справи заяви арбітражного керуючого Горбань Т.В. на участь у даній справі (заява арбітражного керуючого Горбань Т.В. (а.с. 75) подана у відповідності до п. 3 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліцензія арбітражного керуючого серії НОМЕР_1 від 11.08.2008 р. ), суд вважає за можливе призначити ліквідатором боржника - ПП "Завод силікатної цегли" арбітражного керуючого Горбань Т.В.
З врахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 3-1, 22, 23, 24, 25, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд, -
1. Визнати банкрутом Приватне підприємство "Завод силікатної цегли" (39630, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Ленінградська, б.3, код ЄДРПОУ 34689779).
2. Відкрити ліквідаційну процедуру .
3. Ліквідатором Приватного підприємства "Завод силікатної цегли" призначити арбітражного керуючого Горбань Тетяну Валентинівну (ліцензія серії НОМЕР_1 від 11.08.2008 р.).
4. Строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів
(обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.
5. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.
6. Припинити стягнення з боржника за всіма виконавчими документами.
7. Відомості про фінансове становище банкрута не є конфіденційними і не становлять комерційну таємницю.
8. Скасувати податкову заставу, арешт якщо такий накладено на майно боржника, визнаного банкрутом, чи будь-які інші обмеження щодо розпорядження майном боржника. Накладення арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
9. Зобов'язати ліквідатора Горбань Т.В. в десятиденний строк з дня винесення цієї постанови з'явитися до державного реєстратора для проведення перереєстрації підприємства - банкрута (заповнення реєстраційної картки форма 6).
10. На підставі даної постанови та заяви ліквідатора внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про заміну керівника банкрута - ПП "Завод силікатної цегли" на ліквідатора.
11. Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
12. Зобов'язати ліквідатора до року здійснити інвентаризацію майна, яке може належати банкруту та до 11.07.2011 р. надати суду перший звіт про хід ліквідаційної процедури банкрута.
13. Засідання суду з приводу заслуховування першого звіту ліквідатора призначити на 12.07.2011 року на 9 год. 30 хв.
14. Копії постанови направити кредитору, боржнику, ліквідатору Горбань Т.В., державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору (Кременчуцька міська рада ).
Суддя О.О. Ореховська