Рішення від 28.04.2011 по справі 28/17-725-2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" квітня 2011 р.Справа № 28/17-725-2011

За позовом Відкрите акціонерне товариство "Українське Дунайське пароплавство";

до відповідача Виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради Одеської області

3-тя особа відповідача: Центральна виборча комісія; 3-тя особа відповідача: Ізмаїльська міська рада;

про стягнення 7460,17грн.

Суддя Гуляк Г.І.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1 -за дорученням;

Від відповідача: ОСОБА_2 -за дорученням;

Суть спору: позивач, Відкрите акціонерне товариство "Українське Дунайське пароплавство" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області про стягнення 7 460,17 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що на підставі листа в.о. міського голови секретаря міської ради виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 06/23-3433 від 15.12.2009 року було замовлено в Ізмаїльському управлінні експлуатації газового господарства природний газ для забезпечення теплопостачанням виборчу дільницю № 77 територіального виборчого округу № 145 м. Ізмаїл під час виборчої компанії по виборам Президента України, у якому відповідач гарантував оплату закупленого газу відповідно виставленому рахунку. Ізмаїльське управління експлуатації газового господарства направило на адресу позивача рахунок № 2648 від 10.12.2009 року за постачання природного газу в розмірі 3994,67 грн, який був сплачений платіжним дорученням № 39 від 12.01.2010 року. Обсяг спожитого газу в рахунку було вказано 1500 м куб. та сплачено 3994,67 грн., а на виборчу дільницю було подано лише 1399 м куб. тому сума яка підлягає стягненню з відповідача складає 3 725,70 грн.

Крім того, позивач зазначає, що відповідач повинен сплатити штрафні санкції у розмірі 3 734,47 гривень, а саме пеню в сумі 942,80 гривень, 3% річних в сумі 109,37 гривень та інфляційні в сумі 2682,50 гривень.

Відповідач у судові засідання з'явився, відзив на позовну заяву надав, вимоги позивача не визнає та просить суд у задовлені позову відмовити повністю з підстав викладених у відзиві на позов.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

В Україні 17 січня 2010 року проходили вибори Президента України. Рішенням Центральної виборчої комісії в Одеській області був утворений територіальний виборчий округ №145 до складу якого входило 139 виборчих дільниць. В приміщенні, яке знаходиться за адресою: м. Ізмаїл вул.. Перемоги, б.3, Одеської області була утворена виборча дільниця №77 територіального виборчого округу №145 м. Ізмаїл. Власником вказаного приміщення є відкрите акціонерне товариство «Українське Дунайське пароплавство»(далі - позивач).

Позивач, згідно листа в.о. міського голови секретаря міської ради виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради (далі - відповідач) № 06/23-3433 від 15.12.2009 року в якому було гарантовано оплату, замовив у Ізмаїльському управлінні експлуатації газового господарства природний газ для забезпечення теплопостачанням виборчу дільницю № 77 територіального виборчого округу № 145 м. Ізмаїл під час виборчої компанії по виборам Президента України.

В свою чергу Ізмаїльське управління експлуатації газового господарства направило на адресу позивача рахунок № 2648 від 10.12.2009 року за постачання природного газу в розмірі 3994,67 гривень, який був оплачений платіжним дорученням № 39 від 12.01.2010 року позивачем у повному обсязі.

Як зазначає позивач, що за показниками лічильника газопостачання на виборчу дільницю №77 було подано у об'ємі 1399 м , що підтверджується актом зняття пломби з газового лічильника від 11.01.2010 року та акт на відключення від газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури від 16.04.2010 року.

Позивач своїм листом від 10.02.2010 р. № СОФ - 102 звернувся до відповідача з проханням відшкодувати витрати, які поніс позивач у зв'язку з придбанням природного газу в об'ємі 1500 м .

Відповідачем було надано відповідь 24.02.2010 р. № 01/23-336, згідно якої вбачається, що з питань оплати необхідно звертатись до голови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 145.

Позивач стверджує, що неодноразова звертався до голови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 145 в усній формі, але оплати так і не надійшло, тому останній направив лист від 06.08.2010 року № СОФ-740 на адресу відповідача з проханням сплати заборгованість, але листом від 01.09.2010 року № 07/01-17-2037 знову була отримана відповідь, що стосовно оплати видатків за поставку та транспортування природного газу необхідно звертатись до голови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 145.

Згідно п. 2 Постанови ЦВК України, органам державної влади, органам місцевого самоврядування. їх посадовим і службовим особам, керівникам державних підприємств, установ та організацій доручено забезпечити у повному обсязі виконання вимог Закону України "Про вибори Президента України" щодо створення належних умов для роботи територіальним та дільничним виборчим комісіям.

Таким чином, на думку позивача, відповідальними за належне функціонування виборчих дільниць є Ізмаїльська міська рада в особі виконавчого комітету.

Позивач також звертався до голови Центральної виборчої комісії України (далі - ЦВК), листом від 03.09.2010 року № СОФ/867 з проханням вирішити питання погашення заборгованості. Листом від 14.09.2010 року № 21-43-3183 від ЦВК надійшла відповідь, що жодних документів, які свідчили б про існування кредиторської заборгованості окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 145 перед ВАТ «УДП»їй не передавалося та відповідно до фінансового звіту, наданого окружною виборчою комісією територіального виборчого округу № 145 з виборів Президента України 17.01.2010 року Центральній виборчій комісії, кредиторська заборгованість з оплати послуг за теплопостачання у цієї комісії відсутня.

У зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради суму боргу у зв'язку з укладенням з Відповідачем договору у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами заборгованість в сумі 3 725,70 гривень та штрафні санкції у вигляді пені в сумі 942,80 гривень, 3% річних в сумі 109,37 гривень та інфляційні в сумі 2682,50 гривень.

Представник відповідача вимоги позивача не визнає, та вказує, що Виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради жодних договорів з ВАТ «УДП»на постачання природного газу не укладав.

Фінансування виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України. Таким чином, виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради не є органом уповноваженим здійснювати будь-які розрахунки за проведення виборів відповідно до Закону України «Про вибори Президента України»та відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, оплата на купівлю природного газу ВАТ «УДП»не може бути проведена виконавчим комітетом не тільки тому, що не передбачена будь-яким договором, але і прямо суперечить чинному законодавству.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків:

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, не передбачуваними цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші угоди.

У відповідності до ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 638 ЦК України договір вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, визначені законом як істотні або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін повинна бути досягнута угода.

Як було встановлено в ході розгляду справи договір на постачання природного газу за адресою: м. Ізмаїл вул.. Перемоги, б.3, Одеської області не укладався. Хоча позивач на підставі листа в.о. міського голови секретаря міської ради виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради (далі - відповідач) № 06/23-3433 від 15.12.2009 року в якому було гарантовано оплату, замовив у Ізмаїльському управлінні експлуатації газового господарства природний газ для забезпечення теплопостачанням виборчу дільницю № 77 територіального виборчого округу № 145 м. Ізмаїл під час виборчої компанії по виборам Президента України.

Позивачем було сплачено рахунок № 2648 від 10.12.2009 року за постачання природного газу в розмірі 3994,67 гривень за платіжним дорученням № 39 від 12.01.2010 року.

Аналізуючи дії позивача суд зазначає, що жодного звернення до голови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 145 не було, хоча відповідач у своїх листах наголошував про необхідність звернення до голови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 145 щодо оплати наданих послуг з теплопостачання /природний газ/.

Відповідно п.1 Постанови ЦВК № 167 від 19.10.2009г. «Про порядок здійснення закупівель виборчими комісіями товарів і послуг за рахунок коштів Державного бюджету України для підготовки і проведення виборів Президента України 17 січня 2010 року»порядок регулює здійснення Центральною виборчою комісією, окружними виборчими комісіями закупівель товарів і послуг для підготовки і проведення виборів Президента України за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку і проведення виборів Президента України 17 січня 2010 року.

Згідно з п.п. 15-18 Постанови закупівля окружними виборчими комісіями товарів і послуг здійснюється на підставі договорів, укладених відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України. Договір про закупівлю та додатках до нього підписує голова виборчої комісії, а у разі його відсутності - заступник голови виборчої комісії, уповноважений в установленому законодавством порядку на їх підписання. Після підписання договір (обидва його примірника) реєструється виборчою комісією шляхом присвоєння йому порядкового номера із зазначенням дати укладення договору. Перший примірник договору зберігається у виборчій комісії, другий - передається або надсилається відповідному постачальнику товарів, виконавцю послуг. Розрахунки за договорами здійснюються в порядку і на умовах, визначених договорами.

Обов'язки щодо оплати послуг теплопостачання /природний газ/ зі сторони відповідача не можуть виникати на підставі акту цивільного законодавства, оскільки відповідно до ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виконавчий комітет є виконавчим органом міської ради, а згідно ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в України»міські ради, виконавчі органи міської ради входять в систему місцевого самоврядування та відповідно до ст.22 Закону України «Про вибори Президента України»виборчі комісії є спеціалізованими колегіальними державними виборчими органами, уповноваженими організовувати підготовку і проведення виборів.

Таким чином, виборчі комісії є державними органами, не входять в систему місцевого самоврядування і не можуть фінансуватися за рахунок коштів місцевого бюджету, відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в України»бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про вибори Президента України»видатки на підготовку і проведення виборів Президента України здійснюються виключно за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України.

Згідно ст. 38 Закону України «Про вибори Президента України»фінансове забезпечення підготовки і проведення виборів Президента України за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюється Центральною виборчою комісією, яка є головним розпорядником цих коштів. Фінансування виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України. Таким чином, виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради не є органом уповноваженим здійснювати будь-які розрахунки за проведення виборів відповідно до Закону України «Про вибори Президента України».

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 32 ГПК України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявність обґрунтованих підстав для стягнення з відповідача визначеної у позовних вимогах суми боргу, в зв'язку з чим, позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства „Українське Дунайське пароплавство” задоволенню не підлягають.

Згідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, підстави для відшкодування позивачу витрат по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відсутні.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.

Повний текст рішення складено 4 травня 2011 року.

Суддя Гуляк Г.І.