Постанова від 29.04.2011 по справі 2618/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" квітня 2011 р.

15 год.00 хв.Справа № 2-а-2618/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Танській Л.С., за участю представника позивача Шпіня С.О., представника відповідача Ільченка Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Херсонської міської ради до Суворовської районної організації партії "Всеукраїнського об'єднання Батьківщина", голови Суворовської районної організації партії "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина" Голубенко Н.О. про зоборону проведення мирного заходу,

встановив:

Виконавчий комітет Херсонської міської ради (далі позивач) 28.04.11 року звернувся з адміністративним позовом до Суворовської районної організації партії "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина", голови Суворовської районної організації партії "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина" Голубенко Н.О. (далі відповідачі) про обмеження відповідачів в праві проведенні 01.05.11 року о 10:00 год. мітингу за адресою м. Херсон площа Свободи, 1, перед будівлею Обласної державної адміністрації, шляхом заборони відповідачам проведення мітингу 01.05.11 о 10:00 год. за вказаною адресою.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити мотивуючи тим, що 28.04.2011 року на адресу виконавчого комітету Херсонської міської ради звернувся голова Суворовської районної організації партії "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина" з повідомленням про те, що 01.05.11 року о 10:00 год. буде провадитись мітинг за адресою м. Херсон площа Свободи, 1, перед будівлею Обласної державної адміністрації. Зазначене повідомлення надано до виконавчого комітету Херсонської міської ради з порушенням Порядку організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій, яке затверджене рішенням Херсонської міської ради №1140 від 24.03.06 (далі Порядок), а саме: п. 6.1. п. 6 Порядку встановлено, що заява про проведення мирного заходу подається його організатором у письмовій формі до виконавчого комітету Херсонської міської ради через загальний відділ останнього. В термін не пізніше 10 днів до намічуваної дати його проведення. Втім заява подана лише 28.04.11 року, що суперечить наведеному пункту. Також у заяві про проведення мирного заходу не була надана інформація щодо використання технічних засобів, в тому числі звукопідсилювальної апаратури; прізвище, ім'я та по батькові або найменування організатора мирного заходу, місце проживання, номери домашнього та контактного телефонів; форми і методів забезпечення громадського порядку; організації медичної допомоги під час проведення мирного заходу, форми і методів забезпечення прибирання сміття та організації інших заходів для уникнення порушень Правил благоустрою міста , як цього вимагають положення п. 6.2. ст.6 Порядку. Також відповідно до ст.9 Порядку, місцем проведення зборів визначенні такі місця: Площа Героїв Сталінграда; Площа біля кінотеатру "Шумен"; Площа біля кінотеатру "Ювілейний"; Площа біля обласного палацу молоді; Набережна; пр. Ушакова, 1. А отже проведення мітингу на площі Свободи (площа перед будівлею Обласної державної адміністрації) суперечить нормам Порядку. Окрім наведених порушень, до заяви про проведення мітингу недодане письмове зобов'язання з організації і проведення мирного заходу відповідно до приписів, передбачених у статті 3, частини 4.4. ст. 4 Порядку (п.6.2.9).

Проведення масових заходів, про які надійшло повідомлення, може спровокувати групові порушення громадського порядку, призвести до масових заворушень, вчинення злочинів, зокрема блокування транспортних комунікацій та численних порушень прав і свобод мешканців м. Херсона, інших осіб. На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на те, що заяву про проведення мітингу подано у термін встановленою інструкцією, вважає що мітинг буде проходити у дозволених місцях, що не призведе до порушення громадського порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного: статтею 39 Конституції України передбачено право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи, демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 у справі № 1- 30-2001 за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України це право громадян є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України. Це право є однією з конституційних гарантій прав громадянина на свободу свого світогляду, віросповідання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При цьому, при здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Херсонської міської ради "Про затвердження Порядку організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій" від 24.03.06 №1140, затверджено Порядок організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Порядок спрямований на врегулювання, відповідно до статті 39 Конституції України, відносин під час організації і проведення мирних заходів з метою запобігання груповим порушенням громадського порядку та забезпечення прав і свобод громадян, безпеки і нормальної діяльності установ міста.

Порядок визначає процедуру проведення мирних заходів, і регулює відносини, пов'язані з реалізацією права громадян збиратися мирно.

Відповідно до статті 9 Порядку, місцем проведення зборів у м. Херсоні визначено: Площа Героїв Сталінграда; Площа біля кінотеатру "Шумен"; Площа біля кінотеатру "Ювілейний"; Площа біля обласного палацу молоді; Набережна; пр. Ушакова, 1.

Пунктом 6.1. статті 6 Порядку визначено, що заява про проведення мирного заходу подається його організатором у письмовій формі до виконавчого комітету Херсонської міської ради, в термін не пізніше 10 днів до намічуваної дати його проведення.

Пунктом 6.2. статті 6 Порядку визначені відомості які повинні бути зазначені у заяві про проведення мирних заходів.

Указ президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР", що згідно з Постановою Верховної ради України від 12.09.91 року "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР", ст. 1 розділу ХV Конституції України та відповідно до роз'яснень п. 6 Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.96 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" є чинним на території України, передбачає право органу місцевого самоврядування регламентувати порядок проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій з урахуванням місцевих умов.

Відповідно до ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчого комітету Херсонської міської ради належать повноваження щодо вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Виходить з того, що проведення масових заходів, організованих в місцях не передбачених Порядком, тобто м. Херсон площа Свободи, 1, перед будівлею Обласної державної адміністрації, Порядком не передбачається і не відповідає необхідним вимогам, чим може реально загрожувати громадському порядку, порушувати права і свободи населення м. Херсона, інших людей, створювати умови для заворушень чи злочинів.

Проведення вказаних у заявах акцій у місцях для цього не пристосованих може неминуче призвести до дезорганізації роботи органів влади, місцевого самоврядування, військових частин, а також міського транспорту, значної кількості підприємств, установ та організацій, буде перешкоджати проїзду машин спеціального призначення, таких як пожежні автомобілі, автомобілі швидкої медичної допомоги, аварійних служб енерго-, тепло-, водо- та газопостачання, а отже буде порушено права громадян на ці послуги.

Передбачені ст.ст. 33, 49, 53 Конституції України права людини і громадянина на працю, освіту, охорону здоров'я, свободу пересування кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, не можуть бути на території міста Херсона реалізовані у повному обсязі за умови здійснення зазначених масових акцій в місцях для цього не відповідних. В свою чергу, право на визначення відповідних місць органом місцевого самоврядування передбачено законом та виходить з норм Конституції і це право використано Херсонською міською радою при прийнятті рішення від 24.03.06 №1140, норми якого порушені відповідачами.

Так відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни зобов'язані завчасно сповіщати органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій.

Суд вважає, що подання до виконавчого комітету Херсонської міської ради 28.04.11 року, заяви про проведення мітингу із порушення: терміну передбаченого Порядком організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій; позбавляє виконавчий комітет Херсонської міської ради можливості визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, а також здійснити ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадських зборів, мітингу, походу чи демонстрацій, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.

Оскільки частина друга ст. 39 Конституції України передбачає обмеження судом реалізації права громадян на проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, то вирішення цього питання на практиці потребує певного часу. Зокрема, за цей період необхідно з'ясувати умови проведення масових акцій, їх відповідність чинному законодавству та визначити необхідність залучення певних сил та засобів правопорядку тощо.

З урахуванням викладеного, на підставі вивчення матеріалів справи, суд приходить до висновку, що в інтересах забезпечення громадського порядку, з метою запобігання заворушенням та захисту прав і свобод громадян та інших осіб необхідно адміністративний позов задовольнити.

Відтак з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню злочинів, правопорушень, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців м. Херсона, забезпечення нормального функціонування підприємств та установ за адресою м. Херсон площа Свободи, 1, перед будівлею Обласної державної адміністрації, суд приходить до висновку, щодо обмеження відповідачів в реалізації права на мирні зібрання. Зазначені обмеження не порушують права громадян на мирні зібрання, так як стосуються лише полощи Свободи, 1, перед будівлею Обласної державної адміністрації.

Керуючись ст.ст.8,9, 12, 17, 19, 71, 158-163, 167,182 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Обмежити Суворовську районну організацію партію "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина", голову Суворовської районної організації партії "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина" Голубенко Н.О в праві проведення 01.05.2011 року мітингу о 10 год. 00 хв. за адресою: м. Херсон, площа Свободи, 1, площа перед будівлею Обласної державної адміністрації, шляхом заборони Суворовській районній організації партії "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина", голові Суворовській районній організації партії "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина" Голубенко Н.О проводити 01.05.11 року мітинг о 10 год. 00 хв. за адресою: м. Херсон, площа Свободи, 1, площа перед будівлею Обласної державної адміністрації.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 3.2.1