Постанова від 11.04.2011 по справі 6446/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" квітня 2011 р. Справа № 2-а-6446/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кравченко К.В.,

при секретарі: Михайленко О.А.,

за участю представників:

позивача -Ніколащенко С.О.,

відповідача -Познякова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Одеської залізниці

до державної податкової інспекції у м. Нова Каховка,

про скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

В листопаді 2010 року Одеська залізниця (надалі-позивач) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м.Нова Каховка (надалі-відповідач, ДПІ) від 26.10.2010 року №0003421702/0 та від 18.11.2010р. №0003421702/1, якими позивачу збільшені зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб на 1637,43 грн., у тому числі 545,81 грн. - за основним платежем та 1091,62 грн. - за штрафними санкціями.

Спірне податкове повідомлення-рішення від 26.10.2010 року №0003421702/0 винесено на підставі акту від 13.10.2010р. №1470/230-25929607 про результати планової виїзної перевірки структурного підрозділу «Вагонне депо ст.Каховка» Одеської залізниці з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.09 по 30.06.2010р..

За результатами адміністративного оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення від 26.10.2010 року №0003421702/0 до ДПІ у м.Нова Каховка, скарга позивача залишена без задоволення, а відповідачем винесено аналогічне за змістом податкове повідомлення-рішення від 18.11.2010р. №0003421702/1.

Порушення податкового законодавства, яке стало підставою для винесення спірних рішень, відображено в п.3.3.1 акту перевірки і полягає у тому, що позивач в порушення вимог Закону України від 22.05.2003р. №889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі - Закон № 889) не оподаткував податком з доходів фізичних осіб доходи, отримані від позивача його колишніми працівниками як додаткові блага. Такими доходами за висновком ДПІ є вартість дров, що були надані позивачем ОСОБА_3 31.08.09р. на суму 29,88 грн. 28.02.10р. на суму 27 грн., ОСОБА_4 31.08.09р. на суму 36 грн., 28.02.10р. на суму 21,60 грн., ОСОБА_5 31.03.2010р. на суму 27 грн., вартість металобрухту, переданого 27.10.09р. ОСОБА_6 на суму 29,63 грн., вартість віконних рам, переданих 22.12.09р. ОСОБА_7 на суму 1253,94 грн., а також здійснені позивачем виплати фінансової допомоги пенсіонерам, нагородженим знаком «Почесний залізничник» в загальній сумі 1669,12 грн..

Відповідно до позовної заяви та пояснень представника позивача в судовому засіданні, позивач просить скасувати спірні рішення з тих підстав, що надання колишнім працівникам позивача-пенсіонерам вищевказаних матеріальних цінностей та грошової допомоги є нецільовою матеріальною (благодійною) допомогою, яка за Законом № 889 не може бути об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб.

Відповідно до письмових заперечень відповідача та пояснень представника ДПІ в судовому засіданні, відповідач просить в позові відмовити, посилаючись на правомірність висновків акту перевірки та законність спірних повідомлень-рішень.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного.

Вагонне депо ст.Каховка Одеської залізниці, як відокремлений структурний підрозділ Одеської залізниці, що не є окремою юридичною особою, діє на підставі відповідного Положення про це вагонне депо, що затверджено керівником Одеської залізниці 18.11.2002р., копія якого долучена до матеріалів справи. Як платник даний структурний підрозділ взятий на податковий облік 15.03.2001р. за №152 і перебуває на обліку в ДПІ у м.Н.Каховка.

Відображені в акті перевірки факти надання фізичним особам, які не є працівниками Вагонного депо ст.Каховка, матеріальних цінностей на загальну суму 1425,05 грн., а також виплати фінансової допомоги пенсіонерам, нагородженим знаком «Почесний залізничник», в загальній сумі 1669,12 грн. не є предметом спору та підтверджені позивачем. Загальна сума неутриманого позивачем податку з доходів фізичних осіб (надалі - ПДФО) з вищеперерахованих доходів за актом перевірки склала 545,81 грн., що стало підставою для донарахування спірними рішеннями цієї суми податку, а також штрафної санкції в розмірі 1091,62 грн..

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 889 доходом фізичних осіб із джерелом походження з України є будь-який дохід, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного оподатковуваного періоду, зокрема, благодійна, в тому числі матеріальна допомога (пп. "и" п. 1.3 ст. 1 Закону).

За визначенням пп.9.7.1. Закону № 889 не підлягає оподаткуванню та включенню до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку благодійна, у тому числі гуманітарна, допомога (далі - благодійна допомога), яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним у п. 9.7 ст. 9 Закону, згідно з вимогами якого провадиться оподаткування благодійної, в т. ч. матеріальної, допомоги.

Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову благодійну допомогу. Цільовою є благодійна допомога, яка надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.

Згідно з пп. 9.7.3 п. 9.7 ст. 9 Закону № 889 не підлягає включенню до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, яка надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує розмір суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 цього Закону, встановленого на 1 січня такого року, за умови, що на такого платника податку поширюється право на отримання податкової соціальної пільги згідно з підпунктом 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 цього Закону.

Відповідно до пп.6.5.1 Закону №889 податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень.

Законом України від 26.12.2008 р. № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (ст. 54) установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року (для працездатних осіб це - 669 грн. на одну особу в розрахунку на місяць).

Статтею 55 цього Закону мінімальну заробітну плату на 1 січня 2009 року встановлено у розмірі 605 грн.

У зв'язку з застосуванням на 1 січня 2009 року прожиткового мінімуму на працездатну особу на рівні 669 грн. на місяць, розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить 940 грн. (669 грн. х 1,4).

Оскільки встановлені Законом №889 застереження щодо одержання податкової соціальної пільги стосуються тільки розміру заробітної плати, то у непрацюючих громадян, зокрема, у пенсіонерів, які не одержують заробітну плату (заробітна плата дорівнює 0 грн.), при одержанні нецільової благодійної (матеріальної) допомоги, така допомога у визначеному у пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 розмірі сукупно на рік не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб у джерела виплати. Сума перевищення допомоги над вказаним розміром підлягає оподаткуванню у джерела виплати за ставкою п. 7.1 ст. 7 Закону №889, тобто 15 відсотків від об'єкта оподаткування.

Таким чином, лише надана позивачем 22.12.09р. матеріальна допомога на користь ОСОБА_7 у вигляді вартості віконних рам на суму 1253,94 грн., перевищує на 313, 94 грн. встановлений пп.6.5.1 п.6.5 ст.6 Законом №889 неоподатковуваний розмір благодійної (матеріальної) допомоги (1253,94 - 940=313,94), з яких позивачу, як податковому агенту, слід було утримати та перерахувати до бюджету ПДФО в розмірі 47,09 грн. (313,94х15%=47,09).

Нарахування відповідачем ПДФО на надану позивачем матеріальну допомогу ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у вигляді дров та металобрухту є безпідставним, оскільки розміри такої допомоги не перевищують неоподатковуваний розмір, встановлений пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Законом №889.

Що стосується здійснених позивачем виплат фінансової допомоги пенсіонерам, нагородженим знаком «Почесний залізничник» в загальній сумі 1669,12 грн., то в акті перевірки такі виплати відповідачем не персоніфіковані, і в ході судового розгляду ДПІ не надало доказів, які б дали суду можливість чітко визначити, хто саме і в кому розмірі отримав від позивача таку допомогу. Відсутність таких даних не дає суду підстав стверджувати, що проведені позивачем виплати фінансової допомоги пенсіонерам в загальній сумі 1669,12 грн. перевищують встановлений пп.6.5.1 п.6.5 ст.6 Законом №889 неоподатковуваний розмір матеріальної допомоги і підлягають оподаткуванню ПДФО.

Оскільки позивач, як податковий агент, не утримав і не сплатив ПДФО в сумі 47,09 грн. з наданої матеріальної допомоги на користь ОСОБА_7, то саме позивач згідно з пп.20.3.2 п.20.3 ст. 20 Закону №889 повинен нести фінансову відповідальність за таку несплату у розмірі несплаченого податку та штрафної санкції у подвійному розмірі такого податку, яка згідно з пп.17.1.9 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ складає 94,18 грн. (47,09х2=94,18).

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, шляхом скасування спірних повідомлень-рішень на суму 1496,16 грн., у тому числі 498,72 грн. - за основним платежем та 997,44 грн. - за штрафними санкціями.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги Одеської залізниці до державної податкової інспекції у м. Нова Каховка задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Нова Каховка від 18.11.2010р. №0003421702/1 (№0003421702/0) в частині визначення податкових зобов'язань по податку з доходів фізичних осіб на суму 1496,16 грн., у тому числі 498,72 грн. - за основним платежем та 997,44 грн. - за штрафними санкціями.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Одеської залізниці (код ЄДРПОУ 01071315) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 квітня 2011 р..

Суддя Кравченко К.В.

кат. 8.2.8