73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"21" квітня 2011 р. Справа № 2-а-1491/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
за участю: секретаря - Склонна Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Варняк Н.С.
представника третьої особи - Пшик Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про стягнення недоотриманої грошової компенсації, перерахунок вихідної допомоги та пенсійного забезпечення,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (далі - відповдіач), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання фінансового відділу УМВС України в Херсонській області зробити розрахунок грошового забезпечення, встановлений до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 і грошовим забезпеченням, встановленим за новими умовами та розрахунок вихідної допомоги з врахуванням розрахунку грошового забезпечення; зобов'язання фінансового відділ УМВС України в Херсонській області надати до управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про грошове забезпечення з врахуванням щомісячної доплати; стягнення з УМВС України в Херсонській області не отриману суму грошового забезпечення та вихідної допомоги; зобов'язання Пенсійного фонду України в Херсонській області зробити перерахунок пенсії з врахуванням різниці грошового забезпечення до та після вступу в силу Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року та Наказу №499 31.12.2007 року; стягнення з відповідача судові витрати а саме, судовий збір - 3,40 грн. та адвокатські послуги -1500 грн.
Вимоги обгрунтовані тим, що 31 березня 2010 року позивач був звільнений з посади заступника начальника Бериславського РВ УМВС України в Херсонській області на пенсію за вислугою років.
При видачі щомісячного грошового забезпечення бухгалтерією Бериславського РВ УМВС в Херсонській області не надавався розрахунковий лист і тому лише при написанні рапорту при виході на пенсію позивач дізнався, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу", передбачені обов'язкові види грошового забезпечення. Пунктом 8 передбачено, що у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови грошового забезпечення (без премії) в окремих військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу на період їх служби на займаній посаді та у військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, яким передбачено збереження умов грошового забезпечення за попередньою посадою, установлюється щомісячна доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення, установленим за новими умовами.
07 листопада 2007 року був виданий наказ МВС № 499 від 31.12.2007 року, відповідно до якого вважажє, що розмір грошового забезпечення не повинен бути меншим ніж він був до 01.01.2008 року, а це згідно довідки №40/12845 від 29.10.2010 року на грудень 2007 року склало 5415,15 грн. Відповідності до цієї ж довідки на січень 2008 року грошове забезпечення склало 4506,72 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечувала, просила його не задовольняти з огляду на наступне.
Відповідно до довідки від 29.10.10 № 40/12845, виданої Бериславським РВ УМВС, про грошове забезпечення ОСОБА_1, загальний розмір його грошового забезпечення станом на грудень 2007 року складав 5415,15 грн., грошове забезпечення без урахування премії -3610,10 грн., загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на січень 2008 складав - 4 506, 72 грн.
Таким чином, грошове забезпечення ОСОБА_1 (без премії), встановлене до набрання чинності постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 (3610,10 грн.), порівняно з грошовим забезпеченням, встановленим після набрання чинності вказаною постановою (4506,72 грн.) не зменшилось. Тому, підстав для встановлення ОСОБА_1 щомісячної доплати, передбаченої п. 8 ПКМУ від 07.11.2007 № 1294 та п. 5 наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 в УМВС не було.
Крім того, при звільненні позивача на пенсію на його ім"я був виданий грошовий атестат № 5, в якому нараховано грошове забезпечення позивача в сумі 4369,32 грн. Також, у вказаному грошовому атестаті вказані всі основні та додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував перед звільненням та які увійшли до його грошового забезпечення для нарахування пенсії. У вказаному грошовому атестаті відсутній такий вид грошового забезпечення як щомісячна доплата до грошового забезпечення. З вказаним грошовим атестатом позивач ознайомлений та з відомостями викладеними в грошовому атестаті згоден, про що свідчить його підпис на даному атестаті.
Представник третьої особи проти позову заперечувала, з тих підстав, що позивач ставить вимогу щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням щомісячної доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення, встановленим до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 07.11.2007 № 1294, і грошовим забезпеченням, після прийняття відповідної постанови.
Згідно положень ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області було надано грошовий атестат № 5 від 07.04.2010, в якому зазначено такі складові грошового забезпечення, які позивач отримував перед звільненням, а саме: посадовий оклад - 1100 грн., оклад за спеціальне звання - 130 грн., відсоткова надбавка за вислугу років - 492 грн., надбавки: за виконання особливо-важливих завдань - 861 грн., за роботу в умовах режимних обмежень - 165грн., премія - 1621,32 грн. Загальний розмір грошового забезпечення - 4369,32грн.
Оскільки, для призначення пенсії враховується середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, то відповідно для призначення пенсій у позивача встановлений такий розмір грошового забезпечення: 1100 грн. (посадовий оклад) +130 грн. (оклад за звання) + 492грн. (за вислугу років) + 2421,76 грн. (середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки № 40/3807 від 07.04.2010) = 4143,76 грн.
Вважає, що вимога щодо зобов'язання надати до управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням щомісячної доплати для проведення перерахунку пенсії є такою, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні докази суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.01.2008 року, були введені нова структура та умови грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу.
На виконання вказаної постанови МВС України був виданий наказ № 499 від 31.12.2007 року "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ".
Зазначеними нормативно-правовими актами були скасовані діючі на той час основні та додаткові види грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу та введені нові види грошового забезпечення.
З метою захисту прав та законних інтересів осіб рядового та начальницького складу від можливих негативних наслідків зміни структури та умов грошового забезпечення, законодавцем у вищевказані нормативно-правові акти були закладені певні фінансові гарантії.
Так, відповідно до п. 8 постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 та п. 5 наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови розміру грошового забезпечення (без премії) в окремих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу на період їх служби на займаній посаді та у військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яким передбачено збереження умов грошового забезпечення за попередньою посадою, установлюється щомісячна доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення (без премії), встановленим до набрання чинності цією постановою, і грошовим забезпеченням, установленим за новими умовами.
Відповідно до довідки від 29.10.10 № 40/12845, виданої Бериславським РВ УМВС, про грошове забезпечення ОСОБА_1 загальний розмір його грошового забезпечення станом на грудень 2007 року складав 5415,15 грн., грошове забезпечення без урахування премії - 3610,10 грн., загальний розмір грошового забезпечення станом на січень 2008 складав - 4506,72 грн.
Таким чином, грошове забезпечення ОСОБА_1 (без премії), встановлене до набрання чинності постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 (3610,10 грн.), порівняно з грошовим забезпеченням, встановленим після набрання чинності вказаною постановою (4506,72 грн.) не зменшилось.
Згідно з ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" № 393 від 17.07.1992, а саме п.7 встановлено, що пенсії обчислюються з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням.
Відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.007 встановлені певні розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням, розміри надбавок за вислугу років, а також визначені додаткові види грошового забезпечення. Зокрема, згідно п. 2.5-2.15 Наказу № 499 передбачені такі види додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контр-розвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, надбавка державним експертам з питань державних таємниць, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, надбавка за знання та використання іноземної мови, надбавка за почесні звання "заслужений", "народний", надбавка за спортивні звання, доплата за науковий ступінь, доплата за вчене звання, преміювання. Отже, згідно переліку додаткових видів грошового забезпечення така доплата як "доплата до попереднього розміру грошового забезпечення" не входить до їх складу.
Пунктом 5 Наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 зазначено, що у разі зменшення у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" розміру грошового забезпечення (без премії) в окремих осіб рядового і начальницького складу на період їх служби на займаній посаді та в осіб рядового і начальницького складу, яким передбачено збереження умов грошового забезпечення за попередньою посадою, установлюється щомісячна доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення (без премії), установленим до набрання чинності постановою, і грошовим забезпеченням установленим за новими умовами. Разом з тим, необхідно звернути увагу суду на той факт, що дана доплата повинна виплачуватися тільки працюючому складу органів внутрішніх справ.
Стосовно включення даної доплати згідно п. 5 Наказу МВС України № 499 від 31.12.2007, то подібна доплата не зараховується до загального розміру грошового забезпечення, який застосовується при розрахунку пенсії. Оскільки, ні в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, ні Постанові Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, ні в Постанові Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, ні в Наказі Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007 такий вид доплати, як доплата до попереднього розміру грошового забезпечення не входить до складових грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії.
Крім того, згідно п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсії не враховується доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про стягнення недоотриманої грошової компенсації, перерахунок вихідної допомоги та пенсійного забезпечення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 квітня 2011 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 12.3