Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
про закриття провадження у справі
19.04.2011 р. № 2а-14122/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", третя особа - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Новий шлях" про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач - ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", третя особа - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Новий шлях", в якому просить суд зобов'язати Харківську регіональну філію Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" виконати умови договору №388 від 21 листопада 2007 року, а саме оформити реєстраційні справи: на договір оренди № 107, який укладений між СТОВ Агрофірмою "Новий шлях" та ОСОБА_2 на земельну ділянку № 382 загальною площею 5,39 га, що розташована на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області; на договір оренди № 113/2, який укладений між СТОВ Агрофірмою "Новий шлях" та ОСОБА_3 на земельну ділянку № 412 загальною площею 6,8476 га, що розташована на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області; на договір оренди № 119, який укладений між СТОВ Агрофірмою "Новий шлях" та ОСОБА_4 на земельну ділянку № 385 загальною площею 5,24 га, що розташована на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області; на договір оренди № 132/1, який укладений між СТОВ Агрофірмою "Новий шлях" та ОСОБА_5 на земельну ділянку № 362 загальною площею 6,04 га, що розташована на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області; на договір оренди № 132/2, який укладений між СТОВ Агрофірмою "Новий шлях" та ОСОБА_5 на земельну ділянку № 193 загальною площею 5,5 га, що розташована на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області; на договір оренди № 142, який укладений між СТОВ Агрофірмою "Новий шлях" та ОСОБА_6 на земельну ділянку № 355 загальною площею 6,39 га, що розташована на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області; на договір оренди № 144, який укладений між СТОВ Агрофірмою "Новий шлях" та ОСОБА_7 на земельну ділянку № 71 загальною площею 5,38 га, що розташована на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області; на договір оренди № 249/1, який укладений між СТОВ Агрофірмою "Новий шлях" та ОСОБА_8 на земельну ділянку № 354 загальною площею 5,57 га, що розташована на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області.
В судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про закриття провадження у справи, оскільки вказаний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, так як позивачем ставиться питання про вирішення спору, пов'язаного з правами та обов'язками, що випливають з умов цивільно-правового договору, вирішення якого передбачено в порядку цивільного судочинства.
Позивач, представник позивача та третьої особи Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірми "Новий шлях", в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, заяв та клопотань не надали.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, просив суд розгляд даної справи здійснювати без його участі.
Враховуючи повторну неявку в судове засідання позивача та її представника без повідомлення про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути заяву представника відповідача без участі зазначених осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності та спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Нормою ст. 3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962, передбачено, що Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах (далі - Центр ДЗК) є адміністратором державного реєстру земель, що забезпечує створення та функціонування державного реєстру земель, відповідає за достовірність і збереження даних, захист від несанкціонованого доступу та руйнування бази даних АС ДЗК, має повний прямий доступ до бази даних АС ДЗК. Виконавець робіт - суб'єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт. Оператори державного реєстру земель (далі - оператори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.
Зі змісту договору №388 від 21 листопада 2007 року, укладеного між ОСОБА_1 та відповідачем, вбачається, що його предметом є виконання комплексу робіт по оформленню реєстраційної справи договорів оренди 81 земельної ділянки, які надаються громадянами в оренду СТОВ АФ “Новий шлях” на території Чернещинської сільської ради Борівського району Харківської області; отримана внаслідок виконання цього договору реєстраційна справа є власністю замовника.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що у правовідносинах, які виникли між сторонами на підставі договору №388 від 21 листопада 2007 року, відповідач не здійснював владних управлінських функцій на виконання делегованих повноважень відносно реєстрації прав на землю, а виступав як виконавець відповідних замовлених робіт.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Отже, спір між ОСОБА_1 та Харківською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Виходячи із вказаного, суд прийшов до висновку, що зазначений спір не є публічно-правовим, а отже, поданий позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 17, 157, 160, 165 КАС України, суд,-
Закрити провадження у справі
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Копію ухвали про закриття провадження у справі надіслати сторонам.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги з поданням її копії до апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Піскун В.О.