Рішення від 28.04.2011 по справі 5005/2730/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

26.04.11р.Справа № 5005/2730/2011

За позовом Дніпродзержинського міжрайонного природоохоронного прокурора, м.Дніпродзержинськ в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м.Дніпродзержинськ

до Суб"єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Дніпродзержинськ

про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки

Суддя Боділовська М.М.

Представники:

За участю прокурора Денисенко Д.В., посвідчення № 255.

Від Позивача: не з"явився

Від Відповідача: ОСОБА_1, приватний підприємець

СУТЬ СПОРУ:

Розглядається позов Дніпродзержинського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Дніпродзержинськ в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ до Суб"єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Дніпродзержинськ про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки.

За клопотанням Відповідача розгляд справи було відкладено.

Прокурор підтримує позовні вимоги.

Відповідач позов не визнає, посилаючись на його неправомірність.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

12.09.2005р. між Дніпродзержинською міською радою та Приватним підприємцем громадянином України ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1210400000:02:002:0039), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,2403 га., грошова оцінка якої становить 1 139 044, 05 грн.

П. 4.1. Договору передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі в розмірі: 15 946,56 грн./рік, що становить 1 328, 88 грн./міс., і вноситься на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого подаються Орендарю додатково в письмовій формі.

01.01.2011р. втратив чинність Закон України "Про плату за землю" та набув чинності Податковий кодекс України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" внесені зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", а саме у частині другій слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами "до Податкового кодексу України, а частини четверту, п'яту і сьому виключено (цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України).

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі": Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Пунктом 4.4. договору оренди земельної ділянки від 21.09.2005р. № 02681 передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку, в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Згідно ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

Згідно ст. 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Прийняття Податкового кодексу України, в частині визначення граничного рівня ціни на оренду державного та комунального майна, є обов'язковою умовою для внесення змін до раніше укладених договорів оренди.

Відповідно ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки є оренда плата, із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Зміни вносяться не з моменту виникнення договірних відносин чи прийняття певного нормативного правового акту, а з набранням рішення суду законної сили.

Відповідно до ст. 632 ЦК України у випадках, встановлених законом, застосовують ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування здійснюють належні їм повноваження, шляхом прийняття рішень.

26.06.2009р. Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення "Про розмір орендної плати за землю" (№ 708-39/V), яким зобов'язано орендарів земельних ділянок переукласти (внести зміни) в управлінні земельних відносин міської ради чинні договори оренди землі, розмір орендної плати в яких менший, ніж визначений ст. 21 Закону України "Про оренду землі", з встановленою річною орендною платою на рівні трикратного розміру земельного податку.

З метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обгрунтованої орендної плати Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення "Про внесення змін до договорів оренди землі" від 15.12.2010р. № 14-02/VІ, яким вирішено застосувати ставку орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку під час укладення додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати у яких не відповідає ст. 21 Закону України "Про оренду землі".

З метою приведення діючих договорів у відповідність до чинного законодавства, а саме ст. 288 Податкового кодексу України було прийнято рішення від 28.01.2011р. № 60-04/VІ "Про внесення змін до договорів оренди землі", яким вирішено застосувати ставку орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку під час укладання додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати в яких не відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.

Дніпродзержинською міською радою неодноразово направлялися Відповідачу листи з пропозицією внесення змін до договору оренди земельної ділянки, які залишилися Відповідачем без реагування

Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив безпідставність відмови Відповідача від внесення змін до спірного пункту Договору оренди земельної ділянки. Правомірність позовних вимог підтверджується матеріалами справи, в зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України на Відповідача належить покласти судові витрати.

Керуючись викладеним, ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Змінити п.4.1. Договору оренди землі від 12.09.05р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Приватним підприємцем громадянином України ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі за № 02681 від 21.09.05р., виклавши його в такій редакції:

"4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний код НОМЕР_1):

- в доход Державного бюджету України в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; рахунок № 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) 85, 00 грн. (вісімдесят п"ять грн. 00 коп.) державного мита;

- в доход Державного бюджету в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області р/р 31217264700005, КБКД 22050003, МФО 805012 ЄДРПОУ 24246786 оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах) 236, 00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя М.М. Боділовська

Повне рішення підписано 28.04.2011р.