73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
про закриття провадження у справі
"26" березня 2008 р. Справа № 15/125-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі Муравльовій Г.М., розглянувши справу
за позовом: Генічеської районної державної адміністрації, м.Генічеськ Херсонськоїобласті
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Дитячий спортивно-оздоровчийкомплекс "Янтар", м.Херсон
про визнання розбіжностей до договору оренди та зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача:Шторгіна Н.Л. - начальник юридичного відділу, довір.№ 09/01-173 від 10.01.2008р.
від відповідача:Авер'янова С.Б. - адвокат, довір.від 05.03.2008р.
Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати розбіжності по договору оренди земельної ділянки від 28.03.07р. між Генічеською районною державною адміністрацією та ТОВ "Дитячий спортивно-оздоровчий комплекс "Янтар" такими, що не відповідають нормам чинного законодавства України та зобов'язати відповідача укласти та зареєструвати договір у Генічеському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру". У зв'язку з тим, що позивачем втрачений строк для оскарження протоколу розбіжностей, передбачений ст.181 ГК України, ним заявлено клопотання про відновлення втрачених строків.
Відповідач проти позову заперечує на тій підставі, що цей позов не підлягає розгляду у процесі господарського судочинства, оскільки відповідно до ст.105 КАС України адміністративний позов може містити умови про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень. Відповідач не є суб'єктом владних повноважень і такі вимоги до нього не можуть бути заявлені.
Окрім того, договір оренди земельної ділянки сторонами вже підписаний з протоколом розбіжностей, оскарження яких передбачено нормами господарського та господарського процесуального кодексу, а не кодексу адміністративного судочинства і цей протокол може бути оскаржений у встановленому чинним законодавством порядку.
Окрім того, згідно ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Закон передбачає такі випадки захисту порушених інтересів як визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Інших способів захисту порушених інтересів чинне законодавство не передбачає визнання протоколу розбіжностей, таким, що не відповідає чинному законодавству цей перелік не містить.
Розглянувши матеріалами справи та вислухавши представників сторін, суд -
15.03.07р. на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації №218 позивач передав відповідачу в оренду земельну ділянку строком на 15 років, яка розташована за межами населеного пункту села Стрілкове на території Стрілківської сільської ради Генічеського району для розміщення пляжної зони для надання послуг відпочиваючим.
Згідно зі статтею 3 КАС України (2747-15) адміністративний договір - це дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди. Тобто зі змісту адміністративного договору вбачається наявність відносин влади і підпорядкування, що відрізняє його від цивільних угод. У разі ж укладання цивільної угоди між суб'єктом владних повноважень і суб'єктом господарської діяльності договірні відносини між сторонами ґрунтуються на юридичній рівності, вільному волевиявленні та майновій самостійності. Тому до адміністративних договорів не відносяться угоди, укладені за правилами Цивільного кодексу України (435-15), інших актів цивільного або господарського законодавства. Як вбачається із матеріалів справи, договір оренди землі сторонами укладений за нормами Господарського процесуального кодексу України і звертаючись з позовом, позивач заявив клопотання про відновлення втрачених строків, які передбачені Господарським кодексом України, вимоги про спонукання відповідача укласти договір оренди, можливість звернення з якими передбачена ст.12 ГПК України відповідно до якої справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, тобто цей спір пов'язаний з правом користування відповідачем земельною ділянкою та підлягає розгляду за нормами Господарського процесуального кодексу України, а не Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо вимог про визнання протоколу розбіжностей таким, що не відповідає нормам чинного законодавства, то такий спосіб захисту прав не передбачений чинним законодавством, оскільки відповідно до п.1 ч.2 ст.162 КАС суд в процесі адміністративного судочинства може винести постанову визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень. Можливості визнання протоколу розбіжностей таким, що не відповідає нормам чинного законодавства ця стаття не містить. До того ж протокол розбіжностей не є актом, а є частиною договору.
За таких умов позов не підлягає розгляду у процесі адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ст.157 КАС України суд,-
1.Закрити провадження у адміністративній справі.
2.Ухвалу направити сторонам по справі.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя З.В. Клепай