Постанова від 06.04.2011 по справі 5002-6/6004-2010

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

31 березня 2011 року

Справа № 5002-6/6004-2010

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Маслової З.Д.,

суддів Остапової К.А.,

Проценко О.І.,

за участю представників сторін:

позивача: відкрите акціонерне товариство "Джанкойський консервний завод" -17.03.2011 р., 31.03.2011 р. Гладкий Ігор Володимирович, довіреність № б/н від 10.03.2011 р.;

відповідача: Джанкойська міська рада - 17.03.2011 р. Михайлов Олексій Анатолійович, довіреність № 16 від 28.02.2011 р., 31.03.2011 р. не з'явився;

третьої особи: Фонд майна Автономної Республіки Крим - 17.03.2011 р., 31.03.2011 р. не з'явився;

третьої особи: Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі - 17.03.2011 р., 31.03.2011 р. не з'явився;

розглянувши апеляційну скаргу Джанкойської міської ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Шкуро В.М.) від 18 січня 2011 року у справі № 5002-6/6004-2010

за позовом відкритого акціонерного товариства "Джанкойський консервний завод" (вул. Кримська, 1, Джанкой, 96100)

для відома: Кухта В.М. (п/с 2745, м. Сімферополь, 95048)

до Джанкойської міської ради (вул. К. Маркса, 15, Джанкой, 96100)

треті особи: Фонд майна Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 17, місто Сімферополь, 95015)

Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (майд. Повсталих, 6, місто Севастополь, 99008)

про спонукання до виконання певних дій

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2010 року ВАТ "Джанкойський консервний завод" в особі ліквідатора Кухта В.М. на підставі ст. 26 ЗУ „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” № 2343-XII від 14.05.1992 р. звернулось до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Джанкойської міської ради про спонукання відповідача прийняти у власність територіальної громади без додаткових умов житлові будівлі по вул. Радянська, 9, вул. Кримська, 9 та вул. Фрунзе, 121 у м. Джанкой, АРК (а.с. 2-3).

Позовні вимоги мотивовані не здійсненням Джанкойською міською радою владних повноважень з прийняття до комунальної власності об'єктів житлового фонду від ВАТ "Джанкойський консервний завод", відносно якого відкрито ліквідаційну процедуру.

Рішенням місцевого господарського суду позов задоволено, на відповідача покладений обов'язок прийняти без будь-яких умов від позивача у комунальну власність територіальної громади три житлові будинки в місті Джанкої:

- 5-поверховий житловий будинок по вул. Радянській, 9,

- 2-поверховий житловий будинок по вул. Кримській, 9,

- 2-поверховий житловий будинок по вул. Фрунзе, 121.

Вирішене питання про розподіл судових витрат. (а.с. 34-36).

Рішення суду мотивовано тим, що позивач є банкрутом, рішенням відповідача надана згода на прийняття житлових будинків, які не увійшли до статутного капіталу банкрута, до комунальної власності, але за умовою фінансування витрат, такі умови прийняття будинків до комунальної власності та вимога відповідача відремонтувати перед передачею будинки до комунальної власності за рахунок позивача, протиречить приписам ЗУ „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” № 2343-XII від 14.05.1992 р. тому, що банкрут не може витрачати кошти на інші, не затверджені ліквідаційним балансом, потреби.

Не погодившись з рішенням суду, Джанкойська міська рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати, прийняти по справі нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 47-50).

Доводи апеляційної скарги мотивовані порушенням судом 1-ої інстанції норм матеріального та процесуального права:

- Джанкойська міська рада не є належним відповідачем у справі, так як прийняттям рішення 23-ої сесії 5-го скликання № 810 від 26.09.2008 р. „Про прийом до комунальної власності житлового фонду ВАТ "Джанкойський консервний завод" повністю виконала свої обов'язки по прийняттю у комунальну власність спірних об'єктів житлового фонду,

- позивачем не здійснена оцінка вартості спірних об'єктів житлового фонду, у той час коли на нього ЗУ № 2343-XII від 14.05.1992 р. покладено такий обов'язок,

- ВАТ "Джанкойський консервний завод" не порушував питань пошуку коштів з державного бюджету на капітальний ремонт спірних об'єктів житлового фонду,

- позивачем не надана технічна документація на спірні об'єкти житлового фонду,

- суд вийшов за рамки позовних вимог, так як позивач просив прийняти спірні об'єкти житлового фонду без всяких умов, а суд зобов'язав Джанкойську міську раду прийняти вказані об'єкти.

У письмових поясненнях на апеляційну скаргу Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі зазначає, що Джанкойська міська рада прийнявши рішення № 810 від 26.09.2008 р. зобов'язана виконати його без всяких умов та прийняти у комунальну власність спірні житлові будинки. Також Регіональне відділення просило розглянути справу у відсутність його представника (а.с. 57-58).

У письмових запереченнях ліквідатор ВАТ "Джанкойський консервний завод" просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, з підстав викладених в позовній заяві (а.с. 59-60).

Від інших осіб відзивів на апеляційну скаргу не надійшов.

У зв'язку з відпусткою судді Маслової З.Д. та поважних причин судді Латиніна О.А, їх замінено на суддів Остапову К.А. та Проценко О.І. за розпорядженням в.о. секретаря 2-ої судової палати від 17.03.2011 р.

У зв'язку з хворобою судді Градової О.Г., її замінено на суддю Маслову З.Д. за розпорядженням в.о. секретаря 2-ої судової палати від 31.03.2011 р.

У судовому засіданні 31.03.2011 р. представник ВАТ "Джанкойський консервний завод" проти доводів апеляційної скарги заперечував з підстав, викладених в позовній заяві та письмових запереченнях ліквідатора, інші представники сторін не з'явилися, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином, про причини неявки у судове засідання суд не сповістили.

Оскільки явка в судове засідання згідно статті 22 Господарського процесуального кодексу України -це право, а не обов'язок сторін, справа може розглядатися без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відповідно до ч.1 ст. 77 ГПК України господарський суд зобов'язаний розглянути справу в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, а у судовому засіданні 17 березня 2011 року представник Джанкойської міської ради підтримав доводи апеляційної скарги, з підстав викладених в ній, судова колегія вважає за можливе переглянути рішення суду першої інстанції за відсутності представників сторін та третьої особи.

Розглянувши справу повторно в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає скаргу не підлягаючою задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 20 грудня 2006 року постановою господарського суду АР Крим по справі №2-6/2368-2006 ВАТ «Джанкойський консервний завод»визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура, строк якої продовжений до 1 березня 2011 року (т.1 а.с. 4, 5-13).

Ухвалами господарського суду АР Крим строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора Кухти В.М. неодноразово продовжувався, останнього разу до 01.03.2011р.

З Статуту ВАТ „Джанкойський консервний завод” слідує, що воно було засновано на підставі наказу Фонду майна АР Крим № 805 від 19.06.1996 р. шляхом перетворення з державного підприємства «Джанкойський консервний завод»у відповідності з Декретом Кабінету Міністрів України №51-93 від 17.05.1993 р. „Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі”, Указом Президента України №66 від 19.01.1995 р. „Про прискорення приватизації майна в агропромисловому комплексі” (т.1 а.с. 7-13).

При цьому, статутний фонд вказаного товариства склав 1.603.370 грн., який поділений на 6.413.480 простих іменних акції номінальною вартістю 0,25грн. кожна.

Цим Указом було передбачено, що об'єкти, які перебувають у державній власності та віднесені Державною програмою приватизації на 1994 рік до груп Б, В і Г, підлягають перетворенню у відкриті акціонерні товариства.

Державна програма приватизації на 1994 рік до груп Б, В і Г була схвалена постановою Верховної Ради України від 26 січня 1994 року N 3876-XII, передбачала корпоратизацію, тобто, перетворення державних підприємств у відкриті акціонерні товариства; такій корпоратизації підлягали підприємства, балансова вартість основних фондів яких станом на 1 січня 1993 року становила не менш як 20 млн. карбованців, що слідує з Указу Президенту України №210/93 від 15 червня 1993 року "Про корпоратизацію підприємств".

З письмових доказів вбачається, що статутний фонд відповідача (підприємства групи «В») складав 2.910.739грн., було випущено 11.642.956 штук акцій номінальною вартістю 0,25грн., які протягом 1997-2003 року були розміщені наступним чином : на 7,12% від статутного фонду членам трудового колективу, на 13,78% та 4,98% - продано за приватизаційні майнові сертифікати, 1% - продано за компенсаційні сертифікати, 73,12% - проданий пакет акцій за гроші; таким чином план розміщення акцій був виконаний; при цьому, Фонд майна АР Крим не має пакету акцій в статутному фонді цього товариства (т. 1 а.с. 107-109).

Таким чином, відповідач був утворений шляхом перетворення державного підприємства групи "В" у відкрите акціонерне товариство шляхом розміщення акцій, в тому числі за приватизаційні майнові сертифікати.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки (ч. 1); підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2); у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів місцевого самоврядування (ч. 4).

Відповідно до частини 2 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21 травня 1997 року підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності.

З бухгалтерської довідки слідує, що на балансі вказаного товариства станом на 1 січня 2010 року числяться будівлі в місті Джанкой АРК:

1) по вул. Кримській, 9, балансовою вартістю 40.725,62грн.,

2) по вул. Совєтській, 9, балансовою вартістю 238.924,83грн.,

3) по вул. Фрунзе, 121, балансовою вартістю 10.419,89грн. (т.1 а.с. 14).

За позивачем зареєстровано право власності на нерухомість :

1) по вул. Кримській, 9, на підставі свідоцтва про право власності на житловий будок, яке видано 26 жовтня 1999 року на підставі рішення виконкому №314 від 22 жовтня 1999 року (т.1 а.с. 16);

2) по вул. Совєтській, 9, на підставі свідоцтва про право власності на житловий будок, яке видано 23 червня 2001 року на підставі рішення виконкому №215 від 23 червня 2001 року (т.1 а.с. 15).

Право власності на житловий будинок по вул. Фрунзе, 121, за позивачем не зареєстровано, але квартири №1, 2 та № 3 в цьому будинку приватизовані громадянами в 1993 році (т.1 а.с. 17).

Представником позивача надані оригінали інвентарних справ та свідоцтв, про право власності на спірні об'єкти житлового фонду, оригінали якіх оглянуті судом.

27 жовтня 2006 року п. 1.1 рішення 5 сесії 5 скликання Джанкойської міської ради №197 надана згода на прийняття з власності АР Крим до комунальної власності міста Джанкой житлового фонду, який при приватизації не увійшов до статутного фонду, а саме житлових будинків в м. Джанкої, по вул. Кримській, 9, вул. Совєтській, 9, вул. Фрунзе, 121, але за умовою виділення грошових коштів відповідно до постанови №1448-4/05 від 22 вересня 2006 року Верховної Ради АР Крим (а.с. 31).

Рішенням 23-ої сесії 5-ого скликання Джанкойської міської ради № 810 від 26.09.2008 р. „Про прийом до комунальної власності житлового фонду ВАТ "Джанкойський консервний завод", спірні об'єкти житлового фонду прийняті в комунальну власність територіальної громади м. Джанкой. Пунктом 2 зазначенного рішення ради зобов'язано, спірні об'єкти на баланс відділу УЖКГ для наступної передачі на баланс Джанкойському ЖЕО.

Ліквідатор ВАТ „Джанкойський консервний завод” неодноразово звертався до Джанкойської міської ради з пропозиціями прийняти до комунальної власності спірні житлові будинки, але відповідач, посилаючись на необхідність їх капітального ремонту, ухиляється від їх прийняття та запропонував ліквідатору вирішити питання про виведення із статутного фонду банкрута і повернення вказаних житлових будинків у власність АР Крим (а.с. (а.с. 18, 20-24).

Зазначена позиція щодо зволікання з прийняттям житлового фонду в комунальну власність та встановлення умов для здійснення такого прийняття є неспроможною з огляду на наступне.

У зв'язку з визнанням боржника банкрутом у такої особи виникає особливий правовий статус, який є значно відмінним від статусу боржника. Зокрема, у банкрута припиняється підприємницька діяльність та припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, а також повноваження власника (власників) майна банкрута (ч.1 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»).

Відповідно до положень вказаного Закону ліквідатор з дня свого призначення здійснює повноваження, перелічені у ч. 1 ст. 25 Закону № 2343-XII від 14.05.1992 р., а також здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом. Тобто, правосуб'єктність ліквідатора визначена в Законі, внаслідок чого він позбавлений права здійснювати повноваження, які не передбачені положеннями Закону та виходять за межі його компетенції.

Таким чином, виходячи з положень Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть виникати виключно у випадках прямо передбачених у цьому Законі і порядок їх виконання має визначатися нормами цього Закону.

Такими випадками, відповідно до ч. 9 ст. 30 Закону № 2343-XII від 14.05.1992 р., є зобов'язання з оплати поточних комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. На цій підставі суд приходить до висновку про відсутність у ліквідатора обов'язку за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута здійснити капітальний ремонт житлових будинків.

Опосередкованим доказом такого висновку є також чітке законодавчо визначене призначення коштів єдиного рахунку боржника в ліквідаційній процедурі, а саме згідно ч.7 ст. 30 Закону ліквідатор зобов'язаний використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок боржника в банківській установі - основний рахунок. Згідно з приписами Закону кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на даний основний рахунок боржника і з цього основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону, та проводяться такі виплати:

- поточні комунальні і експлуатаційні платежі;

- інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.

Отже, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у боржника не можуть виникати нові зобов'язання, які не пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.

Статтею 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та місцевого самоврядування діяти тільки на підставах, у межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Таким чином, доводи апеляційної скарги Джанкойської міської ради відносно того, що позивачем не здійснено капітального ремонту спірних будинків, а тому не може прийняти це майно до комунальної власності, є безпідставними, так як такий обов'язок законодавством України на ВАТ „Джанкойський консервний завод” не покладено.

Положення „Про порядок пе редачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному госпо дарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій”, затвер дженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 листопада 1995 р. № 891, визначає порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарсь кому віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (далі - ві домчий житловий фонд), у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підпри ємств, установ та організацій. Передача в комунальну власність відомчого житлового фонду в інших випадках здійснюється в такому ж порядку з дотриманням вимог Законів України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів.

Згідно вимог ст. 5 Житлового кодексу Української РСР державний житловий фонд пе ребуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та у ві данні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).

Як вбачається з наведеного, Положення „Про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оператив ному управлінні підприємств, установ та організацій” не регулює відносини щодо передачі у комунальну власність територіальної громади житлових будинків, які перебувають у приватній власності або включені до статутного фонду товариства у процесі його ство рення.

Крім того необхідно зазначити, що згідно вимог п. 1 ст. 42 Закону України «Про переда чу об'єктів державної та комунальної власності»видатки, пов'язані з капітальним ремонтом об' єктів соціальної інфраструктури, що передаються в комунальну власність (крім видатків, пов'я заних з капітальним ремонтом об'єктів соціальної інфраструктури, які передаються в комуналь ну власність відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"), відшкодовуються з бюджету Автономної Республіки Крим, облас них, районних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя, бюджетів районів у містах та бюджетів місцевого самоврядування за рахунок коштів, передбачених у відповідних бюджетах на ці цілі, та пайової участі підприємств, господарських товариств, створених у процесі прива тизації (корпоратизації), у розмірі по 50 відсотків суми витрат, необхідних для проведення капі тального ремонту цих об'єктів. Обсяг витрат визначається комісією з питань передачі об'єктів.

Таким чином, судова колегія вважає, що Джанкойська міська рада прийнявши рішення від 26.09.2008 р. № 810 «Про прийняття в комуна льну власність житлових будинків ВАТ «Джанкойський консервний завод», розташовані в м. Джанкої по вул. Кримській, 9, вул. Радянській, 9, вул. Фрунзе, 121»зобов'язана виконати його без усяких умов та прийняти у комунальну власність зазначені житлові будинки.

На підставі викладеного, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, місцевим господарським судом рішення прийнято без порушень норм матеріального права, при правильному застосуванні норм процесуального права. Підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст. 101, п.1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Джанкойської міської ради залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 18 січня 2011 року у справі № 5002-6/6004-2010 залишити без змін.

Головуючий суддя З.Д. Маслова

Судді К.А. Остапова

О.І. Проценко

Розсилка:

1. Відкрите акціонерне товариство "Джанкойський консервний завод" (вул. Кримська, 1,Джанкой,96100)

2. Джанкойська міська рада (вул. К. Маркса, 15,Джанкой,96100)

3. Фонд майна Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 17,Сімферополь,95015)

Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (майд. Повсталих, 6,Севастополь,99008)

4. Відкрите акціонерне товариство "Джанкойський консервний завод" (п/с 2745, м. Сімферополь, 95048)