03.03.11р.
Справа № 5005/1134/2011
За позовом Прокурора Бабушкінського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Віват", м. Дніпропетровськ
про зміну договорів оренди
Суддя Полєв Д.М.
Представники:
від прокуратури: ст. пом. прокурора Дзюба В.В. за довіреністю №2191вих.10 від 01.10.2010р.
від позивача: не з'явився
від відповідача: представник Рибіна О.Ю. за довіреністю №1031 від 08.02.2011р.
Прокурор Бабушкінського району м. Дніпропетровська звернувся до суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ТОВ "Віват" про зміну договорів оренди від 31.07.2001р.
Прокурором подано уточнення до позовної заяви з урахуванням ст.. 288 Податкового кодексу України відповідно до якої останній просить змінити п. 3.2 договорів оренди земельної ділянки від 31.07.2001р. АЕВ №550761, АЕВ №550763 укладеного між Дніпропетровською міською радою та ТОВ "Віват" виклавши його в наступній редакції: "п.3.2. орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008р. №39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі" та змінити п.3.2 договору орендної земельної ділянки від 31.07.2001р. АЕВ №550766, АЕВ №550767 укладеного між Дніпропетровською міською радою та ТОВ "Віват", виклавши його в такій редакції: "п.3.2. орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008р. №39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі".
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та просить припинити провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору, відповідач не має заборгованості по сплаті орендної плати за землю, а отже є безпідставними посилання прокурора на не отримання за 2008-2010 роки орендну плату в повному обсязі. Також зазначає, що вказаними договорами вже передбачено та врегульовано можливість зміни в майбутньому розміру орендної плати з урахуванням змін в майбутньому законодавства.
У судовому засіданні 03.03.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника відповідача, господарський суд, -
31.07.2001 р. року між позивачем -Дніпропетровською міською радою та відповідачем -товариством з обмеженою відповідальністю "Віват" було укладено договір оренди щодо строкового платного користування земельною ділянкою площею 0,0018 га для розміщення виробничих приміщень, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Тополина, 1 зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № АЕВ 550761 та № АЕВ 550763.
31.07.2001 р. року між позивачем -Дніпропетровською міською радою та відповідачем -товариством з обмеженою відповідальністю "Віват" було укладено договір оренди щодо строкового платного користування земельною ділянкою площею 0,2955 га для розміщення виробничих приміщень, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Тополина, 1 зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № АЕВ 550766 та № АЕВ 550767.
Термін дії вказаних договорів до 17.05.2016 року.
Відповідно до пунктів 1 та 2 договорів оренди земельної ділянки виконавчий комітет Дніпропетровська міської ради надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельні ділянки площею 0,0018га та 0,2955 для розміщення виробничих приміщень.
Згідно п. 2 договорів відповідач сплачує орендну плату за користування земельною ділянкою на термін дії договору № АЕВ 550761, № АЕВ 550763 - 1 730 грн. 10 коп. та договору № АЕВ 550766 - 280 938 грн. 90 коп.
Орендна плата за користування земельними ділянками сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року (п. 3.2. Договору).
Згідно з пунктом 3.3 договорів оренди від 31.07.2001р., розмір орендної плати переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку.
Відповідно до ч.4 ст.21 Закону України “Про оренду землі”(в редакції Закону України від 03.06.2008р. N 309-VI) річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
Таким чином, на законодавчому рівні було встановлено мінімальний розмір річної орендної плати за землю - трикратний розмір земельного податку.
Згідно з ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст.654 ЦК України).
Частинами 2 - 4 ст.188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
З метою приведення договорів оренди землі від 31.07.2001р. у відповідність до положень ст.21 Закону України “Про оренду землі” позивачем було направлено відповідачу листи від 20.05.09р. №7/5-555/653 щодо необхідності підписання додаткової угоди.
Прокуратурою Бабушкінського району м. Дніпропетровська 23.12.2010 року на адресу відповідача направлено припис про усунення порушень земельного законодавства шляхом вжиття заходів щодо укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок.
Листом від 24.12.2010р. відповідач вказав на те, що ТОВ "Віват" сплачує орендну плату відповідно до норм діючого законодавства України і на день перевірки заборгованості не мало, а також зазначає те, що рішення міської ради № 39/35 від 06.08.2008 року стосується договорів оренди, які знаходяться в процесі оформлення та не пройшли державну реєстрацію" .
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. 288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. 288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; 288.5.2. не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі). - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду. - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; 288.5.3. може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
В ст. 69 Бюджетного кодексу України зазначено, що плата за землю є один із видів доходу місцевого бюджету.
Таким чином, у відповідності зі ст. 288 Податкового кодексу України розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, а оспорюваний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству.
На підставі вищевикладеного, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати слід віднести на відповідача.
Керуючись ст.ст. 651, 653, 654, ЦК України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 1,33 , 49, 82-85, 116 ГПК України, господарський суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсягу.
2. Змінити пункт 3.2. договору оренди земельної ділянки від 31.07.2001 року, укладеного між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Віват" та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 31.07.2001 року за № АЕВ № 550761, виклавши його в такій редакції:
"п.3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 року № 39/35 у розмірі мінімальної орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі".
3. Змінити пункт 3.2. договору оренди земельної ділянки від 31.07.2001 року, укладеного між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Віват" та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 31.07.2001 року за № АЕВ № 550767, виклавши його в такій редакції:
"п.3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 року № 39/35 у розмірі мінімальної орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі".
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Віват" (49089, м. Дніпропетровськ, вул.. Малиновського, 14А, код ЄДРПОУ 23368027) в доход держбюджету (Відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, код бюджетної класифікації доходів 22090200 „Державне мито, не віднесене до інших категорій”, МФО 805012, п/р 31118095700005) суму 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Віват" (49089, м. Дніпропетровськ, вул.. Малиновського, 14А, код ЄДРПОУ 23368027) на користь Державного бюджету в особі Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровськ (рахунок № 31217264700005 відділення банку ГУДКУ Дніпропетровській області , МФО 805012, код 22050003, ЗКПО 24246786) суму 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя
Д.М. Полєв
Повний текст рішення складено 09.08.2011р.