Рішення від 24.03.2011 по справі 5005/709/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17.03.11р.

Справа № 5005/709/2011

За позовом прокурора Заводського району м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м.Дніпродзержинськ

до відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського", м.Дніпродзержинськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Суддя Мельниченко І.Ф.

Представники:

Від прокуратури: Овчар Т.В. посвідчення №223

Від позивача: Бражник В.М. довіреність №999-мр від 31.12.10р.

Від відповідача: Бєлоус Д.М. довіреність №9 від 04.01.11р.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Заводського району м.Дніпродзержинська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради з позовом, у якому просить внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 15.12.2004 року № 01903, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського", виклавши його в наступній редакції: "п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виконаної Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок місцевого бюджету".

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про те, що 03.06.08р. Верховною Радою України прийнято Закон України № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 04.06.08р. Зазначеним Законом частини 4 та 5 ст.21 Закону України "Про оренду землі" викладено у такій редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Крім того, 02.12.10р Верховною радою України прийнято Податковий кодекс України, згідно з п.288.4 ст. 288 якого визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем.

Згідно п.288.5.1 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель ніж землі сільськогосподарського призначення - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, отже умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам п.288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України.

Таким чином, на думку позивача, відповідач порушує майнові права орендодавця - Дніпродзержинської міської ради, вносячи плату за користування земельними ділянками у розмірах менших, ніж передбачено чинним законодавством.

До того ж, внаслідок не приведення відповідачем діючих договорів оренди земельних ділянок у відповідність з вимогами закону, бюджет міста зазнає значних втрат.

Крім того, обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на статтю 652 УК України, яка передбачає внесення змін до договору, в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувались при укладенні договору.

Відповідач надав письмовий відзив на позов, у якому проти його задоволення заперечує, посилаючись на те, що за приписами статті 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, на правовідносини сторін даного спору, що виникли з договору оренди земельної ділянки, місце розташування якої: Дніпропетровська область, м.Дніпродзержинськ, пр.Леніна,40, укладеного 15.12.2004р. та зареєстрованого в державному реєстрі договорів оренди земельної ділянки під № 01903 від 21.12.2004р. не можливо розповсюдити дію Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VІ від 03.06.2008, що набрав чинності 04.06.2008 року, та дію Податкового кодексу України.

Крім того, відповідач зазначає про те, що статтею 23 Закону України "Про оренду землі" передбачено вичерпний перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати. Зазначена норма не містить в собі такої підстави для зміни погодженої сторонами розміру орендної плати, як зміна встановлених ст.21 цього ж Закону граничних розмірів орендної плати.

Закон України № 309-VІ від 03.06.2008, що набрав чинності 04.06.2008 року, яким були внесені зміни до Закону України "Про оренду землі" і зокрема, збільшений мінімальний розмір орендної плати ( з 1% на 3% від грошової оцінки землі), а також Податковий кодекс України з набранням чинності якого втратив силу Закон України "Про плату за землю", в свою чергу також не містить приписів, посилань, уточнень в тій частині, що норма закону в частині розміру орендної плати застосовується і до договорів оренди землі, які були укладені до внесення цих змін у Закон, або договори оренди, які були укладені до внесення змін до Закону "Про оренду землі", мають бути приведені у відповідність до цих змін, тощо - щодо обов'язковості перегляду або зміни узгодженої у відповідних договорах орендної плати.

Таким чином, обов'язковість перегляду або зміни узгодженої у договорах оренди земельних ділянок, які були укладені до 04.06.2008р та до набрання чинності Податковим кодексом України, розміру орендної плати і встановленні її у розмірі 3% від грошової оцінки землі, на думку відповідача, є безпідставними та такими, що суперечать Конституції України та чинному законодавству.

В судовому засіданні від 17.02.11р до 10.03.11р. та від 10.03.11р до 17.03.11р оголошувались перерви.

В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

15.12.2004р. сторони уклали договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець (позивач у даній справі) надає, а Орендар (відповідач) приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0110 га, що знаходиться за адресою: м.Дніпродзержинськ, пр.Леніна,40, згідно з планом земельної ділянки, що додається (п.1.1 договору).

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 16.11.2001р № 505 та рішення Дніпродзержинської міської ради від 23.09.04р. № 421-16/ХХІV (п.1.2 договору).

Відповідно до умов договору (п.1.5), земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для фактичного розміщення Дніпродзержинського відділення ЗАТ "Агробанк".

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становить 70 159,56 грн. (п.1.4. договору).

Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем (звітного) податкового місяця. (п.3.2 договору).

Відповідно до п.2.1. договір укладено до 23.09.2029р.

Відповідно до п. 3.1 договору, орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі в розмірі 841,92 грн./рік, що становить 70,16 грн /місяць і вноситься рахунок місцевого бюджету.

Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставок земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України і визначаються в окремій угоді (п. 3.3 договору).

В п.8.1 сторонами передбачено, що зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі, за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

На момент розгляду спору, згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України", частини четверту та п'яту у статті 21 Закону України "Про оренду землі", на які посилається позивач, як на підставу своїх позовних вимог, - виключено, проте, з 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий Кодекс України, відповідно до статті 288 якого встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Прокурор, звертаючись з даним позовом вважає, що умови спірного договору в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам діючого законодавства.

З метою приведення раніше укладених позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства, Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення 60-04/VI від 28.01.2011 р. "Про внесення змін до договорів оренди землі".

Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачано, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового Кодексу України).

Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо внесення змін до п.3.1 спірного договору оренди земельної ділянки.

Частиною 3 статті 653 встановлено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Керуючись ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 651, 652, 653 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 15.12.2004 року № 01903, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського", виклавши його в наступній редакції: "п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виконаної Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок місцевого бюджету".

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського", м.Дніпродзержинськ в доход Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ( ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200 ) 85 грн. держмита.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського", м.Дніпродзержинськ до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ( ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31211259700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012 ) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя

І.Ф. Мельниченко

Повне рішення складено

25.03.11р.