2а-951/11
"08" квітня 2011 р. Личаківський районний суд м. Львова
в складі:
головуючого-судді Мартинишина Я.М.
при секретарі судових засідань Горбань О.Ю.
при участі: позивача ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідача Крумшиної Н.М.
представника третьої особи Москвяка Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради, Департаменту містобудування Львівської міської ради, третіх осіб Управління земельних ресурсів у м. Львові, Львівського комунального підприємства «Зелений Львів»про визнання незаконним акта органу місцевого самоврядування та спонукання до вчинення дій, суд -
встановив:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати незаконною ухвалу Львівської міської ради від 21.05.2009 року №2664 «Про затвердження меж зеленої зони «Майорівка»у м. Львові»в частині щодо земельної ділянки площею 0,0545 га на АДРЕСА_3, визнати дії Департаменту містобудування Львівської міської ради з приводу відмови у підготовці та винесенні на розгляд Львівської міської ради проекту ухвали про погодження ОСОБА_2 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, зобов'язання Департаменту містобудування Львівської міської ради протягом п'яти днів з дня набрання рішенням законної сили, підготувати та подати на розгляд Львівської міської ради проект ухвали про погодження ОСОБА_2 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки та зобов'язання Львівської міської ради в місячний термін з дня набрання рішенням суду законної сили, розглянути на пленарному засіданні проект ухвали про погодження ОСОБА_2 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він з 1984 року постійно проживає в будинку АДРЕСА_2. До вказаного будинку прилягає земельна ділянка, якою він відкрито, безперешкодно та безперервно користується більше 25 років. Цільове призначення вказаної земельної ділянки -землі сільськогосподарського призначення. Викладене підтверджується довідками про правовий статус земельної ділянки виданими Львівським міським управлінням земельних ресурсів. Ним подано до Львівської міської ради заяву про передачу йому вказаної земельної ділянки у власність. Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради попередньо погодило надання йому земельної ділянки. Ним отримано позитивні висновки щодо погодження місця розташування земельної ділянки Санітарно-епідеміологічною станцією Личаківського району м. Львова, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, Управління держкомзему у м. Львові. На його замовлення виготовлено квартал земельної ділянки та її план, який погоджено начальником управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради та начальником держкомзему у м. Львові. Усі вказані документи були подані на розгляд Львівської міської ради із заявою про надання земельної ділянки у власність. Проте листом Департаменту містобудування від 24.07.2009 року йому було відмовлено у вирішенні питання надання йому земельної ділянки з підстав прийняття ухвали Львівської міської ради від 21.05.2009 року про затвердження меж зеленої зони «Майорівка», в межі якої входить земельна ділянка, яку він має намір набути у власність. Вважає Ухвалу Львівської міської ради від 21.05.2009 року, дії та бездіяльність Департаменту містобудування Львівської міської ради незаконними.
В судовому засіданні позивач та його представник -ОСОБА_3 адміністративний позов підтримали в повному обсязі, дали пояснення аналогічні фабулі позовної заяви.
Представник відповідачів Львівської міської ради та Департаменту містобудування Львівської міської ради - Крумшин Н.М. проти задоволення адміністративного позову заперечила, подала письмові заперечення на позовну заяву. Зазначила, що Ухвала від 21.05.2009 року прийнята Львівської міської ради в межах повноважень наданих їй законом. Така ухвала та відповідь -відмова у розгляді заяви ОСОБА_2 дана Департаментом містобудування Львівської міської ради є правомірними, оскільки на момент прийняття оскаржуваної ухвали ОСОБА_2 не було надано усіх необхідних позитивних висновків щодо погодження місця розташування земельної ділянки, яку він мав намір тримати у власність.
Представник третьої особи - Москвяк Б.О. проти задоволення позову заперечила з підстав наведених у заперечення відповідачів проти позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та перевіривши зібрані по справі докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 07.10.2008 року звертався до Львівської міської ради з приводу передачі у власність земельної ділянки площею 0,0545 га на АДРЕСА_3.
Львівським міським відділом Центру ДЗК розроблено квартал земельної ділянки площею 0,0545 га на АДРЕСА_3 та її план, який погоджено начальником управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради та начальником держкомзему у м. Львові.
У відповідності до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України в редакції чинній на момент звернення позивача із заявою про надання йому земельної ділянки у власність, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
Згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
У відповідності до Ухвали Львівської міської ради № 219 від 19.10.2006 року «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради», до повноважень Департаменту економічної політики Львівської міської рада належить підготовка проектів рішень ради щодо передачі у приватну власність земельних ділянок, надання у користування земельних ділянок, погодження місця розташування та надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок, затвердження проекту відведення земельних ділянок, надання дозволу на зміну цільового призначення земельних ділянок.
Таким чином, протягом місяця від дня звернення позивача із заявою про надання йому у власність земельної ділянки Департамент економічної політики Львівської міської ради зобов'язаний був підготувати проект рішення ради, а Львівська міська рада прийняти відповідне рішення щодо погодження місця розташування та надання дозволу на виготовлення проекту відведення такої земельної ділянки.
Покликання представника відповідачів на неподання позивачем позитивних висновків територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів щодо погодження місця розташування земельної ділянки, яку він мав намір отримати у власність не заслуговують на увагу.
Так, згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Редакція ст. 118 Земельного кодексу України, чинна на момент звернення позивача із заявою про надання йому земельної ділянки у власність, не передбачала необхідності позитивних висновків територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів для погодження місця розташування земельної ділянки, що надається у власність безоплатно.
Окрім того жодна із редакцій ст. 118 Земельного кодексу України не передбачала обов'язку подання відповідних позитивних висновків для особи, яка звертається із заявою про надання їй у власність земельної ділянки. Обов'язок звернення до відповідних органів з метою отримання таких висновків лежав виключно на відповідному органі місцевого самоврядування, що розглядав заяву громадянина. Тому факт неподання таких висновків позивачем не може бути підставою для відмови у погодженні місця розташування земельної ділянки.
Вирішуючи даний спір судом також взято до уваги позитивні висновки щодо погодження позивачу місця розташування земельної ділянки, що розташована біля будинку АДРЕСА_2 Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, ДЗ «Личаківська районна санепідемстанція», Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області та Управління держкомзему у м. Львові, копії яких наявні в матеріалах справи.
Таким чином суд приходить до висновку про безпідставність дій Департаменту містобудування Львівської міської ради що полягали у відмові у здійсненні підготовки та винесенні на розгляд Львівської міської ради проекту ухвали про погодження ОСОБА_2 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки що розташована біля будинку АДРЕСА_2.
Як вбачається із листа-відмови Департаменту містобудування Львівської міської ради від 24.07.2009 року, у розгляді заяви позивача про погодження місця розташування земельної ділянки йому відмовлено через те, що земельна ділянка, про яку йшлося у його зверненні входить у межі зеленої зони «Майорівка». Межі зеленої зони «Майорівка»затвердженні ухвалою Львівської міської ради від 21.05.2009 року №2664. При цьому зазначено, що у зв'язку із неподанням позитивних висновків щодо погодження позивачу місця розташування земельної ділянки компетентними органами станом на 21.05.2009 року то були відсутні підстави для корегування меж зеленої зони «Майорівка».
Враховуючи безпідставність вимоги про надання позитивних висновків щодо погодження позивачу місця розташування земельної ділянки, наявність поданої заяви позивачем про погодження місця розташування земельної ділянки незаконної є Ухвала Львівської міської ради від 21.05.2009 року №2664 в частині включення у зелену зону «Майорівка»земельної ділянки площею 0,0545 га на АДРЕСА_3.
Задовольняючи адміністративний позов суд виходив також з того, що згідно довідок Львівського міського управління земельних ресурсів від 14.16.2007 року, від 03.09.2009 року та від 01.04.2011 року, земельна ділянка площею 0,0545 га на АДРЕСА_3 відноситься до земель сільськогосподарського призначення та, згідно списку землекористувачів та землевласників Личаківського району м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 06.02.1998 року №51 «Про інвентаризацію земель м. Львова», входить в межі земельної ділянки, що знаходиться у фактичному користуванні садових ділянок.
Оскаржуваною ухвалою від 21.05.2009 року №2664 Львівська міська рада погодила включення до зеленої зони «Майорівка», цільове призначення земель якої - землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення земельну ділянку площею 0,0545 га на АДРЕСА_3 цільове призначення якої - землі сільськогосподарського призначення. При цьому зміни цільового призначення вказаної земельної ділянки не відбулося.
З огляду на наведене позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17-20, 159-163 КАС України, ст.ст. 18-21, 116, 118, 151 ЗК України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Львівської міської ради, Департаменту містобудування Львівської міської ради, третіх осіб Управління земельних ресурсів у м. Львові, Львівського комунального підприємства «Зелений Львів»задовольнити повністю.
Визнати незаконною ухвалу Львівської міської ради від 21.05.2009 року №2664 «Про затвердження меж зеленої зони «Майорівка»у м. Львові»в частині щодо земельної ділянки площею 0,0545 га на АДРЕСА_3.
Визнати дії Департаменту містобудування Львівської міської ради з приводу відмови у підготовці та винесенні на розгляд Львівської міської ради проекту ухвали про погодження ОСОБА_2 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0545 га на АДРЕСА_3.
Зобов'язати Департамент містобудування Львівської міської ради протягом п'яти днів з дня набрання рішенням законної сили, підготувати та подати на розгляд Львівської міської ради проект ухвали про погодження ОСОБА_2 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0545 га на АДРЕСА_3.
Зобов'язати Львівську міську раду в місячний термін з дня набрання рішенням суду законної сили, розглянути на пленарному засіданні проект ухвали про погодження ОСОБА_2 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0545 га на АДРЕСА_3.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга в порядку і в строки передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя: