Постанова від 22.04.2011 по справі 1202/2-а-375/2011

Справа № 1202/2-а-375/2011

П О С ТА Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2011 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області

у складі: головуючого судді Скнаріної Н. М.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області про визнання незаконними дій управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі з відмови у проведенні перерахунку та виплати соціальної допомоги, передбаченої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”

ВСТАНОВИВ:

21 лютого 2011 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області (далі УПФУ) про визнання незаконними дій УПФУ з відмови у проведенні перерахунку та виплати соціальної допомоги, передбаченої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”. В обґрунтуванні позовних вимог ОСОБА_1 зазначено, що вона має статут “дитини війни ” у зв'язку з чим, у відповідності до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей вiйни”, виплачувана їй пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вважає положення Законів України “Про державний бюджет Украйни на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, в частині зупинення дії ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” такими, що не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись. Просить забов'язати відповідача нарахувати на її користь недоплачену як дитині війни щомісячну допомогу з 11 серпня 2010 року до прийняття рішення судом.

До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі. У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, просить розглянути справу за його відсутністю (а.с.3), тому 14 березня 2011 року постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.10 )

На адресу суду надійшли заперечення проти позову, у яких вiдповiдач посилається на те, що з вимогами, які викладені у позовній заяві не погоджується з наступних підстав: позивачем був пропущений 6 місячнийй строк для пред”явлення позовної заяви, який передбачений ст. 99 КАС України зі змінами внесеними Законом України № 2455-6 від 07.07.2010 року, який набрав чинності 30.07.2010 року, а саме, виходячи з матеріалів позовної заяви позивач просить стягнути з УПФУ в Антрацитівському районі 30 % мінімальної пенсії за віком з 11.08.2010 року, а позовна заява подана 21.02.2011 року, також позивачем не представлено доказів поважної причини пропущення строку для подачі адміністративного позову, тому згідно ч. 1 ст. 100 КАС України є підстави відмовити у задоволені позовної заяви; позивач мав змогу дізнатися про порушене право та оспорити дії управління, окільки відповідно до ст. 57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов”язків громадян обов”язково підлягають оприлюдненню;

зобов”язання управління в подальшому робити перерахунок пенсії є безпідставним, оскільки встановлює обов”язки на майбутнє без урахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин. у статтях 6, 7 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни ” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за рахунок коштів Державного бюджету України. У абзаці першому частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Згідно з частиною третьою цієї статті мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Статтею 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” передбачений порядок визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики і встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір пенсії за віком.

- Законом України “Про Державний бюджет на 2006 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” не передбачалась виплата грошових коштів такій категорії громадян, як “Діти війни”. Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було встановлено, що підвищення до пенсії відповідно до ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” виплачувалось особам, які є інвалідами. Ці норми рішенням Конституційного суду України 09.07.2007 року №6-рп/2007 було визнано не конституційними, але будь-яких змін до бюджету на рішення Конституційного суду Верховною радою України не приймалось. Оскільки фінансування такого виду видатків проводиться за рахунок коштів Державного бюджету, а на законодавчому рівні це питання не вирішено, то підстав для виплати зазначених сум пенсіонерам, які не є інвалідами немає;

- статтею 41 Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ці норми рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 було визнано не конституційними. Пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 2008 року - 48,10 гривні, з 1 липня 2008 року - 48,20 та з 1 жовтня 2008 року - 49,80 гривні.

Згідно роз'яснень Конституційного Суду України Пенсійному фонду України фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених ст. 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України. За рахунок інших джерел фінансування державна соціальна підтримка дітей війни не здійснюється, отже для стягнення з коштів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави.

Відповідно до ухвали Конституційного Суду України від 19.05.2009 № 27-у/2009, колегія суддів конституційного Суду України дійшла висновку непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Також, Конституційний Суд України дійшов висновку про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вираховування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися на законодавчому рівні.

Додатково повідомляє, що Пенсійний фонд України звернувся до Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України з проханням розглянути судову практику розгляду справ з питань виплати дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченої ст. 6,7 Закону № 2195. Просить суд вiдмовити у задоволеннi позову за необґрунтованістю. (а.с.8 ).

Дослiдивши матерiали справи, суд вважає, що позов пiдлягає частковому задоволенню з наступних пiдстав

Суд при розгляді цього спору враховує наступне.

З матерiалiв справи вбачається, що ОСОБА_1 має правовий статус “дитина вiйни”, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1(а.с.5 ).

Вiдповiдно до статті 6 Закону України “Про соцiальний захист дiтей вiйни” вiд 18 листопада 2004 року, що набрав чинностi 01 сiчня 2006 року, дiтям вiйни пенсiя або щомiсячне довiчне грошове утримання чи державна соцiальна допомога, що виплачується замiсть пенсі, пiдвищуються на 30 вiдсоткiв мiнiмально пенсiї за вiком.

Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актів України” вiд 28 грудня 2007 року внесено змiни до Закону України “Про соцiальний захист дiтей вiйни”, зокрема статтею 6 вказаного Закону пiсля внесения змiн передбачалось, що дiтям вiйни до пенсiї або щомiсячного довiчного грошового утримання державної соціальної допомоги, що виплачується замiсть пенсiї, виплачусться пiдвищення у розмiрi надбавки, встановленої для учасників вiйни. Рiшенням Конституцiйного Суду України № 10-рп/2008 вiд 22 травня 2008 року положення пункту 28 роздiлу II “Внесення змiн до деяких законоданчих актiв України”, Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України” вiд 28 грудня 2007 року щодо внесення змiн до Закону України “Про соцiальний захист дiтей вiйни” визнані такими, що не вiдповiдають Конституцiї України.

Відповідно до статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року № 835-УІ було надане право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону про “Про соцiальний захист дiтей вiйни”.

Це правило застосовується і у 2010-2011 роках нарахування та виплати дітям війни пенсії або щомiсячного довiчного грошового утримання чи державної соцiальної допомоги, що виплачується замість пенсі, тобто вони підвищуються на 30 вiдсоткiв мінімальної пенсії за віком.

Але зiдно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адмiнiстративного суду за захистом прав, свобод та iнтересiв особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено iнше, обчислюсться з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи iнтересiв. Згiдно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після спливу строку, встановленого законом залишається без розгляду, якщо суд по заяві особи, який подав його, не знайде підстав для поновлення строку. ОСОБА_1 не заявляє клопотання про поновлення строку звернення до суду. Суд вважає, що незнання дiючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, так як, вiдповiдно до ст. 57 Конституцiї України, всi законодавчi акти, якi стосуються прав та обовязкiв громадян обовязково пiдлягають оприлюдненню.

У зв'язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогами про виплату пiдвищення до пенсiї як дитинi вiйни з 11.08.2010 року по 20.08.2010 року, а вiдповiдач наполягає на застосуванні вказаного строку, суд вважає за необхiдне ОСОБА_1 залишити без розгляду вимоги про пiдвищення пенсiї як дитинi вiйни за перiод з 11.08.2010 року по 20.08.2010 року за пропуском строку звернення до суду.

Законом Украни “Про соцiальний захист дiтей вiйни” визначено основи соцiального захисту дiтей вiйни та гарантовано їх соцiальну захищеність шляхом надання пільг i державної соцiальної пiдтримки. Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної пiдтримки дiтей вiйни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соцiальна пiдтримка не може розцiнюватись як пенсiя або її складова частина. Тобто, йдеться мова про рiзнi види правовiдносин в системi соцiального забезпечення та державної соціальної підтримки.

Враховуючи, що позивачу сплачується пiдвищення до пенсiї у розмiрi 10 % прожиткового мiнiмуму для осiб, якi втратили працездатнiсть, а повинні провадити виплати у розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за віком, суд вважає відмову УПФУ в проведенні перерахунку та виплаті позивачу підвищення до пенсії з 21.08.2010 року по 14.03.2011 року незаконною.

Таким чином, вимоги позивачки щодо зобов'язання УПФУ здiйснити перерахунок пiдвищення до пенсiї “дитини вiйни” підлягають задоволенню з 21.08.2010 року по 14.03.2011 року з урахуванням фактично сплачених сум

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,ст.8, ст.46, ст.152 Конституції України, Законом України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004р, Законами України „Про державний бюджет України на 2007рік” від 19.12.06 р. №489-У, „Про державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.07 №107-УІ, “Про державний бюджет України на 2009 рік” № 835-УІ від 26.12.08р., ст.52, 70 Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік”, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління ПФУ в Антрацитівському районі про зобов”язання управління здійснити виплату щомісячної допомоги згідно Закону України “ Про соціальний захист дітей війни” за період з 11.08.2010 року по 20.08.2010 року залишити без розгляду

Зобов'язати управлiння Пенсiйного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області здiйснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсiї у розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за вiком як дитинi вiйни з 21 серпня 2010 року по 14 березня 2011 року з урахуванням фактично сплачених сум.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Антрацитівський міськрайонний суд до Донецького адміністративного суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення, а відсутнім у судовому засідання особами протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя

Антрацитівського міськрайонного суду: Н. М. Скнаріна

постанова надрукована у нарадчій кімнаті