2-А-999/11
17.03.2011
Подільський районний суд м. Києва
в складі:
головуючого - судді Декаленко В.С.
при секретарі - Хіміч А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, суд,-
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він є інвалідом II групи безстроково та відноситься до першої категорії, оскільки є особою, що постраждала внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, зв'язок інвалідності із Чорнобильською катастрофою підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК.
Зазначає, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інвалід 2 групи, захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС.
Посилається на те, що стаття 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що позивач може звернутися до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, у разі виникнення у нього права на підвищення пенсії.
Частина 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює, що в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальним пенсій за віком.
Стаття 50 вищезазначеного закону закріплює, що особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІ групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Пояснює, що 20.12.2010 року, враховуючи підвищення розміру прожиткового мінімуму, він подав заяву про здійснення перерахунку пенсії. А тому вважає що з 01.12.2010 року (заява про перерахунок пенсії була подана 20.12.2010) йому повинна бути призначена державна пенсія в розмірі не менш 8 прожиткових мінімум для осіб, які втратили працездатність та додаткова пенсія в розмірі не менш 75 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зазначає, що пункт 46 постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлює, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Тому вважає, що відповідач порушив його права шляхом відмови в прийнятті розпорядження про здійснення перерахунку пенсії, оскільки відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 55 Конституції України встановлює, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. В зв'язку з чим звертається з даним позовом до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений вчасно та належним чином, до суду представником надано заяву згідно якої просить проводити розгляд справи за його та позивача відсутності в порядку письмового провадження та прийняти рішення у відповідності з чинним законодавством України, позов підтримує в повному обсязі.
Представники відповідача в судове засідання також не з'явились, про день, час та місце слухання справи повідомлені вчасно та належним чином, до суду надано заяву згідно якої просять розглядати справу без їх участі.
Крім того відповідачем надано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва з адміністративним позовом ОСОБА_1. не згідне з наступних причин. Так позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію по інвалідності ЧАЕС. Відповідно до ст. 49 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Зазначають, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Пояснюють, що з 01.01.2008 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З 1 січня 2008 року, мінімальні розміри пенсій особам, віднесеним до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і їх розмір залежить від групи інвалідності та періоду, в якому проводились роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Інвалідам 2 групи, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році - 200% від встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Посилаються на те, що згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів України» станом на 2008 рік затверджені розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.; згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» з 1 листопада 2009 року -573 грн.; згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» затверджені наступні розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня - 706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня - 734 грн.
Крім того зазначають, що також внесено зміни до ст. 50, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким визначено розміри додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, потерпілим внаслідок ЧК 1,2,3,4 категорій.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів України» на 2008 рік додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії 2 групи інвалідності визначена у розмірі 20% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тому встановлений основний розмір пенсії - 940,00 грн. Додаткова пенсія інваліду 2 групи внасл. ЧК - 94,00 грн. Підвищення особам, прирівняним до інв.війни 2 гр. - 188,00 грн., Цільова грошова допомога на прожиття - 50,00 грн. Доплата до розміру пенсії з урахуванням ст. 67 - 12,24 грн. (940,00 + 94,00 + 188,00 + 50,00 + 12,24 = 1284,24)
Зазначають, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654, починаючи з 01 липня 2008 року установлено доплату окремим категоріям осіб, щоб їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) досягли більших розмірів. А саме для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян і які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, зокрема інвалідам 2 групи - 1090 гривень.
Отже, встановлений основний розмір пенсії - 1090,00 грн. Додаткова пенсія інваліду 2 групи внасл.ЧК - 114,60 грн. Підвищення особам, прирівняним до інв.війни 2 гр. - 229,20 грн. Цільова грошова допомога на прожиття - 50,00 грн. Доплата по постанові КМУ від 23.12.2009 р. - 45,00 грн. (1090,00 + 114,60 + 229,20 + 50,00 + 45,00 = 1528,80)
Посилаються, що таким чином розмір пенсії позивача по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.01.2008 року становить - 1284,24 грн.; з 01.07.2008 року - 1429,20 грн.; з 01.10.2008 року - 1438,80 грн.; з 01.11.2009 року - 1483,80 грн.; з 01.01.2010 року - 1528,80 грн.; з 01.04.2010 року - 1566,27 грн.; з 01.07.2010 року - 1568,07 грн.; з 01.10.2010 року - 1576,47 грн.; з 01.12.2010 року-1583,07 грн., враховуючи викладене просять в позові ОСОБА_1. відмовити.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність позивача та представника відповідача на підставі наявних в справі документів відповідно до вимог ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є інвалідом II групи безстроково та відноситься до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, зв'язок інвалідності із Чорнобильською катастрофою підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК (а.с. 6, 7).
Судом встановлено, що у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, позивач звернувся із заявою до Управління ПФУ в Подільському районі м. Києва з заявою про перерахунок пенсії (а.с.4).
Як вбачається з Листа УПФУ в Подільському районі м. Києва від 23.12.10 року № 1413/А-129/1, останні відмовили позивачу в перерахунку пенсії та роз'яснили йому, що у випадку незгоди з відповіддю він має право звернутися до ГУ ПФУ в м. Києві чи до суду (а.с.5).
Судом встановлено, що спірні правовідносини регулюються ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 зазначеного Закону, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Крім того як встановлено в судовому засіданні позивач отримує додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю.
Відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Зі змісту ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вбачається, що у разі виникнення у особи права на підвищення пенсії, вона може звернутися із заявою про її перерахунок.
Відповідно до ст. 52 ЗУ «Про Державний бюджет України 2010 рік», з 01.10.2010 року збільшився розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 723 грн.
Тобто позивач дійсно набув право на перерахунок своєї пенсії, як основної так і додаткової, однак відповідач її перерахунок не здійснив.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів України» було внесено зміни до статті 50 та ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якими особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах, а саме інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по II групі інвалідності - 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зазначені зміни, внесені до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів України», зокрема, нова редакція статті 50 та статті 54, визнано такими, що не відповідають Конституції України. Відповідно норми статті 51 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» поновили свою дію в попередній редакції з 22.05.2008 року.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 року, яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, внесення змін до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнано неконституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок і виплатити основну та додаткову пенсію у встановленому Законом розмірі з 01.01.2011 року, підлягають задоволенню.
Крім того підлягає задоволенню вимога позивача і про визнання дій посадових осіб УПФУ в Подільському районі м. Києва неправомірними, оскільки останні знаючи про наявність Рішення Конституційного суду України від 22.05.08 року, яким зміни до ст.ст. 50,54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнано неконституційними, відмовили позивачу в перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, ст.ст. 1, 3, ч. 2 ст. 19, 21, 22, п.1 ч. 2 ст. 92, ч. 1-3 ст. 95 Конституції України, ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28, 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Рішення Конституційного Суду України №1-28/2008 від 22.05.2008 року, керуючись ст.ст. 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсій з 01.01.2011 року - неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з 01.01.2011 року, відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткову пенсію в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком з 01.01.2011 року, відповідно до вимог ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Декаленко В. С.