2-а-1148/11
04.04.2011
Подільський районний суд м. Києва
в складі:
головуючого - судді Декаленко В.С.
при секретарі - Хіміч А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання неправомірними дій посадових осіб УПФУ в Подільському районі м. Києва та зобов'язання провести перерахунок пенсії, суд,-
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій посадових осіб УПФУ в Подільському районі м. Києва та зобов'язання провести перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначає, що оскільки, перебуваючи на пенсії він продовжує працювати, то відпрацювавши відповідний вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 термін, він 12.04.2010 року звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва з проханням провести перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітній платі за період з 01.02.2008 року по 31.03.2010 року. І на його думку, розрахунок із дотриманням вимог цього Закону повинен був бути в розмірі 4862,95. Однак в результаті перерахунку пенсія виявилась суттєво меншою, ніж він сподівався, а причинами цього, як з'ясувалося, стало те, що фахівці управління вчинили всупереч чинній редакції ст. 40 та ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме без визначених Законом України підстав застосували при перерахунку показник середньої заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.), що спричинило значне зниження розрахункового розміру пенсії.
Посилається, що про невірний перерахунок пенсії він дізнався лише після отримання пенсії в липні місяці 2010 року. А у відповідь на його заяву від 12.04.2010 року УПФУ в Подільському районі м. Києва навило посилання на Закон України і Постанову Кабінету Міністрів України, де чітко оговорено як перераховувати пенсії.
Пояснює, що нажаль УПФУ не вірно зробило перерахунок пенсії і відповідь його не задовольнила. Оскільки не може задовольнити пояснення щодо застосування середньої зарплати за 2007 рік із посиланням на підпункт 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530, якщо навіть за умови припущення, що урядовою постановою можна змінювати Закон України, у тексті зазначеного підпункту нема жодної згадки про 2007 рік та середню по н/г за цей рік -1197,91 грн., а навпаки там чітко зазначено, що «... перерахунок пенсії проводиться... із застосуванням показника середньої заробітної плати ... за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії», тобто за 2009 рік -1650,43 грн. Крім того немає жодної необхідності законодавчого врегулювання питання визначення показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, оскільки згідно з абзацом 7 п. 2 Розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.2.2007 року за № 107.... Розділ II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31 грудня 2008 року тобто всі зміни, викладені у розділі II, в тому числі у п. 35 щодо показника середньої плати втрачають чинність з 01.01.2009 року, незалежно від того, чи були вони конституційними, чи не були. Натомість апріорі чинними стають норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції без урахування змін, що втратили чинність. У зв'язку з чим звертається з даним позовом до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений вчасно та належним чином, до суду надав заяву згідно якої просить проводити розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження та прийняти рішення у відповідності з чинним законодавством України, позов підтримує в повному обсязі.
Представники відповідача в судове засідання також не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлені вчасно та належним чином, до суду надано заяву згідно якої просять розглядати справу без їх участі.
Крім того відповідачем надано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва з адміністративним позовом ОСОБА_1. не згідне, оскільки позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за віком. 12.04.2010 року останнім було подано заяву про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі з 01.04.2010 року.
Зазначають, що при призначенні пенсій у 2010 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн.), як це визначено підпунктом другим пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту категорій громадян».
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « (зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), було передбачено про ведення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Посилаються, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішень щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
Зазначають, що на сьогоднішній день відсутня усталена практика застосування норм законодавчих актів, до яких вносились зміни нормами, які згодом визнані неконституційними.
А тому виникла правова колізія, яка обумовлює необхідність законодавчого врегулювання Верховною Радою України. І до законодавчого врегулювання даного питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Крім того зазначають, що позивач у своєму адміністративному позові просить зобов'язати управління зробити перерахунок пенсії з 01.04.2010 року так як вважає, що його право порушено саме з цього моменту, тобто ОСОБА_1. знав про своє порушене право, але не звернувся до адміністративного суду з позовом. Тим самим порушив норму ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України в якій зазначається, що для звернення до адміністративного суду для захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Тому Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва просить суд відмовити у позові, оскільки позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, а відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність позивача та представника відповідача на підставі наявних в справі документів відповідно до вимог ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується Посвідченням серії НОМЕР_1 від 21.03.2001 року (а.с. 10, 11).
Судом встановлено, що оскільки позивач перебуваючи на пенсії продовжує працювати, що підтверджується наданою суду копією Трудової книжки (а.с.10-14), він звернувся до Управління ПФУ в Подільському районі м. Києва з заявою про перерахунок його пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітній платні за період з 01.02.2008 року по 31.03.2010 року.
Як вбачається з матеріалів справи, УПФУ в Подільському районі м. Києва Листом від 01.12.10 року № 1078/К-1015, повідомило позивача про проведення перерахунку пенсії відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та про її розмір, а саме розмір пенсії позивача за віком (після перерахунку) з 01.04.2010 року становить - 3586, 35 грн., з 01.07.2010 року - 3587,25 грн., з 01.10.2010 року - 3591,45 грн., і роз'яснило позивачу, що у разі незгоди з відповіддю, останній має право звернутися до ГУ ПФУ в м. Києві або до суду (а.с. 15-16).
ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме ст. 40, 42, регулює питання перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам.
Згідно Постанови КМУ № 530 від 28.05.08 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач при перерахунку пенсії, Кабінет Міністрів України постановив, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішення даного спору підлягають застосуванню ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підпунктом 9 пункту 35 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про несення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, у статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абзац третій частини першої було викладено в такій редакції: «За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців»; у частині другій: абзац четвертий було викладено в такій редакції: «Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів», у статті 42 Закону частину четверту було викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».
Рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 року за конституційним поданням Верховного Суду України і 101 народного депутата щодо відповідальності Конституції України окремих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», вищезазначені зміни до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 року, яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, внесення змін до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визнано неконституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок і виплатити йому за період з 01.04.2010 року пенсію у суворій відповідності до ч. 1, 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягають задоволенню.
Крім того підлягає задоволення позовна вимога позивача і про визнання дій посадових осіб УПФУ в Подільському районі м. Києва неправомірними щодо застосування у 2010 році при перерахунку його пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік, оскільки останні знаючи про наявність Рішення Конституційного суду України від 22.05.08 року, яким зміни до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визнано такими, що не відповідають Конституції України, про що останніми зазначено як в Листі-відповіді на заяву позивача так і в запереченнях на позовну заяву, продовжували здійснювати перерахунок пенсії з порушенням вимог Закону.
На підставі викладеного, ст.ст. 1, 3, ч. 2 ст. 19, 21, 22, п.1 ч. 2 ст. 92, ч. 1-3 ст. 95 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України №1-28/2008 від 22.05.2008 року, керуючись ст.ст. 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва щодо застосування у 2010 році при перерахунку пенсії ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік - неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, пенсію у відповідності до ч. 1, 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік за період з 01.04.2010 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Декаленко В. С.