2-а-1327/11
01.04.2011
Подільський районний суд м.Києва в складі:
головуючого - судді Сербіної Н.Г.
при секретарі Карпенко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання відповідача вчинити певні дії,
Позивачка звернулася до суду з зазначеним вище позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є постраждалою від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, проживає у м. Біла Церква Київської області, є пенсіонеркою та відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на підвищення пенсії на одну мінімальну заробітну плату та додаткову пенсію в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, для осіб які втратили працездатність.
Оскільки, дане підвищення до пенсії та додаткова пенсія їй нараховується у значно меншому розмірі, позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок доплати до пенсії та додаткової пенсії, але в цьому їй було відмовлено. Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та доплати підвищень до пенсії, встановлених ст. ст. 39, 51 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок «Чорнобильської катастрофи». Зобов»язати відповідача дорахувати і доплатити позивачці, недоплачені за останні 6 місяців підвищення до пенсії у розмірах, встановлених ст. ст. 39, 51 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок «Чорнобильської катастрофи».
Сторони в судове засідання не з'явились, надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Суд, керуючись вимогами ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних в справі документів.
Дослідивши матеріали справи, письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1., ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, непрацюючим пенсіонером, зареєстрована та постійно проживає в м. Біла Церква, яке відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 23.07.91р. №106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 07.09.1993 р. та іншими матеріалами справи (а.с. 9).
17.11.10р. позивачка звернувся до Головного Управлінні Пенсійного Фонду України в Київській області з заявою про перерахунок доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної зарплати та додаткової пенсії, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, для осіб які втратили працездатність (а.с. 11).
Листом від 27.12.2010 року відповідач відмовив у перерахунку надбавки, з посиланням на те, що з 01.10.10 року позивачці у нараховується така доплата у розмірі 5,20 грн., відповідно до вимог постанови КМУ № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( а. с. 6).
Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата в таких розмірах: - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених ч.1 ст.39 даного Закону.
Згідно з п. п. «д» п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 26 липня 1996 р. № 836 установлено такі розміри виплат щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 160 тис. крб., у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. і у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - 260 тис. карбованців.
Згідно п. 2 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, установлено доплату в таких розмірах: у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис. карбованців.
Відповідно до п. 30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було зупинено.
Згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до постанови КМУ від 03.01.02р. №1 розрахунок додаткової пенсії, передбаченої Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», під час призначення та перерахунку пенсій провадиться виходячи з розміру 19,91 грн.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішення даного спору підлягає застосуванню ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та встановлено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам віднесеним до постраждалих 4 категорії встановлюється в розмірі 5% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.08р. за конституційним поданням Верховного Суду України і 101 народного депутата щодо відповідальності Конституції України окремих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік».
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р., яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, внесення змін до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнано неконституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок і виплатити позивачу доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної зарплати та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 21.08.2010 року, з урахуванням проведених виплат, підлягають задоволенню.
При цьому, слід також зазначити, що згідно вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.06р. у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищується розмір додаткової пенсії, визначений відповідно до ст.ст. 50 цього Закону.
На підставі викладеного, ст.ст. 39, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р., керуючись ст.ст. 99, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд;-
Позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного Управління пенсійного фонду України в Київській області щодо нарахування та доплати ОСОБА_1 у належних розмірах підвищень до пенсії, встановлених статтями 39 та 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.
Зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України у Київській області зробити перерахунок ОСОБА_1, як особі, віднесеній до категорії 4, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі, передбаченому ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що складає щомісяця 15% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність починаючи з 21.08.2010 року, з урахуванням виплаченого.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії відповідно до вимог статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної заробітної плати за відповідний рік з 21.08. 2010 р., з урахуванням виплаченого.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сербіна Н. Г.