Постанова від 15.03.2011 по справі 2-а-285/11

Справа № 2-а-285/11

ПОСТАНОВА

іменем України

"15" березня 2011 р.Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Виниченко Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва із позовом до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва в якому просить суд зобов'язати відповідача перерахувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік з 17 травня 2010 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»по стажу та заробітній платі. Вимоги мотивує тим, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік (із розрахунку 1197,91 грн.), хоча на підставі ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мав би бути застосований показник середньої заробітної плати за 2009 рік (1650, 43 грн.).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку скороченого провадження.

Відповідачем до суду подані письмові заперечення на позов з проханням відмовити в задоволенні вимог та справу розглянути без участі представника управління В письмових запереченнях зазначено, що до законодавчого врегулювання питання показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсії у 2010 р. відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 р. № 530 провадяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, в якому сплачено страхову внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 р. (1197,91 грн.).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 16.02.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.06.2010 року по 18.07.2010 року залишені без розгляду на підставі ст.ст. 99, 100 КАС України.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва.

Позивач 17.05.2010 р. звернувся до Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва із заявою про здійснення йому перерахунку раніше призначеної пенсії за віком, згідно якої ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік, відповідно до постанови КМУ «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28.05.2008 року № 530, що не заперечується відповідачем.

З листа УПФУ у Дніпровському районі м. Києва та заперечень на позов вбачається, що при здійсненні перерахунку пенсії, відповідач посилається на те, що після прийняття рішення Конституційним судом України 22 травня 2008 року, згідно із яким деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 107-IV від 28 грудня 2007 року, в тому числі підпункт 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, визнано неконституційними, а рішення про відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалося, тому, на даний час відповідач вважає, що немає законодавчого врегулювання показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу при здійсненні перерахунку пенсій, а тому слід застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

Позиція відповідача, на думку суду, є такою, що суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки дія підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»та в постанові КМУ від 28.05.208 року № 530, втратила чинність з 01 січня 2009 року відповідно до абзацу 7 ч. 2 розділу ІІІ «Прикінцевих положень»зазначеного Закону, де, зокрема, вказано, що Розділ ІІ діє до 31 грудня 2008 року.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Підпунктом 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Внесення змін до деяких законодавчих актів»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.

Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано неконституційними, в тому числі і підпункт 10 пункту 35 розділу ІІ вищезазначеного Закону України.

Крім того, згідно з абзацом 7 пункту 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України…»розділ ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України діє по 31 грудня 2008 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тобто відповідні норми зазначеного Закону втратили чинність з 22.05.2008 року.

Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскільки положення абзаців 3 частини 1 статті 40, абзац 4 частини 2 статті 40 та частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду України з 22.05.2008 року, то відповідачеві слід було застосовувати редакцію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якій вона діяла до вказаних змін.

Як зазначається у рішенні Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України»про незворотність дії у часі законів та інших нормативно-правових актів, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи, реалізацію особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актах національного законодавства не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматися до уваги, у випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його норми призупиняється від положень закону, що був прийнятий раніше. До спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік (1650, 43 грн.) на підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в межах шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ст. 99 КАС України, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню, починаючи з 19.07.2010 року.

В поряду ст. 94 КАС України з державного бюджету України на користь позивача підлягають відшкодуванню сплачені останнім судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн., що підтверджується квитанцією про їх оплату.

Враховуючи викладене та керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, рішенням Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України»від 08.11.2005р., рішенням Конституційного Суду України №1-28/2008 від 22.05.08 року, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007р., ст. ст. 8, 9, ч. 2 ст. 99, ч. 1 ст.100, 107, 159-163, 182-2 Кодексу Адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2009 рік), з 19 липня 2010 року з урахуванням проведених позивачеві виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 3,40 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя