р
Справа № 2-а-303/11
09 березня 2011 року Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючої судді Яровенко Н.О.
при секретарі Нікіта О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії посилаючись на те, що він перебуває на обліку у відповідача та є працюючим пенсіонером. В 2010 році за зверненням позивача відповідачем було зроблено перерахунок пенсії. При цьому для перерахунку пенсії були застосовані показники заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, замість показника за 2009 рік. Відповідачем було зроблено перерахунок з порушенням ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати не за попередній 2009 рік, чим було порушено права позивача. Тому позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2009 рік), з 01.01.2010 року.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення, відповідно до яких просить розглядати справу в порядку письмового провадження та відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Тому судом винесена ухвала, відповідно до якої вирішено питання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 09.03.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині вимог за період часу з 01.01.2010 року по 18.07.2010 року було залишено без розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва.
Після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжує працювати та в 2010 році позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Позивач отримав лист від 10.10.2010 року в якому Управління ПФУ у Дніпровському районі м. Києва повідомляє, що відповідно до п.п. 3. п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно якого перерахунок пенсії провадиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»та які втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, у якому, крім того, було вказано на його преюдиціальність при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини -це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини -це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Частиною 3 статті 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Іншими словами, пенсії та інші види соціальних виплат, що є єдиним джерелом існування не можуть бути нижче від прожиткового мінімуму, який встановлюється законом.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності, тому, виходячи з наведеного, суд вважає, що УПФ України в Дніпровському районі м. Києва діяло неправомірно, відмовивши позивачу перерахувати пенсію відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік.
Враховуючи те, що Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва неправомірно застосовувало при перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати за 2007 рік, тому є підстави для визнання неправомірними дій посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва щодо застосування у 2010 році при перерахунку ОСОБА_1 пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Позовні вимоги щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2009 рік), з 18.07.2010 року підлягають задоволенню.
Крім того, з урахуванням задоволення позову відповідно до вимог ст. 94 КАС України стягненню з Державного бюджету України на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Рішенням Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, п. 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 99, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва щодо застосування у 2010 році при перерахунку ОСОБА_1 пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2009 рік), за період з 18 липня 2010 року по 09.03.2011 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 гривні 40 копійок судового збору.
До суду може бути подана апеляційна скарга на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя