13.12.07р.
Справа № А23/592
За позовом Підприємства Синельниківської виправної колонії № 94 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області, с. Шахтарське, Синельниківського району, Дніпропетровської області
до Синельниківської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області, м. Синельникове, Дніпропетровської області
про визнання недійсним податкового повідомлення -рішення від 09.08.07 № 0007392500/0
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача: Балкова Т.А. - дов. від 10.10.07 №7, голов. бухгалтерСоломянна О.М. - дов. від 10.10.07 №6, юрисконсульт
Від відповідача: Петрашку О.О. дов. - від 09.01.07 №67/10/100 старший держподатінспектор
Позивач звернувся з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Синельниківської об'єднаної державної податкової інспекції від 09.08.07 № 0007391500/0, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 2306,36 грн. на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за платежем плата за забруднення навколишнього середовища.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не дотримані умови проведення перевірки, а саме: позивач не був письмово повідомлений про проведення перевірки не пізніше 10 робочих днів.
Згідно пп.15.2.1 п.15.2 ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та ст. 257 Цивільного кодексу України нарахування штрафних санкцій за 2004 рік є неправомірним, так як минув строк давності.
Крім того, неправомірно нараховані штрафні санкції за минулі роки у 2007 році, що підтверджено пп.6.2.1, 6.2.2 п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", де сума штрафних санкцій, нарахованих у строки, передбачені пп.17.1.7 п.1.7.1 ст.17 цього Закону, повинна вказуватися у податкових вимогах, строки направлення яких передбачені пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 цієї ж статі.
Відповідач проти позову заперечує, посилається на те, що в результаті проведеної перевірки встановлені порушення з боку позивача в частині несвоєчасної сплати узгодженого зобов'язання по збору за забруднення навколишнього середовища за період з 20.02.04 по 26.06.06, що стало підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Посилання позивача на п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є необґрунтованими, оскільки в цьому пункті йде мова про податкові вимоги, які виставляються на узгоджену суму, а у даному випадку штраф розраховується відповідно до норм ст.17.1, якою передбачено обов'язок контролюючого органу по нарахування такого штрафу, тому слід застосовувати п.6.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Крім того, посилання позивача на пп.15.2.1 ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є необґрунтованим, оскільки у ньому йде мова про строки давності щодо стягнення узгодженої суми податкового зобов'язання, а у даному випадку відповідачем нарахований штраф, тому строк давності починається з моменту сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, оскільки сума штрафу згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховується на погашену суму.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
09.08.07 Синельниківською об'єднаною державною податковою інспекцією (відповідачем) винесено податкове повідомлення-рішення № 0007391500/0 від 09.08.07, відповідно до якого позивачеві на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховані штрафні санкції за затримку на 858 календарних днів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по платі за забруднення навколишнього середовища 4612,72 грн. в розмірі 50%, що складає суму 2306,36 грн.
Підставою для винесення зазначеного податкового повідомлення-рішення став акт № 374 від 08.08.07, складений відповідачем за результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати збору за забруднення навколишнього середовища.
Перевірка проведена посадовими особами відповідача на підставі п.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Згідно п.1 ст.11 вказаного Закону органи державної податкової служби наділені правом здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).
Пункт 4 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", на який посилається позивач, визначає право податкового органу запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків і визначає порядок такого запрошення, а не умови та порядок проведення податковим органом документальної невиїзної перевірки, у зв'язку з чим посилання позивача на вказану правову норму є помилковим.
Відповідно до Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.05 № 327, невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
За результатами проведення невиїзних перевірок суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.
Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання (п.п.1.2, 1.3 Порядку).
Відповідачем проведена перевірка своєчасності сплати позивачем узгодженої суми податкового зобов'язання, право на проведення якої передбачено також пп.2.2.1 п.2.1 ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом).
Порушення з боку відповідача щодо проведення перевірки, за результатами якої складений акт № 374 від 08.08.07, судом не встановлено.
Під час проведеної перевірки відповідачем виявлено, що позивачем порушені законодавчо встановлені строки погашення самостійно узгоджених податкових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього середовища у податкових розрахунках з вказаного збору № 19072 від 27.01.04, № 4190 від 20.04.04 по датам нарахування 19.02.04 -20.05.04.
Зафіксовані в акті перевірки факти щодо термінів виникнення, сум податкового зобов'язання з зазначеного збору, фактичних термінів його погашення (сплати) і перерахованих позивачем сум матеріалами, поданими позивачем документами не спростовуються. Позивач проти вказаних в акті перевірки фактів не заперечує.
Згідно вимог п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків в податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 цього ж Закону України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Під терміном "податкова декларація" цей Закон розуміє документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
У разі, коли платник податку не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірах, передбачених пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Вказаною статтею передбачено, що платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки.
В затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17.03.01 на виконання зазначеного Закону України Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби передбачено, що при цьому складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253.
Повідомлення про застосування штрафів складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання і приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за визначений період, зокрема, у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
У разі несплати узгодженої суми штрафу в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу і до неї застосовуються процедури стягнення на загальних підставах.
Отримані від відповідача грошові кошти зараховувались позивачем в погашення податкового боргу попередніх періодів в хронологічному порядку, що відповідає вимогам п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в якому передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Стосовно пропущеного відповідачем строку, передбаченого пп.15.2.1 п.15.2 ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", суд вважає твердження позивача помилковими, оскільки вказана норма спірні правовідносини не регулює, так як визначає граничні строки стягнення податкового боргу, а в даному випадку мова йдеться про нарахування відповідачем податкового зобов'язання. Враховуючи, що фактичне погашення позивачем самостійно узгоджених податкових зобов'язань здійснювалося в межах передбаченого Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" строку 1095 днів від дня узгодження податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища, штраф за несвоєчасне погашення узгодженої суми податкового зобов'язання нараховується згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" по факту сплати (погашення) податкового боргу, відповідачем строк визначення податкового зобов'язання податковим органом не пізніше 1095 днів, який повинен обчислюватися з моменту такої сплати (погашення), не пропущений.
З огляду на викладене суд вважає, що нарахування позивачеві штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість правомірно, доводи позивача щодо неправомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення носять формальний характер, крім того, не відповідають нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим підстави для визнання оскаржуваного податкового повідомлення-рішення недійсним відсутні.
Керуючись ст.94, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.Ю. Добродняк
17.03.08
Згiдно з оригіналом
Помічник судді
Н.Ф. Голов'яшкіна