"21" березня 2008 р.
Справа № 7а/226-4855
12год. 00хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Лисий Я.І.
Розглянув справу
за позовом Кредитної спілки «Фаворит», вул.. Енергетична, 60/210, м. Маріуполь, Донецька область, 87515.
до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46000
Представники сторін:
позивача: Королевич Андрій Орестович, довіреність від 28.11.2007р.;
Кормаченко Наталія Анатоліївна, довіреність від 28.11.2007р.;
відповідача: Мельник Олександр Антонович, довіреність № 30/7/10-015 від 01.01.08 р.
Бублик Юрій Дмитрович, довіреність №3403/7/10-015 від 23.01.08р.
Суть справи:
Кредитна спілка «Фаворит»звернулася з позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000262200/3 від 24.10.2007р. вих. №70708.
Представникам сторін в судовому засіданні роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).
Ухвалою суду від 30.01.2008р. справу призначено до судового розгляду на 20.02.2008р.
На підставі ст. 150 КАС України, в судових засіданнях з 20.02.2008р. до 21.03.2008р. оголошувалися перерви для надання можливості сторонам подати додаткові докази в обґрунтування своїх вимог та заперечень.
Податкова інспекція проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що спірне податкове повідомлення-рішення відповідає чинному законодавству, підтвердженням чого є акт перевірки №3996/22-222/33949987 від 20.04.2007р. яким встановлено, що Тернопільською філією Кредитної спілки «Фаворит»порушено норми Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановлено:
- Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією, на підставі п. 4.2.2 ст. 4, пп. 17.1.1, 17.1.3 п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-III (далі Закон 2181), прийняті податкові повідомлення-рішення №0000262200/0/31370 від 27.04.2007р. та в процесі його апеляційного оскарження рішення №0000262200/1/35328 від 18.05.2007р., №0000262200/2/53536 від 06.08.2007р., №0000262200/3/70708 від 24.10.2007р., якими Тернопільській філії Кредитної спілки «Фаворит»визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток в сумі 79254.87 грн., з яких 52723.25 грн. основний платіж та 26531.62 грн. штрафні санкції по даному податку, останнє з яких оскаржується позивачем.
Як стверджує податкова інспекція підставою для визначення податкового зобов'язання згідно акту №3996/22-222/33949987 від 20.04.2007р., оформленого за результатами виїзної позапланової документальної перевірки, проведеної на предмет дотримання Тернопільською філією Кредитної спілки «Фаворит»вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 18.01.2006р. по 31.12.2006р., стало порушення п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі Закон про прибуток), а саме: філією занижено податок на прибуток в 2 та 3 кв. 2006р. в результаті чого донараховано 52723.25 грн. податкового зобов'язання та застосовані санкції в розмірах передбачених п.17.1.3 п. 17.1. ст. 17 Закону 2181.
Позивач заперечує проти доводів інспекції, посилаючись на їх безпідставність та недоведеність. Просить суд звернути увагу на те, що відповідно до Закону України «Про кредитні спілки»кредитна спілка є неприбутковою організацією, як і всі створені нею філії, а тому доводи податкової інспекції про те, що структурний підрозділ перебуває на обліку в податковій інспекції на загальній системі оподаткування згідно поданої ним заяви за формою № 1-ОПП, а не на спрощеній, не заслуговують на увагу так як не підтверджені нормою закону.
Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
При цьому суд виходив із наступного:
- згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні», контролюючим органом стосовно сплати податків є податкові органи, які уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податкових зобов'язань платниками податків та здійснювати заходи з погашення податкового боргу;
- до суб'єктів підприємницької діяльності, за порушення норм чинного законодавства, органи державної податкової служби застосовують заходи передбачені Закону 2181, на підставі матеріалів перевірки, результати яких оформляються актом документальної перевірки відповідно до «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства» затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005р., шляхом прийняття податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до ст. ст.70, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, при цьому, обставини, які за законами повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. В адміністративних справах про протиправність рішень суб'єктів владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.
В даному випадку, доказом правомірності притягнення платника до відповідальності за порушення норм чинного законодавства , що регулює сплату податків є акт перевірки, який стверджує факт проведення перевірки фінансово - господарської діяльності суб'єкта господарювання та є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового законодавства.
Податкова інспекція, на підтвердження правомірності визначення податкових зобов'язань, посилається на акт перевірки №3996/22-222/33949987 від 20.04.2007р., який не може бути належним доказом, оскільки не підтверджує порушення філією п. 4.1 ст. 4 Закону про прибуток, яким визначено поняття валового доходу, що є складовою частиною при визначені об'єкта оподаткування прибутку, від якого сплачується податок, платником якого філія не являється, оскільки:
- платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до ст. 4 Закону України "Про систему оподаткування" є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори;
- платниками податку на прибуток, згідно ст.2 Закону про прибуток, з числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, а також створені ними філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами;
- порядок оподаткування неприбуткових установ і організацій, передбачений п.7.11.ст. 7 Закону про прибуток, до яких згідно пп.7.11.1 "д" цього закону віднесено спілки, створені для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отриманих пасивних доходів (доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті). Доходи спілки, отримані у вигляді разових або періодичних внесків засновників та пасивних доходів, дотацій або субсидій, одержаних у межах благодійної, в тому числі гуманітарної та технічної допомоги, звільняються від оподаткування на підставі пп.7.11.6 Закону про прибуток.
З метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільнені від оподаткування згідно з положеннями ст.7 Закону про прибуток.
Набуття статусу неприбуткової організації здійснюється згідно ч.2 пп.7.11.12 п.7.11, ст. 7 цього закону при її первісній реєстрації , яка проводиться в порядку передбаченому Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ затвердженим наказом ДПА України від 11.07.1997р. №232, за місцем знаходження неприбуткової організації .
Матеріалами справи підтверджено, що :
- Кредитна спілка «Фаворит»(далі кредитна спілка) створена як неприбуткова організація відповідно до Закону України «Про кредитні спілки»від 20.12.2001р., згідно п. 1 ст. 1 якого, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки, про що свідчить п.2.1 статуту спілки, первинна державна реєстрація якого проведена виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 02.07.2004р. (зміни 10.11.2005р.).
- Рішенням спостережної ради кредитної спілки від 23.11.2005р. створено Тернопільську філію та затверджено Положення про Тернопільську філію Кредитної спілки «Фаворит», відповідно до п.1.1,1.3 ст.1 якого філія являється структурним підрозділом кредитної спілки без права юридичної особи, державна реєстрація якої проведена 21.12.2005р. виконавчим комітетом Маріупольської міської ради.
Отже, кредитна спілка являється неприбутковою організацією з відокремленим підрозділом, що відповідає вимогам пп. 7.11.1. «д» п.7.11. ст.17 Закону про прибуток .
- Рішенням Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції №141 від 28.01.2006р., за місцем знаходження кредитної спілки - юридичної особи, останню внесено до Реєстру неприбуткових організацій з ознакою неприбутковості - 0010 (кредитні спілки), визначеної згідно "Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)" затверджений наказом ДПА України від 03.07.2000р. №355., з метою використання єдиної методики обліку неприбуткових організацій та установ в органах державної податкової служби.
Відповідно до "Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)" затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998р. №80, філія взята на облік в Тернопільській ОДПІ 17.01.2006р., на підставі заяви форми 1-ОПП, про що повідомлено Жовтневу МРДПІ м.Маріуполя, за місцем знаходження кредитної спілки, згідно п.4.27. даного Порядку .
Слід зазначити, що згідно п.2.2 Порядку, його дія поширюється на платників податків: підприємства, установи та організації, в тому числі неприбуткові організації, філії та інші відокремлені підрозділи платника податку, які здійснюють діяльність на території України, так і за її межами або мають об'єкти оподаткування. Тобто, даний Порядок є загальним для всіх платників які стають на облік не залежно від того яку систему оподаткування вони оберуть - загальну чи спрощену і не залежно від того чи є вони прибутковими організаціями чи неприбутковими, а тому доводи відповідача про те, що структурний підрозділ обрав загальну систему оподаткування, ставши згідно даного порядку на облік, не приймаються судом до уваги. Крім того, при взятті на облік податкова інспекція перевіряє документи які надаються в обов'язковому порядку структурним підрозділом, серед яких і документи що підтверджують їх правовий статус, подання яких філією податкова інспекція не заперечує .
Згідно акту перевірки, єдиною підставою для визначення філії податкового зобов'язання по податку на прибуток, став саме факт не реєстрації її в Тернопільській ОДПІ як неприбуткової організації, тоді як згідно норм вищезазначених нормативних актів такій реєстрації підлягають тільки юридичні особи, а не їх структурні підрозділи.
Приймаючи до уваги, що відповідно до п.3 розділу 1 Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій), кошти неприбуткових організацій, вважаються доходом та оподатковуються на загальних підставах з моменту виключення їх з Реєстру неприбуткових організацій, актом документальної перевірки Кредитної спілки «Фаворит»№ 903/22-011-1/24804789 від 08.05.2007р. проведеної Жовтневою МРДПІ доведено, та не оспорюється відповідачем, що в період з 18.01.2006р. по 31.12.2006р. (період охоплений перевіркою філію) кредитна спілка перебувала в Реєстрі неприбуткових організацій, а тому ні вона ні її відокремлений структурний підрозділ не являлися платниками податку на прибуток .
Не приймаються до уваги також доводи відповідача щодо того, що філія подавала звітність як прибуткова організація, оскільки даний факт не є беззаперечним доказом, крім того така звітність подавалася з прочерками, що підтверджує відсутність у платника зобов'язання по сплаті даного виду податку у зв'язку із його правовим статусом неприбутковості.
При таких обставинах, податкова інспекція не довела належними доказами правомірність визначення кредитній спілці податкових зобов'язань по податку на прибуток та штрафних санкцій, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 2, 6 ,7, 86, 160-163, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0000262200/3/70708 від 24.10.2007р. прийняте Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією з моменту його прийняття.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі (31.03.2008р.) до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви - подати апеляційну скаргу.
Суддя М.С. Стадник