Постанова від 13.12.2007 по справі 03/3669а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 03/3669а

"13" грудня 2007 р.

Господарський суд Черкаської області, в складі: головуючого - судді Єфіменко В. В.,

з секретарем Макарченко Н.П.;

за участю представників:

від позивача : Білоус В.П., за довіреністю;

від відповідача :Кулішова М. В., за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “НВ», м. Київ

до Шполянської міської ради, Черкаська область, м. Шпола

про визнання відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень та визнання його рішення недійсним,-

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про визнання відсутності компетенції у Шполянської міської ради Черкаської області щодо розроблення та затвердження Порядку розміщення закладів грального бізнесу у м. Шполі та визнання нечинним рішення Шполянської міської ради № 13-8/V, від 12 квітня 2007 р. “Про затвердження Порядку розміщення закладів грального бізнесу у м. Шпола».

Представник позивача позовні вимоги підтримав посилаючись на те, що перелік питань, віднесений до виключної компетенції сесії сільської, селищної, міської ради, наведений у ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» не містить положень, які б давали право сесії Шполянської міської ради затверджувати Порядок розміщення закладів грального бізнесу.

Відповідач у письмовому запереченні проти позову та його представник в судовому засіданні позов не визнав вважаючи вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Ст. ст. 72, 73 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

П. 44 ч. 1 ст. 26 визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується таке питання як встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

П.п. 2 п. б) ч.1 ст.30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.

Відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» 12 квітня 2007 р. на сесії Шполянської міської ради було прийнято рішення № 16-8/У “Про затвердження порядку розміщення закладів грального бізнесу у м. Шпола» .

Вищевказаним рішенням відповідач як суб'єкт владних повноважень затвердив Порядок розміщення у м.Шпола закладів грального бізнесу та вирішив, що суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері грального бізнесу у м. Шпола, мають привести розміщення закладів грального бізнесу у відповідність до вимог цього рішення протягом трьох місяців після його прийняття. Контроль за дотриманням цього рішення покладено на постійну комісію міської ради з питань забезпечення законності та правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів.

П. 2 Порядку розміщення закладів грального бізнесу у м. Шпола (додаток до рішення міської ради від 12.04.2007 р. № 13-8/V) передбачено, що для роботи закладу грального бізнесу необхідний дозвіл на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг, який видається виконавчим комітетом міської ради з обов'язковим погодженням режиму роботи.

Згідно Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» місцеві дозвільні органи - міські ради та їх виконавчі органи, районні та районні у містах Києві і Севастополі державні адміністрації, територіальні (місцеві) органи центральних органів виконавчої влади, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру від свого імені, а також підприємства, установи, організації, що у випадках, передбачених законом, уповноважені видавати документи дозвільного характеру і можуть залучатися до проведення експертизи та обстеження, необхідних для видачі документів дозвільного характеру, у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

П. 3 Порядку розміщення закладів грального бізнесу у м. Шпола встановлено, що заклади грального бізнесу, в тому числі гральні автомати з грошовим або майновим виграшем, не підлягають розміщенню:

- в жилих будинках;

- у дитячих, медичних, навчальних закладах, культових спорудах, банківських установах, бібліотеках, музеях і виставочних галереях, виробничих приміщеннях; у приміщеннях органів державної влади та місцевого самоврядування;

- на територіях та будівлях, які є об'єктами культурної спадщини;

- на зупинках громадського транспорту;

- в об'єктах комунальної власності;

- на відстані менш, ніж 500 метрів до дитячих, медичних, культових споруд та навчальних закладів.

Ст. 24 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» визначено, що органи місцевого самоврядування зобов'язані здійснювати відповідні заходи щодо попередження утворення шуму до рівнів, установлених санітарними нормами, установлювати заборону та обмеження щодо певних видів діяльності, що супроводжуються утворенням шуму, забезпечувати контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші та інших нормативно-правових актів.

Суд вважає, що обмеження, які передбачені вищезазначеним Порядком щодо розміщення закладів грального бізнесу, були розроблені на виконання завдань покладених на державу, щодо захисту прав та інтересів дітей від втягнення до азартних ігор, передбачених абз. 3 ч. 2 ст. 10 Закону України “Про охорону дитинства».

Відповідно ч.2 ст. 15 Закону України “Про систему оподаткування», до місцевих зборів (обов'язкових платежів) належить збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг.

Оцінюючи вищенаведене, суд вважає, що відповідач діяв в межах вимог чинного законодавства і підстав для задоволення позову немає.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем позовні вимоги не доведені і в позові необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.94, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У позові відмовити повністю.

Про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ В.В. Єфіменко