ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91000, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91000, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
24.03.08 Справа № 16/390.
Суддя Шеліхіна РМ., розглянувши матеріали скарги відповідача за позовом Відкритого акціонерного товариства "Укренерговугілля" особі Луганської філії, м. Луганськ
до Державного підприємства "Шахта “Голубовська», м. Кіровськ Луганської області
про стягнення 28 028 419,28грн.
орган виконання судових рішень -Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, м. Київ
при секретарі Качановській О.А.
в присутності представників сторін:
від позивача - Словенко В.О., дов. від 03.01.08. №02;
від відповідача - Бініашвілі М.Р. -виконуючий обов'язки директора шахти,
Берт М.С., довіреність від 29.02.08. № 241;
від органу виконання судових рішень -Атауш І.О., дов. від 29.12.07. №29-32/1113;
Суть спору: відповідач звернувся зі скаргою на дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України по виконанню наказу господарського суду Луганської області від 30.08.07. №16/390 та просить:
- негайно зняти арешт з грошових коштів в сумі 440000 грн., які знаходяться на рахунках № 35242007002459, № 35230008002459, № 37115120045956 відкритих у ГУДКУ у Луганській області(МФО 804013).
Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.02.08 провадження з розгляду скарги поновлено та скарга призначена до розгляду у судовому засіданні.
Позивач відзивом на скаргу від 07.02.08 №118 заперечує проти зняття арешту з рахунків відповідача.
Відповідачем у судовому засіданні подано доповнення до скарги від 07.03.08 №256, у якому він просить:
- негайно зняти арешт з грошових коштів в сумі 440000 грн., які знаходяться на рахунках відкритих у ГУДКУ у Луганській області(МФО 804013) та направлені на оплату праці працівників;
- негайно зняти арешт з коштів в сумі 9430000грн., які знаходяться на рахунках відкритих у ГУДКУ у Луганській області(МФО 804013) та направлені на оплату праці працівників.
Орган виконання судового рішення по даній справі листом від 12.03.08. №498-0-32-08-25 заперечує проти доводів відповідача, посилаючись при цьому на дотримання вимог Закону України «Про виконавче провадження».
При розгляді справи суд
Відповідач (боржник) звернувся до господарського суду зі скаргою на дії відділу примусового виконання рішень департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі -ДВС) по виконанню наказу господарського суду Луганської області від 30.08.07. № 16/390, яким з відповідача на користь позивача стягнуто грошові кошти в сумі 28028419 грн. 28 коп.
Боржник у скарзі зазначив, що в рамках виконавчого провадження по виконанню наказу господарського суду від30.08.07. № 16/390 державним виконавцем постановою від 25.12.07. накладено арешт на грошові кошти у сумі позову, що знаходяться на його реєстраційних рахунках в УДК в Луганської області.
Боржник вважає, що накладення арешту здійснено в супереч вимогам Бюджетного кодексу України та Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік», так як грошові кошти, які надійшли на вказані рахунки, є коштами державного бюджету, які повинні витрачатися виключно на виконання плану використання бюджетних коштів відповідачем на період 2007року та лютий місяць 2008 року.
Заявою від 07.03.08. №256 заявник уточнив свої вимоги по скарзі, зазначивши, що він просить суд скасувати арешт з рахунків, відкритих в установі державного казначейства -в ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, у зв'язку з тим, що дані рахунки відповідач використовує для отримання державних цільових коштів на виплату заробітної плати і відрахувань з фонду заробітної плати, і саме на ці рахунки надійшли бюджетні кошти для виплати заробітної плати і відрахувань з фонду заробітної плати.
Таким чином, в скарзі на дії ДВС при виконанні рішення по даній справі відповідач просить суд скасувати арешт з бюджетних грошових коштів в сумі 9870000грн. з рахунків, відкритих в установі державного казначейства -У ГУДКУ в Луганській області.
ДВС проти скарги заперечує посилаючись на те, що оскаржувана постанова винесена на підставі ст. 50 Закону України “Про виконавче провадження», тобто, законно і обґрунтовано.
Представник стягувача (позивача по справі) заперечив вимоги боржника (відповідача по справі) щодо скасування арешту з реєстраційних рахунків, на яких обліковуються кошти з державного бюджету, вказуючи на необхідність погашення боргу за використану електроенергію по рішенню суду по даній справі.
Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, вислухав представників сторін та органу виконання рішення суду, оцінивши надані сторонами докази своїх вимог і заперечень до суті скарги, їх належність, допустимість, достовірність кожного окремо і у сукупності, суд дійшов висновку, що скарга, зі змінами вимог від 07.03.08. за №256, підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до норми ст.19 Основного закону держави -Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На виконання плану використання бюджетних коштів відповідачем на період 2007року і лютий місяць 2008 року, затвердженого Міністерством вугільної промисловості, і який є додатком №26 до Порядку виконання державного бюджету, було відкрито реєстраційні рахунки №№ 35242007002459, 35230008002459, відкритих в установі державного казначейства -У ГУДКУ в Луганській області, грошові кошти на яких були арештовані ДВС постановою від 25.12.07.
На вказані рахунки поступають кошти Державного бюджету України, які можуть використовуватися виключно на виконання державного бюджету Міністерством вугільної промисловості, що підтверджується Порядком використання коштів Державного бюджету України мінвуглепромом, кошторисом заявника, затвердженим Міністерством вугільної промисловості, Планом використання бюджетних коштів на 2007, затвердженим Міністерством вугільної промисловості України.
Кошти Державного бюджету України, які поступають на реєстраційні №№35242007002459, 35230008002459, відкриті заявником в Управлінні державного казначейства України у Луганській області, та згідно Порядку використання коштів Державного бюджету України використовуються за такими основними напрямками діяльності:
Виплата заробітної плати та видаткових нарахувань на заробітну плату працівникам шахти «Голубівська»(заявник);
та інше.
Згідно ст. ст. 30, 87 Бюджетного кодексу України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, які мають виключно державне значення.
Відповідно до ст. 7 Бюджетного кодексу України бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
Згідно ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна.
Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Відповідно до ст. 176 Цивільного кодексу України держава не відповідає за зобов'язаннями створених нею юридичних осіб.
Таки чином, власником грошових коштів, які знаходяться на реєстраційних рахунках №№35242007002459, 35230008002459, відкритих заявником в Управлінні державного казначейства України у Луганській області, є держава Україна в особі Міністерства вугільної промисловості України, яке і є розпорядником коштів з державного бюджету.
Разом з цим, заявник (відповідач), є підрозділом Міністерства вугільної промисловості і підпорядкованим підприємством органу, уповноваженого державою на цільове використання грошових коштів з державного бюджету України.
Згідно ч. 2 ст. 50 Закону України “Про виконавче провадження» стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про виконавче провадження» державний виконавець звертає стягнення на кошти боржника - юридичної особи, що знаходяться в кредитних установах, в порядку, передбаченому цим Законом, а виконавче провадження має здійснюватись згідно з Законом України “Про виконавче провадження» та іншими законами України.
Згідно зі статтями 30, 87 Бюджетного кодексу України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, які мають виключно державне значення.
Відповідно до статті 7 Бюджетного кодексу України бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
Державне казначейство України та його територіальні органи не є ані банками, ані кредитними установами (організаціями).
Згідно Положенню про Державне казначейство України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 № 1232, Державне казначейство України (далі - Казначейство) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується.
Зазначеним положенням Державне казначейство України та його територіальні органи не наділені кредитними функціями.
Згідно п. п. 2.2.2. Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства, затвердженому наказом Державного казначейства України від 2 грудня 2002 р. № 221 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2002 р. за N 976/7264, бюджетні рахунки для операцій клієнтів за бюджетними коштами це рахунки для здійснення операцій за асигнуваннями, передбаченими на виконання відповідних програм і заходів у державному та місцевих бюджетах, які відкриваються розпорядникам та одержувачам коштів і поділяються на:
реєстраційні рахунки, які відкриваються розпорядникам коштів бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків для обліку операцій з виконання загального фонду кошторисів;
спеціальні реєстраційні рахунки, які відкриваються розпорядникам коштів бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків для обліку операцій з виконання спеціального фонду кошторисів;
рахунки одержувачів коштів, які відкриваються одержувачам коштів бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків загального та/або спеціального фондів для обліку операцій з виконання плану використання бюджетних коштів.
Постановою від 25.12.07. державним виконавцем накладено арешт на грошові кошти у сумі ціни позову по даній справі, що знаходяться на реєстраційних рахунках заявника (відповідача) в УДК в Луганської області.
Із системного аналізу вищевказаних нормативних актів витікає, що:
- Державне казначейство України та його територіальні органи не є ані банками, ані кредитними установами (організаціями);
- грошові кошти, які знаходяться на реєстраційних рахунках суб'єктів господарювання в Державному казначействі України або його територіальних органів, є бюджетними коштами, тобто, коштами державного або місцевого бюджетів, а не власними коштами підприємств - боржників.
Листами від 12.03.2008 за №№ 59 і 60 Управління державного казначейства у м.Кіровську Луганської області повідомило, що залишки відкритих асигнувань станом на 12.03.2008 на реєстраційних рахунках №№ 352300080002459, 35242007002459 складають 9870537,20грн.; згідно наданого ДП «Шахта «Голубівська» плану використання коштів за 2007 рік і за лютий 2008 року, затвердженого директором ДП «Шахта «Голубівська» О.П.Жарковим 18.01.2008, погодженого заступником Міністра вугільної промисловості Ю.П.Ященко 21.01.2008, кошти передбачені на видатки:
- оплата праці працівників -6551000 грн.;
- нарахування на заробітну плату -1935000грн.;
- оплата інших послуг та інші витрати -10000грн.;
- оплата водопостачання та водовідведення -20000 грн.;
- погашення заборгованості із заробітної плати та нарахування на неї з компенсацією за несвоєчасну виплату -1354000грн.
Отже, матеріалами справи підтверджено цільове призначення бюджетних коштів на реєстраційних рахунках відповідача, у зв»язку з чим, виходячи з наведених вище приписів Бюджетного кодексу України, нецільове використання цих коштів заборонено. А тому суд дійшов висновку щодо неправомірності накладення арешту на ці кошти на примусове виконання наказу господарського суду Луганської області від 30.08.2008 № 16/390 про стягнення боргу з відповідача за електроенергію.
Таким чином, положення ст. ст. 50 та 63 Закону України “Про виконавче провадження» про звернення стягнення на кошти боржника, які знаходяться в установах банків та інших кредитних організаціях, не можуть застосовуватися до бюджетних коштів, акумульованих на реєстраційних рахунках в Державному казначействі України або його територіальних органах, з огляду на приписи Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»та статті 19 Конституції України.
За таких обставин вимоги відповідача про скасування арешту з грошових коштів в сумі 9870000грн., які знаходяться на реєстраційних рахунках 35242007002459, 35230008002459 в УДК в Луганській області, підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, статті 19 Конституції України, ст. ст. 50 та 63 Закону України “Про виконавче провадження», Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», керуючись ст. ст. 86, 1212 ГПК України, суд
1. Скаргу на дії відділу примусового виконання рішень департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 07.02.08. №118, з урахуванням внесених змін у скаргу заявою від 07.03.08. №256, задовольнити.
2. Відділу примусового виконання рішень департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України негайно зняти арешт з грошових коштів в сумі 9870000грн., які знаходяться на реєстраційних рахунках 35242007002459, 35230008002459 Державного підприємства "Шахта “Голубівська», м. Кіровськ Луганської області в УДК в Луганській області, накладений постановою Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 25.12.07.
Суддя Р.М.Шеліхіна