01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
21.06.2007 № 3/96
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Моторного О.А.
суддів: Кошіля В.В.
Алданової С.О.
при секретарі: О.В.Вінницька
За участю представників:
від прокурора - ХодаківськийМ.П.,
від позивача - не з'явився,
від відповідача - Кузьмін Д.В.,
від третіх осіб 1. не з'явився, 2. не з'явився, 3. Чабан Р.А., 4. не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Дніпро-парксервіс" Дніпровської районної вм. Києві ради
на рішення Господарського суду міста Києва від 27.03.2007
у справі № 3/96 (Хілінська В.В.)
за позовом Прокурор Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Комунальне підприємство "Дніпро-парксервіс" Дніпровської районної в м. Києві ради
третя особа які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1.Комунальне підприємство "Київдорсервіс"
2.Головне управління транспорту, зв"язку та інформатизації Київської міської державної адміністрації
3.Дніпровська районна у м.Києві державна адміністрація
4.Київська міська державна адміністрація
про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки
Заявлено позов про зобов'язання Комунальне підприємство “Дніпро-парксервіс» Дніпровської районної у місті Києві ради повернути земельну ділянку площею120,00кв.м. розташованої у м. Києві по пр-ту Возз'єднання, 15 Київській міській раді, привівши її придатний для використання стан, звільнивши від будівель, споруд шляхом знесення і вивезення.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.03.2007 у справі № 3/96 позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове рішення яким в позові відмовити повністю. Відповідач вважає, що рішення прийняте без повного з'ясування обставин, що мають суттєве значення для справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права
Позивач відзив на апеляційну скаргу не надав.
Відповідно ст. 75 ГПК України, апеляційний господарський суд, вважає можливим розглянути справу за наявними матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Апеляційна інстанція переглядає справу відповідно до ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд у процесі перегляду справи за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний з доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача та прокурора, прийшов до наступного.
03.06.2004 рішенням № 156 Дніпровської районної у місті Києві ради та розпорядженням Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від 03.06.2004 № 692 створено Комунальне підприємство “Дніпро-парксервіс» Дніпровської районної у м. Києві ради і затверджено його статут, відповідно до якого основною метою діяльності підприємства є реалізація заходів з покращення обслуговування та пасажирських перевезень мешканців Дніпровського району м. Києва, проведення заходів з координації та контролю за існуючими гаражними кооперативами, організації нових та систематизації діючих майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і земельних ділянках Дніпровського району м. Києва.
Частиною першою ст. 78 ГК України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Отже Комунальне підприємство “Дніпро-парксервіс» Дніпровської районної у м. Києві ради є створене на підставі розпорядчого акту органу місцевого самоврядування, воно є унітарним комунальним підприємством, юридичною особою публічного права.
Відповідно до п. 4 рішення Дніпровської районної у місті Києві ради від 03.06.2004 № 156, відповідачу дозволено стягувати збір за паркування та здійснювати експлуатацію платних місць паркування відповідно до Правил паркування транспортних засобів в місті Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 26.09.2002 № 47/207.
Відповідно до договору № 10 організаційно-фінансових відносин при облаштуванні та експлуатації паркувальних дільниць від 02.07.2004, укладеного між Комунальним підприємством “Дніпро-парксервіс» Дніпровської районної у м. Києві ради та Комунальним підприємством “Київавтодорсервіс». Також Комунальним підприємством “Київавтодорсервіс» було передано Комунальному підприємству “Дніпро-парксервіс» Дніпровської районної у м. Києві ради паркувальну дільницю, розташовану за адресою у м. Києві на пр-т Возз'єднання, 15 на загальну кількість 15 машиномісць.
Згідно до Правил паркування. паркуванням транспорту визнається тимчасова автостоянка автотранспорту у відведених або спеціально обладнаних місцях для паркування автотранспорту, визначених органами міської влади, без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місць для паркування необхідними засобами.
Також, положеннями Правил паркування визначено, що відведеним місцем для паркування є місце, визначене дорожніми знаками, яке може мати дорожню розмітку і бути оснащеним пристроями для контролю часу паркування. Спеціально обладнаним місцем для паркування є місце, розміщене за межами смуг руху проїжджої частини доріг та обладнане дорожніми знаками, має розмітку, обладнане спеціальними технічними пристроями (огорожею, в'їзними, виїзними бар'єрами, шлагбаумами, приміщеннями для охоронців тощо), які можна використовувати для запобіганню викрадення транспортних засобів.
Як вбачається з матеріалів справи та паспорту паркувальної дільниці, по пр - ту Возз'єднання, 15 у м. Києві, що за цією адресою розташоване відведене місце для паркування автотранспорту - паркувальний майданчик.
Статтею 11 Закону України “Про транспорт», землями транспорту визнаються землі, надані у користування підприємствам і організаціям транспорту згідно із Земельним кодексом України, для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення і розвитку об'єктів транспорту. Розміщення споруд та інших об'єктів транспорту на землях, наданих в користування підприємствам транспорту, здійснюється за погодженням з місцевими органами влади і самоврядування.
Відповідно до ст. 31 Закону України “Про транспорт» та ст. 71 Земельного Кодексу України, до земель дорожнього господарства належать землі, надані у користування під проїзну частину, смуги відведення і розташовані в їх межах інші дорожні споруди та обладнання, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: майданчики для стоянки транспорту.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування згідно до ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України.
Перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, проведення якої актом від 13.02.2007 № А 107/42, було встановлено, що Комунальне підприємство “Дніпро-парксервіс» Дніпровської районної у м. Києві ради використовує земельну ділянку площею близько 120 кв.м. під розміщення паркувального майданчика за адресою: м. Київ, пр-т Возз'єднання, 15 відповідності до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158.
Як вбачається із змісту розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158, ним лише затверджено перелік платних місць для паркування транспортних засобів у м. Києві до яких була включена пр-т Возз'єднання, 15 і не врегульовано питання щодо передачі або надання земельної ділянки у користування.
18.07.2006 розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 1082 “Про першочергові заходи щодо вдосконалення паркування транспортних засобів на вулично-шляховій мережі м. Києва» також було затверджено перелік адрес заниження бордюрного каменю та розміщення платних місць паркування транспортних засобів з повним (частковим) заїздом на тротуари, до якого також ввійшов пр-т Возз'єднання, 15.
Отже як вбачається з вище зазначених розпоряджень Київської міської державної адміністрації, вони не дають право використання земельної ділянки по пр-ту Возз'єднання, 15 у м. Києві.
Пунктом 3.1 розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 16.11.2006 № 1643 “Про заходи щодо вдосконалення платного паркування у м. Києві» передбачалося надати Комунальному підприємству “Київдорсервіс» право передавати орендовані ним земельні ділянки в суборенду юридичним особам для надання послуг з платного паркування автотранспорту.
З урахуванням вимог вказаного розпорядження розміщення Київської міської ради на земельній ділянці по пр-ту Возз'єднання, 15 у м. Києві паркувального майданчика можливо лише за наявності договору суборенди, укладеного з Комунальним підприємство “Київдорсервіс».
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Забороняється приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації (ст. 125 Земельного Кодексу України).
Відповідно до ст. 126 земельного кодексу, документом, що посвідчує право на земельні ділянки є договір оренди земельної ділянки.
Отже апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що у Комунального підприємства “Дніпро-парксервіс» відсутні будь-які документи, що посвідчують його право як оренди, так і суборенди земельною ділянкою площею близько 120 кв. м., розташованою у м. Києві по пр-ту Возз'єднання, 15, тобто відповідач самовільно займає вказану земельну ділянку.
Частиною першою ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 ГПК України розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. У даному разі це стосується відповідача, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він просив скасувати рішення суду першої інстанції. На підставі викладеного, апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно з'ясовано обставини справи, винесено рішення у відповідності до норм матеріального і процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги Комунального підприємства “Дніпро-парксервіс» Дніпровської районної у місті Києві та скасування рішення Господарського суду міста Києва від 27.03.2007 у справі № 3/96 - відсутні.
Відповідно до викладеного, керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу Комунального підприємства “Дніпро-парксервіс» Дніпровської районної у місті Києві залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 27.03.2007 у справі № 3/96 - без змін.
Матеріали справи № 3/96 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя Моторний О.А.
Судді Кошіль В.В.
Алданова С.О.