Справа № 2-а-824/11
Іменем України
04 квітня 2011 року Шаргородський районний суд Вінницької області
Суддя Соколовська Т. О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень вчинити дії по перерахунку пенсії, -
16.03.2011 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, вказавши, що по досягненню пенсійного віку відповідачем йому була нарахована та виплачується трудова пенсія за віком.
До виходу на пенсію він працював і проводжує працювати по теперішній час на посаді директора Шаргородської автомобільної школи ТСОУ. Дане підприємство сплачує страхові платежі, передбачені законом до Пенсійного фонду. За таких умов він має законне право на отримання пенсії вищого розміру, враховуючи роботу після виходу на пенсію, розмір якої обчислюється виходячи з показника середнього заробітку за 2009 рік.
25.11.2010 року він звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок належної йому пенсії та провести доплату з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік так, як у відповідності з нормами чинного законодавства Пенсійний фонд повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, але відповідачем його вимога виконана не була і йому було надано відповідь про відмову в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»та роз'яснення ПФУ. Позивач вважає, що приписи вищезазначених законів і підзаконних актів передбачають застосування показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто в його випадку за 2009 рік, але вони не вірно застосовані відповідачем, а тому просить суд визнати дії УПФУ у Шаргородському районі щодо відмови у перерахунку пенсії у 2010 році, виходячи з показника середньої заробітної плати за 2009 рік неправомірними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області провести перерахунок пенсії та виплатити пенсію у відповідності до вимог діючого законодавства.
За правилами п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам застосовується скорочене провадження.
18.03.2011 року по даній справі суддею відкрито скорочене провадження.
Відповідно до вимог ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Управління Пенсійного фонду України в Шаргородському районі подало заперечення на позов, згідно з якими відповідач позов не визнає і просить залишити його без задоволення як безпідставний.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області, отримує пенсію. Зазначена обставина підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим відповідачем 12.09.2007 року на ім'я ОСОБА_1. (а.с. 8 ) та пенсійною справою №НОМЕР_2.
Після виходу на пенсію позивач продовжує працювати на посаді директора Шаргородської автомобільної школи ТСОУ., що підтверджується трудовою книжкою позивача (а.с. 9-11 ) та довідкою роботодавця (а.с. 12 ) і не оспорюється сторонами.
25.11.2010 року ОСОБА_1, як працюючий пенсіонер, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з добавленням стажу та заробітку, що підтверджується пенсійною справою №НОМЕР_2.
УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області був проведений перерахунок пенсії позивача з 01.09.2010 року, із застосуванням середнього заробітку за 2007 рік, який становить 1197,91 грн., з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії (а.с. 14-15 ).
Встановленому судом факту відповідають адміністративно-правові відносини, що виникають з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, які регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 46 Конституції України передбачає, що кожен громадянин України має право на соціальний захист.
Частина 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(із послідуючими змінами та доповненнями) закріплює право пенсіонерів на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з набуттям застрахованою особою додаткового страхового стажу та у зв'язку з можливим підвищенням заробітної плати (доходу) після призначення пенсії.
Зокрема, зазначеною нормою закону визначено, що якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати перерахунок її пенсії проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно п.1 «Прикінцевих положень» вказаного Закону останній набрав чинності з 01 січня 2004 року, є чинним на час виникнення спірних правовідносин і підлягає застосуванню.
Підпункт третій пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»визначає, що перерахунок пенсій проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Іншого порядку перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам чинне законодавство України не передбачає.
Посилання відповідача у запереченнях, як на підставу перерахунку пенсії з врахуванням середнього заробітку за 2007 рік на роз'яснення Пенсійного Фонду України є безпідставним, оскільки роз'яснення не є нормативно - правовими актами, носять рекомендаційний характер і не можуть довільно трактувати спеціальний Закон України постійної дії «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким слід керуватися при вирішенні даного судового спору.
Непереконливою є також позиція відповідача про те, що рішення про відновлення чинності ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в попередній редакції після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року неконституційними внесених до них змін, не приймалось, тому зазначені норми закону не можуть бути використані при вирішенні даного судового спору, позаяк відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. За таких умов діють законодавчі, нормативно -правові акти і їх норми в попередній редакції, окремі рішення щодо відновлення їх чинності не ухвалюються.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, яким зміни, що були внесені ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в т.ч. і до ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" визнано неконституційними.
Дане рішення Конституційного Суду України оголошено 22 травня 2008 р. і з цієї дати положення ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", які визнані неконституційними втрачають чинність. Крім того, згідно п.6 резолютивної частини зазначеного рішення, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, діючи в межах наданих адміністративному суду повноважень, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, заперечення з приводу заявлених позовних вимог, та наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії по перерахунку пенсії підлягає задоволенню і зобов'язує Управління пенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2010 року із показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, який становить 1650 гривень 43 коп.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 256 КАС України постанова підлягає до негайного виконання.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.46, 152 Конституції України, ст.ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пп. 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. ст. 2, 4, 6, 8, 17, 18, 19, 70, 71, 86, 99, 159, 160, 161, 162, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії по перерахунку пенсії задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, який становить 1650 гривень 43 коп.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена у апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шаргородський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя