ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
14 квітня 2011 року 12:55 № 2а-3152/11/2670
За позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення коштів у розмірі 2 747,25 грн.,
Суддя Смолій І.В.
Секретар Колесник І.Ю.
Представники
Від позивача: Латко Г.О. довіреність № 11-1816 від 24.02.09
Від відповідача: не з'явився
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.04.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в розмірі 2 747,25 грн.
Ухвалою суду від 10.03.11р. було відкрито провадження і закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 18.03.11р.
В судове засідання 18.03.11р. не з'явився представник відповідача про причину неявки суду не повідомили, хоча належним чином повідомлялися про час та місце судового розгляду. У зв'язку з неявкою відповідача розгляд справи було відкладено на 14.04.11р.
У судове засідання 14.04.11р. повторно не з'явився належним чином повідомлений представник відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, в обґрунтування своїх позовних вимог пояснив, що 14.10.10р. ОСОБА_2 було надано статус безробітного, у зв'язку із цим йому проводились щомісячні виплати по безробіттю. В результаті проведеної перевірки Київським міським центром зайнятості було встановлено, що гр. ОСОБА_2 підчас перебування на обліку, як безробітний, був зареєстрований як фізична особа -підприємець, про що спеціаліста на прийомі не повідомив. Таким чином відповідач безпідставно отримував матеріальну допомогу по безробіттю з 14.10.10р. по 01.12.10р. на загальну суму 2747,25 грн., дана сума підлягає поверненню до державного бюджету.
Крім того представник позивача пояснив, що ОСОБА_2 було запропоновано добровільно повернути надмірно виплачені кошти в розмірі 2747,25 грн., але кошти відповідачем повернуто не було.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ОСОБА_2 14.10.10р. звернувся до Київського міського центру зайнятості з заявою про надання йому статусу безробітного.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.91р. № 803-ХІІ, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.2.1. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14 грудня 2000 р. за N 915/5136, Застрахованим особам - найманим працівникам; особам, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами здійснювали підприємницьку або іншу діяльність; військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, внутрішніх військ, військ цивільної оборони, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів внутрішніх справ, особам начальницького складу податкової міліції, а також особовому складу воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), створених відповідно до законодавства на постійній основі (далі - військовослужбовці), крім військовослужбовців строкової служби, фізичним особам - підприємцям, особам, які забезпечують себе роботою самостійно, а у випадках, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншим особам (громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється страхування на випадок безробіття, які втратили роботу з не залежних від них обставин і визнані в установленому порядку безробітними та протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня), проходили службу або виконували роботи (надавали послуги) згідно з цивільно-правовими договорами здійснювали підприємницьку або іншу діяльність не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески та/або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), допомога по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу) або середнього грошового забезпечення залежно від страхового стажу.
Наказом Шевченківського РЦЗ №6056/3351 від 14.10.2010р гр. ОСОБА_2 був наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 01.12.2010р.
Наказом Шевченківського РЦЗ №7224/4014 від 01.12.2010р. ОСОБА_2 була припинена виплата матеріальної допомоги по безробіттю з 01.12.2010р. у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю.
Відповідно до пп.8 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000р. №1533-ІІІ, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення (далі -Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року № 357, проведено відповідне розслідування щодо обґрунтування виплати Відповідачу допомоги по безробіттю.
Розслідування згідно з Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Згідно довідки №6590 від 02.12.10р. виданої Шевченківськім районним центром зайнятості переплата ОСОБА_2 становить 2747,25грн.
Проаналізувавши обставини справи, пояснення представника позивача, ознайомившись з доказами, які наявні у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Положення Про Київський міський центр зайнятості, затвердженого директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики від 05 грудня 1997 року - Київський міський центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості, підпорядкований Державному центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України та Київській міській адміністрації, наділеним повноваженнями щодо соціального захисту населення від безробіття.
Законом України “Про зайнятість населення” визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (далі -Закон 2) допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Статтею 1 Закону України «Про зайнятість населення», визначені категорії громадян, які належать до зайнятого населення і, відповідно, не можуть перебувати на обліку безробітних у державній службі зайнятості. Це, зокрема, громадяни які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю та творчою діяльністю.
Згідно з частинами другою та третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що відповідач був поставлений на облік як безробітний та отримував матеріальну допомогу по безробіттю у період з 14.10.10р. по 01.12.10р. та отримав грошову допомогу, також судом встановлено що під час перебування на обліку як безробітний відповідач був зареєстрований як фізична особі підприємець від 01.03.05р. що підтверджується витягом з ЄДР від 11.11.10р., однак інформації про цей факт в Шевченківський районний центр зайнятості не подавав.
ОСОБА_2 у зв'язку із поданням ним недостовірної інформації, Шевченківським районним центром зайнятості в період з 14.10.10р. по 01.12.10р. було безпідставно нараховано та сплачено матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 2747,25грн.
Несплата Відповідачем вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає у повному обсязі Київському міському центру зайнятості та його структурному підрозділу - Шевченківському районному центру зайнятості м. Києва, забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Ненадходження коштів до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, порушує державні інтереси в сфері соціального захисту населення в частині професійного навчання, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян і завдає державі шкоду, яка може привести до посилення соціальної напруженості в суспільстві.
Таким чином, суд прийшов до переконання, що вимоги позивача щодо стягнення з ОСОБА_2 сплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 2747,25грн., є правомірними, та такими що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_2 на користь Київського міського центру зайнятості(р/р 37179301900001 в ГУ ДК м.Києва, МФО 820019, код 03491091, одержувач: Київський міський центр зайнятості) кошти у розмірі 2747,25 грн. (дві тисячі сімсот сорок сім грн. 25 коп.)
Постанова набуває законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій