ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
07 квітня 2011 року 11:06 № 2а-2870/11/2670
За позовом Заступника прокурора Оболонського району м.Києва в інтересах держави в особі Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у розмірі 10 308,86 грн.,
Суддя Смолій І.В.
Секретар Колесник О.В.
Представники
Від прокуратури: не з'явився
Від позивача: Огійчук І.С. довіреність № 08-2801 від 24.03.11
Від відповідача: ОСОБА_1 посвідчення водія № НОМЕР_1 від 10.03.98
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 07.04.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 10 308,86 грн.
Ухвалою суду від 01.03.11р. було відкрито провадження і закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 15.03.11р.
В судове засідання 15.03.11р. не з'явився представник відповідача, про причину неявки суду не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про час та місце судового розгляду. У зв'язку з неявкою відповідача розгляд справи було відкладено на 07.04.11р.
В судовому засіданні 07.04.11р. представник позивача позовні вимоги підтримав, в обґрунтування своїх позовних вимог пояснив, що 26.02.10р. ОСОБА_1 було надано статус безробітного, у зв'язку зі цим йому проводились щомісячні виплати по безробіттю. Таким чином відповідач отримував матеріальну допомогу по безробіттю та професійне навчання з 26.02.10р. по 05.08.10р. на загальну суму 10 308,86 грн., дана сума підлягає поверненню до державного бюджету
Крім того представник позивача пояснив, що ОСОБА_1 було запропоновано добровільно повернути надмірно виплачені кошти в розмірі 10 308,86 грн., але кошти відповідачем повернуто не було.
Відповідач позовні вимоги визнав.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ОСОБА_1 26.02.10р. звернувся до Оболонського районного центру зайнятості з заявою про надання йому статусу безробітного.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.91р. № 803-ХІІ, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.2.1. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14 грудня 2000 р. за N 915/5136, Застрахованим особам - найманим працівникам; особам, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами здійснювали підприємницьку або іншу діяльність; військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, внутрішніх військ, військ цивільної оборони, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів внутрішніх справ, особам начальницького складу податкової міліції, а також особовому складу воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), створених відповідно до законодавства на постійній основі (далі - військовослужбовці), крім військовослужбовців строкової служби, фізичним особам - підприємцям, особам, які забезпечують себе роботою самостійно, а у випадках, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншим особам (громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється страхування на випадок безробіття, які втратили роботу з не залежних від них обставин і визнані в установленому порядку безробітними та протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня), проходили службу або виконували роботи (надавали послуги) згідно з цивільно-правовими договорами здійснювали підприємницьку або іншу діяльність не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески та/або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), допомога по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу) або середнього грошового забезпечення залежно від страхового стажу.
Наказом Оболонського РЦЗ №2262 від 26.02.2010р гр. ОСОБА_1 був наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 26.02.10р.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 05.03.2010 року, щодо направлення його на курси підвищення кваліфікації за спеціальністю ділова англійська мова, було укладено договір №235 від 12.04.2010 року згідно якого ОСОБА_1 Оболонським РЦЗ було направлено на навчання до Національного педагогічного університету за спеціальністю ділова англійська мова з 12.04.2010 року строком на 3 місяці. Вартість навчання становила 1653,46грн.
Відповідно до п.п.4 п.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 №1533-ІІІ, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі проходження професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.
Наказом Оболонського РЦЗ №4759 від 16.04.2010 року ОСОБА_1 з 12.04.2010 року було припинено виплату допомоги по безробіттю на час проходження професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.
Згідно з п.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застрахованим особам у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості виплачується матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відповідно до умов надання допомоги по безробіттю та в розмірах, передбачених статтями 22 і 23 цього Закону, і не підлягає зменшенню.
Наказом Оболонського РЦЗ №4760 від 16.04.2010 року ОСОБА_1 з 12.04.2010 року було направлено на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації.
Наказом Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова №293 від 07.07.10р. було відраховано ОСОБА_1 за пропуск занять без поважних причин.
Згідно до п.2 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 №1533-ІІІ, виплата матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації припиняється з причин, передбачених частиною першою цієї статті, та у разі виключення із навчального закладу за неуспішність та порушення дисципліни.
Наказом Оболонського РЦЗ №12272 від 13.07.2010 року ОСОБА_1 було припинено виплату матеріальної допомоги з 01.07.2010 року, у період професійного навчання.
Наказом Оболонського РЦЗ №10448 від 05.08.2010 року ОСОБА_1 з 05.08.2010 року було знято з обліку громадян, які шукають роботу у зв'язку з невідвідуванням безробітним ЦЗ протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин після встановлення строку відвідування.
Отже, згідно довідки №24-895 від 14.03.11р. виданої Оболонським районним центром зайнятості переплата ОСОБА_1 становить 10 308,86грн.
Проаналізувавши обставини справи, пояснення представника позивача, ознайомившись з доказами, які наявні у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Положення Про Київський міський центр зайнятості, затвердженого директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики від 05 грудня 1997 року - Київський міський центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості, підпорядкований Державному центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України та Київській міській адміністрації, наділеним повноваженнями щодо соціального захисту населення від безробіття.
Законом України “Про зайнятість населення” визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (далі -Закон 2) допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Статтею 1 Закону України «Про зайнятість населення», визначені категорії громадян, які належать до зайнятого населення і, відповідно, не можуть перебувати на обліку безробітних у державній службі зайнятості. Це, зокрема, громадяни які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю та творчою діяльністю.
Згідно з частинами другою та третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що відповідач був поставлений на облік як безробітний та отримував матеріальну допомогу по безробіттю у період з 26.02.10р. по 05.08.10р.
Таким чином, ОСОБА_1, Оболонським районним центром зайнятості в період з 26.02.10р. по 05.08.10р. було нараховано та сплачено матеріальну допомогу по безробіттю та професійне навчання у розмірі 10308,86 грн.
Несплата Відповідачем вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає у повному обсязі Київському міському центру зайнятості та його структурному підрозділу - Оболонському районному центру зайнятості м. Києва, забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Ненадходження коштів до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, порушує державні інтереси в сфері соціального захисту населення в частині професійного навчання, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян і завдає державі шкоду, яка може привести до посилення соціальної напруженості в суспільстві.
Таким чином, суд прийшов до переконання, що вимоги позивача щодо стягнення з ОСОБА_1 сплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 10308,86 грн. є правомірними, та такими що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості кошти витрачені на його професійне навчання та виплачену йому матеріальну допомогу в період професійного навчання на загальну суму - 10308,86 грн. на р/р№37179301900001, одержувач: Київський міський центр зайнятості, ГУ ДКУ у м.Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 03491091.
Постанова набуває законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій