Справа № 2-а/2506/1392/11
14.04.2011 року Деснянський районний суд м. Чернігова
у складі: судді Бечко Є.М.
при секретарі Чернобай Н.О.,
за участю позивача, представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради про визнання рішення протиправним, зобов'язання розглянути заяву та прийняти рішення,
06.01.2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівської міської ради про визнання протиправним рішення Чернігівської міської ради шостого скликання від 17.12.2010 року в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту відведення та передачі у власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1000 га АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) та в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту відведення та передачі у короткострокову оренду, строком на 5 років земельної ділянки площею 0,0603 га АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), а також про зобов'язання розглянути заяву та прийняти рішення по його заяві про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки та про передачу у власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1000 га АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), а також по заяві про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про передачу у короткострокову оренду, строком на 5 років земельної ділянки площею 0,0603 га АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
Позов мотивує тим, що він звертався до відповідача з заявою про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки і рішенням Чернігівської міської ради від 29.04.2010 року йому було надано відповідний дозвіл.
Він замовив та отримав відповідну документацію, одержав погодження відповідних служб та позитивний висновок Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Однак, коли він, маючи усі відповідні погодження і висновок, звернувся за затвердженням проекту та виділенням земельної ділянки, Чернігівська міська рада оскаржуваним рішенням, необґрунтовано та безпідставно відмовила йому, ніяк не мотивуючи відмову.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позов.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
в судовому засіданні встановлено, що за заявою ОСОБА_1 про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки, рішенням Чернігівської міської ради від 29.04.2010 року позивачу було надано відповідний дозвіл.
ОСОБА_1 замовив та отримав відповідну технічну документацію, одержав погодження відповідних служб та позитивний висновок Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
маючи усі відповідні погодження і висновок, звернувся за затвердженням проекту та виділенням земельної ділянки, Чернігівська міська рада оскаржуваним рішенням, необґрунтовано та безпідставно відмовила йому, без зазначення вмотивованої причини.
Відповідно до положень п 1 ст. 3 КАС України, суд перевіряє чи прийняте оскаржуване рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання відповідно до закону щодо регулювання земельних відносин. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для індивідуального дачного будівництва, подають клопотання до відповідної міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Стаття 118 Земельного кодексу України передбачає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної. Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 вказаної статті Земельного кодексу України передбачено, що районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Оскільки зазначених у вказаних нормах порушень і невідповідностей проекту не було, проста, невмотивована відмова міської ради порушує встановлене Конституцією та законами України право позивача на розгляд його заяв про затвердження проекту та виділення земельної ділянки.
За вказаних обставин позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю, шляхом визнання неправомірним рішення щодо безпідставної та невмотивованої відмови та зобов'язання розглянути по суті його заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про передачу у власність безоплатно земельної ділянки.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 94, 158-163, 186 КАС України, суд -
Позов задовольнити
Визнати неправомірним рішення Чернігівської міської ради шостого скликання від 17.12.2010 року в частині:
відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту відведення та передачі у власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1000 га АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки);
відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту відведення та передачі у короткострокову оренду, строком на 5 років земельної ділянки площею 0,0603 га АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки);
Зобов'язати Чернігівську міську раду розглянути по суті та прийняти рішення по заявах ОСОБА_1:
про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про передачу у власність безоплатно земельної ділянки площею 0,1000 га АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки);
про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про передачу у короткострокову оренду, строком на 5 років земельної ділянки площею 0,0603 га АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення.