Постанова від 19.04.2011 по справі 2-а/2506/3971/11

Справа № 2-а/2506/3971/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2011 року о 08 годині 05 хвилин в м. Чернігові суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Кулініч Ю.П. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

18 лютого 2011 року позивач звернувся з позовом до суду, вказуючи на те, що він звернувся до відповідача в травні 2010 року із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як після призначення пенсії продовжував працювати більше 24 місяців. Відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.05.2010 року, врахувавши показник середньої заробітної плати працівників на застраховану особу по Україні за 2007 рік, позивач просить зробити йому перерахунок пенсії починаючи з 01.05.2010 року по показнику 2009 року.

Відповідачем не надіслано заперечення проти позову.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять

Ухвалою від 18.02.2011 року позовні вимоги за період з 01.05.2010 року по 17.08.2010 року були залишені без розгляду.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги з 18.08.2010 року підлягають задоволенню з наступних підстав.

При перерахуванні пенсії відповідачем було використано показники зарплати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого оплачено страхові внески за 2007 рік.

При цьому, відповідач посилається на рішення Конституційного Суду України від 22. 05.2008 року, яким зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, визнані неконституційними, а порядок, що існував до цього часу не надає права на перерахування пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує зверненню за перерахунком та фактично правова норма, що визначає право на проведення перерахунку пенсії та порядок його проведення відсутня. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, що діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого оплачено страхові внески за 2007 рік, враховуючи роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року.

Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено, що індексація та перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто, за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Із змісту частини четвертої статті 42 зазначеного Закону випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Суд вважає за можливе застосувати до даних правовідносин аналогію закону, оскільки, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону. Тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, оскільки якщо для перерахунку пенсії подається заробітна плата за 2009 рік і за певні місяці 2010 року, то коригування цієї заробітної плати на показник середньої заробітної плати за 2007 рік втрачає позитивне соціальне значення.

Зважаючи на те, що протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсій відповідно до частини четвертої статті 42 Закону органами Пенсійного фонду вже застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, роз'ясненнями Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, якими керується відповідач, змінено діючий порядок перерахунку пенсій, що істотно обмежує права позивача як пенсіонера.

Крім цього, пунктом 11.3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" підтверджується правильність застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач діє в порушення вимог частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 17 - 20, 99, 100, 158 -163, 185, 186-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова провести ОСОБА_1 з 18.08.2010 року перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік та провести виплату не донарахованої пенсії за цей період.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду прийнята в скороченому провадженні підлягає негайному виконанню.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя