Справа № 2-а/2506/5993/11
18 квітня 2011 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі судді Харечко Л.К., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
16.03.2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірним застосування відповідачем під час перерахунку в 2011 року розміру його пенсії показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік (далі по тексту -Показник); зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та здійснити її виплату, починаючи з 01.11.2010 року та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова (далі -УПФУ в Деснянському районі міста Чернігова) здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення починаючи з 01.11.2010 року.
В обґрунтування позову послався на неправомірне застосування відповідачем під час перерахунку в 2010 році розміру пенсії Показника 2007 року, що призвело до її зменшення, і як наслідок цього -порушення права на належне пенсійне забезпечення та неправомірне зменшення виплати за шкоду заподіяну здоров'ю.
Ухвалою судді від 18.03.2011 року у справі відкрито скорочене провадження у справі і запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
На адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову. Відповідач стверджує, що діюче законодавство України не передбачає застосування під час перерахунку у 2010 році пенсії позивача Показника 2009 року та що порядок виплату додаткової пенсії позивачу є вигіднішим, ніж той, виплата якого ним відстоюється, у зв'язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058 (далі по тексту - Закон № 1058).
12.05.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. На підставі поданої заяви відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.05.2010 року із застосуванням Показника 2007 року, який складає 1197 грн. 91 коп.
Позивач з такими діями відповідача не погоджується. Стверджує, що застосування у 2011 році, під час перерахунку пенсії, Показника 2007 року призвело до зменшення її розміру, оскільки Показник 2009 року є значно більшим. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом № 1058.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Аналогічний порядок перерахунку пенсії закріплений і в підпункті 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»(далі по тексту -Постанова) про те, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону № 1058 продовжувала працювати, за її бажанням перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Отже, здійснюючи нарахування і виплату позивачу пенсії, починаючи з 01.11.2010 року, відповідач повинен був застосувати Показник 2009 року.
Відповідач порушив вимоги діючого законодавства України і застосував Показник 2007 року, який складає 1197 грн. 91 коп., що призвело до фактичного зменшення розміру пенсії позивача і порушенню його пенсійних прав.
Крім того, судом встановлено, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до ст. ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Статтею 6 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, призначений розмір додаткової пенсії, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного Законом.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що пенсія повинна нараховуватись відповідності із постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. внесені зміни до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема п. 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Отже з 22.05.2008 року відновлена дія ст. ст. 49, 50, 51, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких підстав, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 158 -163, 1832, 256 КАС України, суд,
позов задовольнити.
Визнати неправомірним застосування Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова під час нарахування і виплати пенсії ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, починаючи з 01.11.2010 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та сплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.11.2010 року.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 додаткової пенсії згідно закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.11.2010 року по 18.04.2011 року неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 з 01 листопада 2010 року по 18 квітня 2011 року відповідно до ст. ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розміру прожиткового мінімуму встановленого для відповідної категорії населення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 грн. 40 коп. у відшкодування понесених судових витрат.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя: