Постанова від 01.04.2011 по справі 2-а-603/11

Справа № 2-а-603/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" квітня 2011 р. Катеринопільський районний суд, Черкаської області в складі:

головуючого Кухаренка О. В. , одноособово розглянувши в скороченому провадженні відповідно до ст.1832 КАС України адміністративну справу за позовом, який подала ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду в Катеринопільському р-ні про перерахунок та виплата пенсії особам постраждалих внаслідок ЧАЕС, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом (а.с.1), в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області щодо відмови у донарахуванні та виплаті недоотриманих сум пенсії протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату щомісячну доплату до пенсії у відповідності до ст.ст. 39,51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.09.2010 року і по даний час.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію. Також є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю. Відповідач повинен у відповідності до ст. ст. 39, 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виплачувати щомісячну доплату до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, додаткову пенсію від мінімальної пенсії за віком. Проте, відповідач фактично виплачує пенсію та доплати до неї в значно менших розмірах. Звернення до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та проведення виплати доплати до пенсії, додаткової пенсії залишено без задоволення. Вважає відмову відповідача неправомірною, тому звернувся до суду з даним позовом.

Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області в своєму письмовому запереченні (а.с.13-14) позов не визнає, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що УПФУ в Катеринопільському районі Черкаської області діяло відповідно до норм діючого законодавства та відповідно до наявних коштів в межах фінансування з державного бюджету.

Предметом поданого позову є перерахунок пенсійних виплат, а тому, в силу п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.

Вивчивши матеріали справи вважаю, що позов ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Із матеріалів справи вбачається і це визнається відповідачем, що позивач має статус особи 4 категорії, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку як пенсіонер в управлінні пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю і йому нараховується і виплачується пенсія без дотримання вимог ст.ст.39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Спеціальним Законом, який визначає статус осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС, і визначає основи їх соціального захисту є Закон України «Про статус і

соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі Закон № 796-ХІ).

Відповідно до ч.2 ст.39 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції до 01.01.2008 року) пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а згідно ч.1 даної статті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:

- у зоні посиленого радіоекологічного контролю- одна мінімальна заробітна плата.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія, заподіяна за шкоду здоров'ю, визначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.

Паспортом позивача, його пенсійним посвідченням та посвідченням громадянина, який постійно мешкає на території зони посиленого радіоекологічного контролю підтверджено, що позивач належить до категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.6-9).

Оскільки при розгляді справи було встановлено, що відповідач всупереч вимогам ст.ст.39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»нараховував та виплачував позивачу пенсію неналежного розміру, дії відповідача є протиправними, відповідача має бути зобов'язано нараховувати, перераховувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно до вимог вказаного закону в межах шестимісячного строку звернення позивача до суду.

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 01 березня 2011 року, а тому вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно ст.ст. 39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»підлягає до задоволення в межах шестимісячного строку відповідно до вимог ст. 99 КАС України.

Враховуючи що позивачем ставиться питання про перерахунок додаткової пенсії та доплати до пенсії за період з 01.09.2010 року і по даний час, які є щомісячною пенсійною виплатою в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, і до них не може встановлюватись обмеженість, так як з самого поняття пенсії випливає що вона здійснюється на постійній основі один раз на місяць протягом не визначеного періоду часу і цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначена на якийсь строк. Крім того на момент прийняття рішення судом Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не скасований та не змінений. Тому позивач має право на отримання вище вказаних додаткової пенсії та доплати до пенсії перерахованих відповідно до вимог ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - постійно без встановлення будь-якого обмеження кінцевого терміну або строком на який призначається пенсія, а тому в даному випадку перерахунок пенсій позивачу має бути проведений починаючи з 01 вересня 2010 року без встановлення обмеження кінцевого терміну.

При вирішенні спору суд бере до уваги, що протягом спірного періоду позивачу частково здійснювались виплати у вигляді підвищення до пенсії, а тому ці виплати мають бути враховані при прийнятті рішення.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначається ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058. Згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум»від 15.07.1999 року № 966, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст.6 Конституції України (№25к/96-ВР) державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Приймаючи до уваги, що позивачу не було нараховане підвищення до пенсії, суд не може самостійно здійснити таке нарахування, оскільки функції нарахування пенсій не входять до компетенції суду. Разом з тим, з метою судового захисту порушених прав позивача, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до с. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 № 1058-ІУ (надалі за текстом - «Закон № 1058-ІУ») одним з джерел формування коштів Пенсійного фонду є кошти Державного бюджету. Крім того, ст.113 цього Закону передбачено покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд також бере до уваги, що відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІУ мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 ст. 28 Закону № 1058-ІУ передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

При цьому суд враховує, що положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті.

Суд, вирішуючи даний спір, виходить з того, що головним обов'язком держави, згідно зі ст. 3 Конституції України (254к/96-ВР), є утвердження і забезпечення прав і свобод людини. Враховуючи, що відповідач не виконав покладені на нього обов'язки суд вважає, що мало місце порушення принципу законності встановленого ст. 19 Конституції України (254к/96-ВР), відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином суд встановив, що мали місце обставини, якими позивач обґрунтував вимоги, частково підтвердив їх доказами, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Разом з тим, управлінням Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області позивачу у спірному періоді нараховувалися і виплачувалися кошти, передбачені постановами Кабінету міністрів України, а тому вказані виплати повинні бути враховані відповідачем при перерахуванні пенсії позивача.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчиненні вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України. Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його вчинити певні дії щодо усунення порушень.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області усунути порушення законодавства, шляхом призначення та виплати в подальшому пенсії згідно ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" , - то суд не знаходить підстав для задоволення даної вимоги позивача , оскільки не можливо на майбутнє вчинити певні дії так як відсутні факти порушення пенсійних прав позивача в майбутньому, а суд не наділений повноваженнями на прийняття рішення з приводу майбутніх правовідносин які ще не настали.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" керуючись ст.ст. 2,4,9,10,11,17,18,19,89,94,159,160,183-2,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області, щодо відмови в перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії як особі, що віднесена до 4 категорії та проживає на території посиленого радіоактивного контролю, у відповідності до ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та доплату до пенсії за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю з 01 вересня 2010 року відповідно до ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням вже проведених виплат.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 , - відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Катеринопільський районний суд Черкаської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:О. В. Кухаренко