36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
27.09.2007 Справа № 8/305
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Хорольська мехпекарня" 37800 м.Хорол, вул.8 Березня, 47/2
до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області, 36003 м.Полтава, пр.Шкільний, 4
про визнання недійсною постанови Суддя Плеханова Л.Б.
Представники:
від позивача: Сабельніков В.І., дор. б/н від 01.06.07р. дор. від 21.11.05 р.
від відповідача: Коломієць С.В.
Розглядається позовна заява Відкритого акціонерного товариства "Хорольська мехпекарня" до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про визнання недійсним рішення № 36 від 23.04.2007 р.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, встановив:
За результатами планової перевірки, яку було проведено у ВАТ "Хорольська мехпекарня" був оформлений акт № 000219 від 12 квітня 2007 року, та рішення № 36 від 23 квітня 2007 року. На думку відповідача, позивачем було порушено розпорядження голови Полтавської облдержадміністрації № 421 від 30.12.2004 р., за що накладено штрафні санкції:
- 2421,40 грн.;
- 1210,70 грн.
Загальна сума становить 3632,10 грн.
Позивач вважає викладену позицію відповідача хибною і такою, що суперечить діючому законодавству України з цього питання, виходячи зі слідуючого:
- як може розпорядження Голови облдержадміністрації прийняте в 2004 році, об"єктивно враховувати економічну ситуацію на ринку продуктів харчування в 2007 році, якщо економічні чинники на цей момент кардинально змінились ? (зросли заробітні плати в торгівлі, зросла питома вага транспортних витрат у загальному об"ємі, зросли тарифи на електроенергію, газ і таке інше).
- чи забезпечує держава правами та інтересами суб"єктів господарювання як написано в законі України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"? То де ж забезпечення прав та інтересів суб"єктів господарювання?
- рівень торгівельних надбавок задекларований в Розпорядженні голови Полтавської обласної державної адміністрації від 30.12.2004 р. № 421 не має об"єктивного економічного підґрунтя, а доказом тому є фінансовий результат роботи фірмової роздрібної мережі ВАТ "Хорольська мехпекарня", приведений нижче:
період
Результат, тис. грн.
1 квартал 2006 року
- 7,2
1 півріччя 206 року
- 19,3
9 місяців 2006 року
- 48,7
2006 рік
- 68,3
1 квартал 2007 року
- 33,7
Отже, застосування граничних торгівельних надбавок погіршило б негативні результати вдвічі.
Згідно законодавства України юридична чи фізична особа несе відповідальність лише при наявності вини (умислу), а пряма вина позивача відсутня, що робить неправомірним як вилучення до бюджету так і нарахування штрафних санкцій на суму:
- 2421,40 грн.
- 1210,70 грн.
Загальна сума становить 3632,10 грн.
Акт перевірки позивачем підписаний та надані заперечення, які відповідачем не прийняті до уваги, та виданий вищезазначений припис.
Згідно зі ст.4 Закону України “Про ціни і ціноутворення» Кабінет Міністрів України: забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні, фіксовані та регулюванні ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери комунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до п. 12 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. №1548 “Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1359 від 15.10.2004р., опублікованої в газеті “Урядовий кур»єр» від 28.10.2004р.) обласні державні адміністрації регулюють (встановлюють) граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб і хлібобулочні вироби, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м»ясо птиці, ковбаси варені, молоко, сир, масло тваринне та олію. Також зазначеним пунктом визначено, що обласні державні адміністрації регулюють (встановлюють) граничні рівні рентабельності виробництва яловичини, свинини та м'яса птиці.
На підставі вказаних нормативних актів головою Полтавської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження від 30.12.2004р. №421 “Про внесення змін у Порядок державного регулювання цін (тарифів) на окремі види продукції, товарів і послуг, що реалізуються в області та про державне регулювання цін на продовольчі товари».
Статтею 57 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Згідно ч.5.ст. 41 Закону України “Про місцеві державні адміністрації» нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій, які стосуються прав та обов'язків громадян або мають загальний характер, підлягають оприлюдненню і набирають чинності з моменту їх оприлюднення, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію.
Відповідно до п.3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Полтавській області, основними завданнями інспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області з 10 по 12 квітня 2007 року проведено перевірку Відкритого акціонерного товариства "Хорольська механізована пекарня" з приводу дотримання вимог розпорядження голови ОДА від 30.12.04 № 421.
Перевіркою встановлено, що в період з 10.05.06 р. по 10.04.07 р. при формуванні та застосуванні роздрібних цін на окремі види продовольчих товарів (хліб, молоко, цукор, крупи, ковбаси варені, масло тваринне, олія, макаронні вироби та борошно) застосовувались торгівельні надбавки в розмірі від 11,4 до 25,5 відсотків при встановленому граничному рівні 10,0 відсотків - на хліб та 15,0 відсотків та інші продукти до ціни заводу-виробника та 12 відсотків до ціни постачальника (посередника). Внаслідок вказаного порушення необґрунтовано отримана виручка склала 1210,70 грн.
Таким чином, ВАТ "Хорольська механізована пекарня" було порушено вимоги розпорядження голови Полтавської облдержадміністрації від 30.12.2004 р. № 421 "Про внесення змін у Порядок державного регулювання цін (тарифів) на окремі види продукції, товарів і послуг, що реалізуються в області та про державне регулювання цін на продовольчі товари".
Керуючись ст.143 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.90 р. № 507-ХП з наступними змінами і доповненнями, інспекцією прийнято рішення № 36 від 23.04.07р. на загальну суму 3632,10 грн.
Розпорядження голови ОДА від 30.12.04 № 421 прийняте в межах повноважень, наданих ОДА постановою КМУ від 25.12.1996 р. № 1548, діє в повному обсязі і повинно дотримуватись всіма суб"єктами господарювання..
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 158-163 та п.6 УП "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України та ст.ст. 12,33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
Відмовити у задоволенні позовних вимог.
Постанову надіслати сторонам за адресами, вказаними у її вступній частині.
Суддя Плеханова Л.Б.
Примітки:
1. Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 та ч.3 та ч. 5 ст. 186 КАС України.
2. Наслідки набрання законної сили судовим рішенням зазначені у ст. 255 КАС України.