Рішення від 20.03.2008 по справі 38/75

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 38/75

20.03.08

За позовом

Спілки громадських організацій “Тендерна палата України»

До

Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

Про

відміну торгів на закупівлю продукції хімічної органічної

Суддя Власов Ю.Л.

Представники:

Від позивача

Турчина О.О.

Від відповідача

Данилевський О.М.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Відповідача про відміну торгів на закупівлю продукції хімічної органічної (оголошення про заплановану закупівлю №25069007, опубліковане в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України від 18.06.07р. №25(96); оголошення про заплановану закупівлю №4988862, опубліковане у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель від 18.06.07р. №25(62); оголошення про заплановану закупівлю №М-25-045-07, опубліковане у міжнародному інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України від 18.06.07р. №25(48)).

Заявлений позов Позивач обґрунтовує наступним: 1) в порушення вимог ч.1 ст.18 Закону про закупівлю, у додатку 2 тендерної документації не передбачено обов'язкового надання учасниками інформації щодо включення їх в тематичний каталог учасників процедур закупівель, що видає Тендерна палата України; 2) в порушення вимог ч.7 ст.26 Закону, в додатку 4 «Критерії та методика оцінки тендерних пропозицій» тендерної документації до критеріїв і методики оцінки тендерних пропозицій не включено строків поставки та умов розрахунків; 3) в порушення вимог ст.261 Закону п.7.3.1. тендерної документації не відповідає положенням Закону про конфіденційність (відсутнє посилання про надання інформації щодо розгляду та оцінки тендерних пропозицій Антимонопольного комітету).

В порушення ч.5 ст.173 Закону Відповідачем не направлено Позивачу протокол розкриття та оцінки тендерних пропозицій в паперовому або електронному вигляді. Відповідачем всупереч ч.1 ст.291 Закону не оприлюднена інформація про результати проведених торгів.

Відповідач заперечив проти задоволення позову мотивуючи наступним. Тематичний каталог учасників процедур закупівель повинен формуватися і публікуватися Тендерною палатою України лише з 1 вересня 2007 року, оскільки саме тоді вступають в силу відповідні зміни до Закону, що внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі, товарів, робіт і послуг за державні кошти».

Строки поставки і умови розрахунків були однаковими для всіх учасників торгів. Законом не передбачена обов'язкова умова надавати інформацію щодо розгляду та оцінки тендерних пропозицій до Антимонопольного комітету України. Зазначена вимога є умовною, крім того, вона не є підставою для відміни торгів. Відповідач супровідним листом від 26.10.07р. направив оголошення про результати торгів.

Ухвалою від 29.02.08р. провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи був призначений на 20.03.08р.

Судом заслухані пояснення сторін, досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання сторін суд

ВСТАНОВИВ:

29.05.07р. протоколом засідання тендерного комітету Відповідача №76-з була затверджена тендерна документація Відповідача на закупівлю продукції хімічної органічної.

Відповідно до п.7.3.1. тендерної документації інформація щодо розгляду та оцінки тендерних пропозицій не надається до укладення договору про закупівлю особам, які офіційно не брали участь у процедурі закупівлі, за винятком випадків, коли така інформація надається виключно Міжвідомчій комісії, Тендерній палаті України, суду для розгляду скарги.

Відповідно до додатку 5 до тендерної документації «Критерії та методика оцінки тендерних пропозицій»оцінка тендерних пропозицій здійснюється на основі наступного критерію: ціна.

18.06.07р. в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України було опубліковано оголошення Відповідача №25069007 про проведення торгів на закупівлю продукції хімічної органічної.

02.07.07р. відбулось розкриття тендерних пропозицій, що було оформлено протоколом №76-р.

Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету Відповідача від 06.07.07р. №76-о на участь у торгах на закупівлю продукції хімічної органічної було подано три тендерні пропозиції наступних учасників: ПП «Ірнафтохімпостач», ПП «Техноімпекс», ПВКП «Аналіт-Сервіс». Відповідно до вказаного протоколу ПП «Техноімпекс»набрало найбільшу кількість балів (100) та було визнано переможцем торгів.

Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету від 06.07.07р. №76-а було акцептовано тендерну пропозицію Приватного підприємства «Техноімпекс».

31.07.07р. між Відповідачем та Приватною фірмою «Техноімпекс»(постачальник) був укладений договір про постачання продукції, відповідно до якого зобов'язується передати у власність Відповідача продукцію виробничо-технічного призначення (продукція хімічна органічна) згідно специфікації, а Відповідач зобов'язується прийняти та оплатити продукцію.

26.10.07р. Відповідач направив разом із супровідним листом №13034/37 на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство»- власнику Інформаційної системи в мережі Інтернет та Тендерної палати України протокол розкриття та акцепту тендерних пропозицій, повідомлення учасників торгів про результати торгів, оголошення про торги, як відбулись.

Вказаний лист разом із доданими документами був отриманий ТОВ «Європейське консалтингове агентство»26.10.07р., що підтверджується його печаткою.

26.11.2007р. в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України було опубліковано оголошення Відповідача №48117807Р про результати проведеної процедури закупівлі продукції хімічної органічної.

Спір у справі виник з причини того, що Позивач вважає спірні торги такими, що проведені з порушенням чинного законодавства України, а Відповідач проти цього заперечує.

Дослідивши встановлені судом обставини справи та пояснення сторін, суд вважає, що позовні вимоги Позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до абз.4,7 ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»з метою вивчення ринку продукції та сприяння створенню конкурентного середовища у сфері державних закупівель Тендерна палата України видає тематичний каталог учасників процедур закупівель (далі - каталог) із загальнодержавною сферою розповсюдження, в якому публікується, у тому числі, інформація щодо учасників, ринків та цін товарів, робіт і послуг у сфері державних закупівель, інформація, передбачена статтями 16, 161, інша інформація щодо здійснення державних закупівель. Каталог видається у друкованому та електронному вигляді. Інформація, зазначена в каталозі, використовується замовником в порядку, визначеному цим Законом, під час організації та проведення процедур закупівель.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»під час проведення відкритих торгів із зменшенням ціни тендерні пропозиції мають право надавати всі заінтересовані учасники, інформацію про яких включено до каталогу, запрошені замовником шляхом публікації оголошення відповідно до положень статей 41 та 8 цього Закону.

Відповідно до роз'яснення Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 19.07.07р. №01/1р положення Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», які передбачають видання Тендерною палатою України тематичного каталогу, а також використання замовниками під час проведення процедур закупівель інформації, зазначеної в каталозі, набирають чинності лише 1 вересня 2007 року. Таким чином, положення вказаного Закону в частині, що стосується каталогу до 1 вересня 2007 року не можуть бути застосовані. Такий же висновок міститься у листі Міністерства юстиції України від 12.09.07р. №18-26/290.

Як встановлено судом, тендерна документація була затверджена відповідачем 29.05.07р., а розкриття та оцінка тендерних пропозицій відбулись у липні 2007 року, тобто до набрання чинності вказаною нормою Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».

Таким чином, під час проведення Відповідачем спірних торгів вимоги Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»про включення до тематичного каталогу учасників торгів не набрали чинності, а тому твердження Позивача про порушення Відповідачем ч.1 ст.18 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»не ґрунтується на нормах чинного законодавства України та не приймається судом до уваги.

Згідно з ч.7 ст.26 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»критеріями оцінки є: ціна; строк поставки (виконання); умови розрахунків; рейтинг учасника у реєстрі учасників процедур закупівлі відповідно до статті 161 цього Закону; інші критерії відповідно до цього Закону.

Отже, вказаною нормою передбачено можливість замовника встановлювати необхідні для оцінки тендерних пропозицій критерії, обираючи з тих, які вказані в ст.26 або інших нормах Закону.

Як встановлено судом, відповідно до додатку 4 до тендерної документації «Критерії та методика оцінки тендерних пропозицій»оцінка тендерних пропозицій здійснюється на основі критерію - ціна.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вказаний пункт тендерної документації Відповідача не суперечить ч.7 ст.26 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», що є підставою для відмови Позивачу у задоволенні позову.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач у поданій позовній заяві посилається на те, що Відповідачем всупереч ч.5 ст.173 Закону про закупівлю не направлено Позивачу протокол розкриття та протокол оцінки тендерних пропозицій в паперовому або електронному вигляді.

Згідно з преамбулою Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, а також запобігання проявам корупції у цій сфері, забезпечення прозорості процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти та досягнення оптимального і раціонального їх використання.

Відповідно до ст.21 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» державні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: максимальна економія та ефективність; добросовісна конкуренція серед учасників; відкритість та прозорість на всіх стадіях державних закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання проявам корупції; вільного доступу, відкритості та доступності інформації з питань закупівель, у тому числі для громадян України та громадських організацій.

Згідно з ст.173 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» з метою забезпечення здійснення громадського контролю у сфері державних закупівель замовник надсилає Тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі протягом трьох робочих днів з дати їх затвердження. Відмова у наданні або ненадання протягом визначеного цим Законом строку інформації, копій документів та матеріалів є підставою для звернення Тендерної палати України до правоохоронних органів і Комісії для вжиття ними заходів згідно із законодавством.

Згідно з ст.28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» торги відміняються у разі, якщо: на участь у торгах було подано менше двох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником у тендерній документації; було відхилено всі тендерні пропозиції відповідно до вимог статті 27 цього Закону; замовник порушив вимоги цього Закону щодо оприлюднення інформації; якщо в результаті відхилення тендерних пропозицій до оцінки допущено тендерну пропозицію лише одного учасника навіть за наявності альтернативної тендерної пропозиції; Комісією чи судом прийняте рішення про відміну торгів.

Вказаними нормами встановлений обов'язок замовника надавати Позивачу певні документи, та наслідки відмови замовника у наданні або ненадані цих документів Позивачу. З наведених норм також вбачається, що торги відміняться за наявності певних, чітко визначених законом підстав. Також, торги можуть бути відмінені за рішенням суду, при цьому закон не встановлює підстав за наявності яких суд приймає рішення про відміну торгів. Такими підставами, крім визначених в ст.28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», можуть бути підстави порушення замовником або учасниками процедур закупівлі принципів, викладених в ст.21 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти». При цьому, допущення замовником під час проведення торгів окремі незначні порушення норм Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», які не вплинули на дотримання принципів державних закупівель та визначення переможця торгів, саме по собі за відсутності інших підстав не може бути підставою для відміни торгів судом.

Як встановлено судом Відповідачем була затверджена тендерна документація, опубліковано оголошення про проведення торгів, участь у торгах прийняло три учасника, переможцем було визначено ПП «Техноімпекс», яке набрало найбільшу кількість балів за запропонований товар.

Суд вважає, що неподання Відповідачем протоколу розкриття та оцінки тендерних пропозицій Позивачу (у разі якщо таке відбулось) може бути підставою для звернення Позивача до відповідних органів і комісії для вжиття ними заходів до Відповідача, проте лише ця обставина, за умови дотримання Відповідачем мети та принципів проведення державних закупівель та інших норм Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» при проведенні спірних торгів, не може бути підставою для відміни торгів.

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»з метою запобігання проявам корупції та формування ефективного конкурентного середовища у сфері закупівель замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої цим Законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, а саме розмістити, зокрема звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього; оголошення про результати проведеної процедури закупівлі.

Відповідно до ч.4 ст.41 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»замовник оприлюднює інформацію, передбачену цим Законом, в інформаційних системах в мережі Інтернет шляхом її направлення до таких систем у паперовому або електронному вигляді в порядку, передбаченому інформаційними системами.

Відповідно до ч.1 ст.291 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»оголошення про результати проведення процедур відкритих і двоступеневих торгів, торгів з обмеженою участю та редукціону оприлюднюється і публікується в інформаційних системах в мережі Інтернет та у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та в інформаційному бюлетені, який видає Тендерна палата України, а у випадках, коли вартість договору перевищує суму, передбачену частиною третьою статті 8 цього Закону, - також у міжнародному інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, та інших відповідних міжнародних виданнях, протягом 10 календарних днів після укладення договору про закупівлю або після прийняття рішення про відміну процедур відкритих і двоступеневих торгів, торгів з обмеженою участю та редукціону або визнання їх такими, що не відбулися.

Як встановлено судом, 26.10.07р. Відповідач направив разом із супровідним листом №13034/37 на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство», власнику Інформаційної системи в мережі Інтернет протокол розкриття та акцепту тендерних пропозицій, повідомлення учасників торгів про результати торгів, оголошення про торги, як відбулись. Вказаний лист разом із доданими документами був отриманий ТОВ «Європейське консалтингове агентство»26.10.07р., що підтверджується його печаткою.

Як встановлено судом, 26.11.2007р. в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України було опубліковано оголошення Відповідача №48117807Р про результати проведеної процедури закупівлі продукції хімічної органічної.

Викладене спростовує твердження Позивача, що станом на час вирішення спору Відповідачем, в порушення ч.1 ст.291 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», не опубліковано оголошення про результати проведених торгів, не приймаються судом до уваги.

Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірні торги були проведені без порушень ст.21, 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», тому вимоги Позивача щодо відміни торгів на закупівлю Відповідачем продукції хімічної органічної не підлягають задоволенню.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. У позові відмовити повністю.

Суддя Ю.Л.Власов

Рішення підписане 31.03.2008р.