Справа № 1П-3/2007 р.
4 квітня 2007 року Глухівський міськрайсуд Сумської області
в складі: головуючого - судді ГЕТЬМАНЕНКО А.І.
при секретарі СПАСЬКИХ Т.О.
з участю прокурора БОГДАНОВА В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухові матеріали кримінальної справи відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1року народження, уроженка с. Полошки, Глухівського району, Сумської області, освіта вища, головний бухгалтер ТОВ "Рассвет", проживаючої: АДРЕСА_1,раніше не судимої
- про звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 367 ч. 2 КК України на підставі ст. 48 КК України, -
ОСОБА_1., перебуваючи на посаді головного бухгалтера ТОВ "Рассвет", розташованого в с Полошки, Глухівського району, Сумської області скоїла злочин у сфері службової діяльності при слідуючих обставинах.
У відповідності до ст. 8 п.7 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зі змінами та доповненнями, - головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства: 1) забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; 2) організовує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; 3) бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням витрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; 4) забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. З наступними змінами і доповненнями, платниками податків і зборів є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори. Статтею 9 вказаного Закону визначено обов'язки платників податків і зборів - платники податків і зборів зобов'язані: 1) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; 2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів; 3) сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.
-2-
Відповідно до Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.97 р. зі змінами та доповненнями, п. 11.21. до 1 січня 2004 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.
Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
П. 11.29. Закону - до 1 січня 2004 року зупинено дію цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з постановки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію, виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюється сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.
Відповідно до п.1.7.ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97 визначенням податковий кредит - є сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом. Відповідно до п. 1.8.ст.1 Закону бюджетне відношення - є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до п.3.І.І.ст.3 Закону України "Про податок на додану вартість" - об'єктом оподаткування є операції платників податку з продажу товарів на митній території України, в тому числі операції з оплати вартості послуг за договорами оренди та операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення кредиторської заборгованості застоводавця.
Пунктом 7.2.4.ст.7 Закону передбачено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку.
Відповідно до п.7.4.1.ст.7 Закону - податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації. Суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням (спорудженням) основних фондів, що підлягають амортизації, включаються до складу податкового кредиту такого звітного періоду, незалежно від строків введення в експлуатацію основних фондів, а також від того, чи мав платник податку оподатковувані обороти протягом такого звітного періоду.
Пунктом 7.4.5.ст.7 Закону передбачено, що не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт - актом прийняття робіт чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг).
-3-
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Відповідно до П.7.7.1.СТ.7 Закону - суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.
4 липня 2003 року ТОВ "Рассвет" с. Полошки Глухівського району уклало договір поставки № 64 та придбало нетелів у фіктивної фірми ПП "Гровекс" м. Київ, на загальну суму 415980 грн., в тому числі ПДВ 50656,46 грн.
Згідно звітності ПП "Гровекс" отримало з Голосіївської ДПІ м. Києва по ПДВ та прибутку, підприємство за вказаний період діяльності не проводило, податкові зобов'язання з ПДВ до бюджету не сплатило.
При перевірці на СВК "Маяк" м. Котельва, Полтавської області, отримані копії документів, що підтверджують розрахунки між СВК "Маяк", ПП "Гровекс", та ТОВ "Рассвет".
Розрахунки СВК "Маяк" проводило з 1111 "Гровекс", а відвантажило корів ТОВ "Рассвет", згідно угоди № 64 від 4.07.2003 р. та податкової накладної № 161 від 16.07.2003 р. ціна відпуску корів 1111 "Гровекс" складала 8 грн. з ПДВ за один кг живої ваги, на загальну суму332784 грн. в тому числі ПДВ 55464 грн., а 16.07.2003 р. згідно угоди № 5 від 01.07.2003р. та податкової накладної № 160701 від 16.07.2003 р. фіктивне підприємство ПП "Гровекс" продало нетелів та надало пакет документів ТОВ "Рассвет" по ціні 10 грн. за один кг живої ваги на загальну суму 415980 грн., в тому числі ПДВ 69330 грн. Різниця складає 83196 грн, втому числі ПДВ 13866 грн.
Головним бухгалтером ТОВ "Рассвет" ОСОБА_1. внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення при проведенні операцій з бухгалтерського обліку обрахування ПДВ, зазначена сума ПДВ віднесена до податкового кредиту та відшкодована на розрахунковий рахунок у 2003 році в сумі 39923,12 грн., та в 2004 році в сумі 28431 грн. Всього з даної операції з ПП "Гровекс" з бюджету ТОВ "Рассвет" відшкодовано ПДВ в сумі 50656,46 грн.
ТОВ "Рассвет" є сільгоспвиробником та користується пільгою по ПДВ, до Глухівської МДГТІ подає 3 декларації по ПДВ (тваринництво, рослинництво та загальна по розрахункам з бюджетом). В зв'язку з тим, що підприємництво продало корів, які хворіли на туберкульоз та на замість придбало інших корів, які не приймають участь у оподатковуваних операціях то згідно пп.7.4.3. п. 7.4, ст.7 Закону України "Про ПДВ", та постанови КМ України № 805, підприємство ТОВ "Рассвет" в загалі не мало права включати до податкового кредиту по загальній декларації суму ПДВ та відшкодовувати її з бюджету.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання головним бухгалтером ТОВ "Рассвет" , розташованого в с Полошки Глухівського району ОСОБА_1. своїх службових обов'язків з нарахування ПДВ внаслідок несумлінного ставлення до них завдало шкоди державному бюджету, шляхом ненадходження до бюджету коштів на суму 50565,46 грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1. вину визнала повністю та суду пояснила, що дійсно 4 липня 2003 року ТОВ "Рассвет" с. Полошки Глухівського району уклало договір поставки № 64 та придбало нетелів у фіктивної фірми ПП "Гровекс" м. Київ, на загальну суму 415980 грн., в тому числі ПДВ 50656,46 грн., але про те, що ПП "Гровекс" в м. Києві, в якого вони придбали нетелів є фіктивне підприємство, тому при обрахуванні та подачі спеціальних податкових декларацій допущені ці порушення.
На даний час сума ПДВ 50656,46 грн. добровільно погашена шляхом подання уточнюючих податкових декларацій.
В скоєному злочині розкаюється та просить суд звільнити її від кримінальної відповідальності на підставі ст. 48 КК України.
Розглянув матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_1., думку прокурора, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1. від кримінальної відповідальності на підставі ст. 48 КК України, так як вона скоїла злочин, передбачений ст. 367 ч. 2 КК України невеликої тяжкості, сума ПДВ 50656,46 грн. добровільно погашена шляхом подання уточнюючих податкових декларацій, позитивно характеризується за місцем роботи та внаслідок зміни обстановки, вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність і вона перестала бути суспільно небезпечною.
Керуючись ст. ст. 7, 282 КПК України, ст. 48 КК України, суддя, -
ОСОБА_1 звільнити від кримінальної відповідальності в скоєні злочину, передбаченого ст. 382 ч. 1 КК України на підставі ст. 48 КК України в зв'язку зі зміною обстановки.
Провадження по справі закрити.
На постанову суду може бути подана апеляція до апеляційного суду Сумської області протягом 7 діб з моменту виголошення.
Постанова суду виконана суддею на комп'ютері в нарадчій кімнаті.