Рішення від 18.02.2008 по справі 37/23-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" лютого 2008 р. Справа № 37/23-08

вх. № 558/4-37

Суддя господарського суду Доленчук Д. О.

при секретарі судового засідання Івахненко І.Г.

за участю представників сторін:

позивача - не з'явився відповідача - Губанова О.М. за довіреністю № 01/5816 від 04.12.2007 р.

розглянувши справу за позовом ФОП ОСОБА_1., м. Харків

до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна клінічна лікарня",

м. Харків

про визнання недійсним рішення тендерного комітету

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1(позивач) звернувся до господарського суду з позовною заявою до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна клінічна лікарня" (відповідач) про визнання недійсним рішення тендерного комітету Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна клінічна лікарня" щодо проведення відкритих торгів на поставку молока рідкого та вершків (молоко пастеризоване жирністю 2,5%) для потреб закладу Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна клінічна лікарня" .

Відповідач до початку судового засідання надав клопотання про розгляд справи без застосування технічних засобів фіксації судового процесу. Дане клопотання не суперечить чинному законодавству, інтересам сторін, тому приймається судом та підлягає задоволенню.

Позивач про судове засідання був повідомлене належним чином, в судове засідання не з'явився, витребувані судом документи не надав.

Відповідач, через канцелярію господарського суду 14.02.2008 р. за вх. № 2637, надав відзив на позовну заяву, який господарським судом залучається до матеріалів справи.

Позивач, через канцелярію господарського суду 15.02.2008 р. за вх. № 2670, надав заяву про зміну предмету позову, яка приймається судом до розгляду та залучається до матеріалів справи, та надав клопотання про витребування від відповідача доказів, в задоволенні якого господарський суд вважає за необхідне відмовити, оскільки позивачем не надано до суду доказів звернення позивача до відповідача про отримання у останнього вказаних у клопотанні доказів, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави для витребування вищезазначених доказів у відповідача відповідно до ст. 38 ГПК України. Також, суд зазначає, що статтею 33 ГПК України передбачено те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень та докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно заяви про зміну предмету позову позивач просить суд вважати такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства рішення тендерного комітету Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна клінічна лікарня" щодо проведення відкритих торгів на поставку молока рідкого та вершків (молоко пастеризоване жирністю 2,5%) для потреб закладу Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна клінічна лікарня" .

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.

Комунальним закладом охорони здоров'я "Обласна клінічна лікарня" було оголошено тендер на закупівлю продуктів харчування, про що в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 1 (125) від 07.01.2008 р. було розміщено оголошення.

Посилаючись на те, що дана процедура проведена відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, а саме ч.2 ст. 2-2, ст. 4-1 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», позивач звернувся до суду з даним позовом.

Правові та економічні засади здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів встановлює Закон України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».

Зі статті 1 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» вбачається, що торги (тендер) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (тендера) згідно з процедурами (крім процедури закупівлі в одного постачальника), встановленими цим Законом.

Так, згідно ст. 17-3 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» Тендерна палата України у разі виявлення порушень у сфері державних закупівель, які були допущені замовником або Міжвідомчою комісією з питань державних закупівель, або контролюючими органами, а також у разі прийняття підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з метою здійснення громадського контролю мас право на звернення до суду з позовом про оскарження рішень або висновків Комісії, рішень, дій або бездіяльності замовника, контролюючих органів або підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з одночасним наданням до суду відповідного висновку щодо порушеного питання.

Згідно статті 2-2 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» стадіями закупівель є: 1) затвердження кошторису (програми, плану використання державних коштів); 2) затвердження річного плану державних закупівель; 3) обрання і проведення процедуру закупівель на підставі затвердженого кошторису (програми, плану використання державних коштів) та річного плану державних закупівель; 4) визначення переможця процедури закупівлі; 5) укладання договорів про закупівлю; 6) складання звіту про результати здійснення процедури закупівлі; 7) виконання договорів про закупівлю; 8) контроль за виконанням договорів про закупівлю.

Статтею 4-1 Закону передбачено, що замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої цим Законом щодо закупівлі товарів , робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет , а саме розмістити: річні плани державних закупівель; оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації; протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій; - акцепт тендерної пропозиції та повідомлення про результати торгів; - запит щодо цінових пропозицій (котирувань); звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього; оголошення про результати проведеної процедури закупівлі; інформацію, що стосується розгляду скарги, у разі її находження (інформацію про отримання скарги, рішення щодо розгляду скарги).

Інформація щодо державних закупівель, передбачена цим Законом, розміщується послідовно принаймні в одній з інформаційних систем у мережі Інтернет згідно з власним регламентом та в порядку , передбаченому інформаційними системами. При цьому в обраній замовником інформаційній системі у мережі Інтернет мають бути розміщені всі без винятку документи щодо державних закупівель, передбачені цією статтею.

Як стверджує позивач, в порушення вказаних правових норм відповідачем не оприлюднено в інформаційній системі Інтернет річний план державних закупівель.

При вирішенні питання про початок процедури закупівлі Замовник діяв у відповідності до п. 1 і 2 висновку Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 04.12.2007 р. № 01/19 вс, п.1 висновку комісії від 29.11.2007 р. № 01/17 вс, листа комісії № 20-109/11-14673-МК від 14 листопада 2007 року.

Пунктом 1 висновку Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель № 01/17 вс від 29 листопада 2007 року було встановлено, що Замовник для забезпечення безперебійної поточної діяльності на наступний рік, до затвердження кошторису (програми, плану використання державних коштів), річного плану державних закупівель має право розпочати процедуру закупівлі.

Пункт 2 цього висновку було передбачено, що застосування цього висновку передбачає дотримання замовником положень Закону щодо умов здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів.

Посилання позивача на те, що оголошення про закупівлю не містить ім'я та прізвища відповідального за проведення торгів і також не містить інформації щодо процедури закупівлі, то ці ствердження суперечать фактичним обставинам.

Так, в Інформаційному бюлетені Тендерної палати №1(125) від 07 січня 2008 року було опубліковане оголошення № 01030008 про заплановану закупівлю із зазначенням всієї необхідної інформації, в тому числі містить ім'я та прізвище відповідального за проведення торгів та інформацію щодо процедури закупівлі.

Оскільки Закон України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" є спеціальним законом, що регулює відносини у сфері державних закупівель , то господарський суд при розгляді даної справи повинен керуватися саме Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".

Як зазначено в ч. 1 статті 36 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і свобод у сфері закупівель будь-який учасник або інша особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність замовника до Комісії, або до суду згідно з цим Законом.

Статтею 37 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" визначений порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника.

Як зазначено в ч. 1 статті 37 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" скаржник має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність замовника до Комісії.

Частинами 1-4 статті 37 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" встановлюється порядок та процедура оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника.

А відповідно до ч. 7 статті 37 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" рішення комісії може бути оскаржене до суду в порядку, визначеному законодавством.

Як зазначено в ч. 1 статті 37-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" оскарження процедур закупівель, рішень, дій чи бездіяльності замовника у судовому порядку здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Статтею 28 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" передбачена можливість відміни торгів чи визнання торгів такими, що не відбулися та встановлено випадки відміни торгів та визнання торгів такими, що не відбулися.

За таких обставин, господарський суд приходить к висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними, вони не підтверджується доданими до матеріалів справи доказами, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, сплачене позивачем державне мито та судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у разі відмови в позові повністю покладаються на позивача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 1, 2-2, 4-1, 8, 17-3, 28, 36, 37, 37-1 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», ст. ст. 1, 4, 12, 33, 38, 43, 44, 49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Прийняти до розгляду заяву позивача про зміну предмету позову та розглядати справу з урахуванням цієї заяви.

В задоволенні клопотання позивача про витребування від відповідача доказів відмовити.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Повний текст рішення підписаний 25.02.2008 року.

Суддя Доленчук Д. О.