01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
"15" березня 2011 р. Справа № 15/175-10
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О. розглянувши справу
За позовом Васильківського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Васильківської міської ради Київської області, Київська обл., м. Васильків
Комунального підприємства «Васильківтепломережа», Київська обл., м. Васильків
до Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ
Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз», Київська обл., Києво-Святошинський р-н., м. Боярка
про заборону відключення, припинення газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа»в опалювальний період
за участю представників:
від позивача 1: Крикунов О.В. (дов. від 28.01.2011 р.) ;
від позивача 2: Грушка В.М. (директор), Кашуба Л.Г. (дов. № 22 від 10.01.2011р.);
від відповідача 1: Рак О.В. (дов. № 185/10 від 23.12.2010 р.);
від відповідача 2: Козакова О.А. (дов. № 1-257 від 30.12.2010 р.);
від прокуратури: Юхименко С.М. (дов. № 1 від 25.01.2011 р.);
Обставини справи:
Васильківський міжрайонний прокурор Київської області (далі-прокурор) звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Васильківської міської ради (далі-позивач 1) та Комунального підприємства «Васильківтепломережа»(далі-позивач 2) до Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі-відповідач 1) та Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз»(далі-відповідач 2), в якому просить суд заборонити відповідачам відключати, припиняти газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа»під час опалювального сезону.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Комунальним підприємством «Васильківтепломережа» 14.10.2010 р. укладено з ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України»договір № 06/10-1196ТЕ-17, за яким ДК «Газ України»зобов'язалася поставляти КП «Васильківтепломережа» природний газ, що використовуватиметься для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання, та договір № 06/10-1197БО-17, за умовами якого ДК «Газ України»зобов'язалося поставляти природний газ, що використовуватиметься для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання, при цьому постачання природного газу позивачу 2 здійснюється розподільчими мережами Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз». Прокурор посилається на те, що 25-26 листопада Васильківською філією ВАТ «Київоблгаз»за дорученням ДК «Газ України»було припинено подачу природного газу на 6 котелень позивача 2, однак працівники позивача 2 зірвали пломби з відключаючих пристроїв та самовільно поновили подачу газу, у зв'язку з чим Васильківська філія ВАТ «Київоблгаз»листом повідомила виконком Васильківської міської ради про те, що буде проведено відключення від газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа»в зв'язку з несанкціонованим відбором природного газу. Прокурор зазначає, що востаннє Васильківська філія ВАТ «Київоблгаз»повідомила виконком Васильківської міської ради листом від 21.12.2010 р. № 1355 та Васильківську міжрайонну прокуратуру листом від 21.12.2010 р. № 1353 про те, що 24.12.2010 р. буде проведено відключення від газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа». Прокурор посилається на те, що відповідно до абз. 26 ст. 1 Закону України «Про теплопостачання», п. п. 3.1, 3.2 статуту КП «Васильківтепломережа»позивач 2 є теплопостачальною організацією, а згідно з абз. 8 ст. 1 Закону України «Про теплопостачання»котельні є об'єктами теплопостачання, а оскільки відповідно до абз. 12 ст. 6 Закону України «Про теплопостачання»державна політика у сфері теплопостачання базується на принципі заборони відключення в опалювальний період об'єктів теплопостачання від систем енерго-, газо-, водопостачання як об'єктів життєзабезпечення та стратегічного призначення, то дії відповідачів по відключенню, припиненню газопостачання 17 котелень позивача 2 є незаконними та їм на підставі абз. 12 ст. 6 Закону України «Про теплопостачання»має бути заборонено відключати, припиняти газопостачання даних об'єктів.
Прокурор звернувся до суду з позовом, в якому просить суд заборонити відповідачам відключати, припиняти газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа»під час опалювального сезону відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 121 Конституції України, оскільки позивач 1 є органом місцевого самоврядування, якому відповідно до ЗУ «По місцеве самоврядування в Україні»належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню, а протиправні дії відповідачів щодо відключення створеного Васильківською міською радою КП «Васильківтепломережа»від газопостачання призведуть до неможливості забезпечення територіальної громади міста Василькова теплом та негативних наслідків, порушення прав та інтересів територіальної громади Василькова та відповідно держави.
25.01.2011 р. до суду від відповідача 1 надійшов відзив № 31/10-643 від 24.01.2011 р. на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що пунктами 1.9, 4.2 Договорів № 06/10-1196ТЕ-17, № 06/10-1197БО-17 передбачено право постачальника обмежити або припинити постачання газу покупцеві у разі порушення ним строків розрахунків за спожитий газ, а станом на 31.12.2010 р. позивач 2 має заборгованість перед відповідачем 1 за вказаними договорами у розмірі 5904848,85 грн., крім того, несанкціонований відбір природного газу КП «Васильківтепломережа»загалом становить більше 1,8 млн. куб.м. природного газу, а тому керуючись ст. 12 ЗУ «Про засади функціонування ринку природного газу», п. 12 Постанови КМУ від 27.12.2001 р. № 1729 «Про забезпечення споживачів природним газом», п. 2, п. 3 Постанови КМУ від 08.12.2006 р. № 1687 «Про затвердження Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення», ДК «Газ України»надала доручення ВАТ «Київоблгаз»припинити транспортування газу підприємствам комунальної теплоенергетики, які мають заборгованість за спожитий газ та непідтверджені ліміти на споживання газу.
В судовому засіданні 25.01.2011 р. представник відповідача 2 надав суду заперечення на позовну заяву, в яких відповідач зазначає, що відповідно до умов договору про надання послуг з транспортування природного газу розподільними трубопроводами від 29.12.2009 р. № 14/1578, укладеного ВАТ «Київоблгаз»з НАК «Нафтогаз України», ВАТ «Київоблгаз»зобов'язане забезпечувати транспортування природного газу всім категоріям споживачів лише за наявності підтверджених обсягів газу через ОДУ ДК «Укртрансгаз»та вживати всіх необхідних заходів з недопущення несанкціонованого відбору газу. Посилаючись на п. 3.5. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу, затверджених постановою НКРЕ від 13.01.2010 р. № 12, відповідач 2 зазначає, що він (ліцензіат) має право припинити транспортування газу розподільними трубопроводами споживачу на підставі звернення газопостачального підприємства щодо невиконання споживачем фінансових зобов'язань відповідно до умов договорів про постачання газу, укладених між газопостачальним підприємством та споживачем. Також відповідач 2 посилається на те, що оскільки жоден з відповідачів не належить до підприємств (організацій), що здійснюють діяльність, пов'язану з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання, ані ДК «Газ України», ані ВАТ «Київоблгаз»не підпадають під вимоги Закону України «Про теплопостачання», а спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади функціонування ринку природного газу в Україні та регулює діяльність газопостачальних та газорозподільних підприємств є Закон України «Про засади функціонування ринку природного газу».
В судових засіданнях 15.02.2011 р. та 01.03.2011 р. представник позивача 2 надав суду додаткові пояснення до позовної заяви та заперечення на відзив відповідача 1 на позовну заяву.
В судовому засіданні 15.03.2011 р. прокурор надав суду пояснення № 878 від 14.03.2011 р., в яких прокурор зазначає, що твердження відповідачів про те, що положення абз. 12 ст. 6 Закону України «Про теплопостачання»на них не поширюються, є помилковим, оскільки зазначений закон не дає переліку об'єктів, на які поширюється його дія, а лише дає визначення об'єктів теплопостачання, до яких відносяться 17 котелень КП «Васильківтепломережа», та встановлює, що відключення в опалювальний період об'єктів теплопостачання від систем газопостачання забороняється. Щодо обраного прокурором способу захисту права, то прокурор посилається на те, що обраний ним спосіб захисту кореспондується з способом захисту прав і інтересів, що передбачений абз. 4 ст. 20 ГК України.
Представник прокуратури в судових засіданнях 25.01.2011 р. та 15.03.2011 р. позовні вимоги підтримав.
Представник позивача 1 в судових засіданнях 25.01.2011 р. та 15.03.2011 р. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові.
Представники позивача 2 в судових засіданнях 25.01.2011 р., 15.02.2011 р., 01.03.2011 р. та 15.03.2011 р. позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позові та у поясненнях, наданих в судових засіданнях 15.02.2011 р. та 01.03.2011 р.
Представник відповідача 1 в судових засіданнях 25.01.2011 р., 15.02.2011 р., 01.03.2011 р. та 15.03.2011 р. заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві № 31/10-643 від 24.01.2011 р. на позовну заяву.
Представник відповідача 2 в судових засіданнях 25.01.2011 р., 15.02.2011 р., 01.03.2011 р. та 15.03.2011 р. заперечував проти позову з підстав, викладених у запереченнях на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників позивачів та відповідачів, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Як вбачається з матеріалів справи, опалювальний сезон в місті Василькові у 2010 році розпочався з 08 жовтня 2010року, що підтверджується розпорядженням №137 від 08.10.2010р. виконавчого комітету Васильківської міської ради.
14 жовтня 2010 року між дочірньою компанією „Газ України” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” (Постачальник) та комунальним підприємством «Васильківтепломережа»(Покупець) було укладено договір № 06/10-1196ТЕ-17 про закупівлю природного газу за державні кошти. Відповідно до умов п.1.1. договору № 06/10-1196ТЕ-17 від 14.10.2010 року (далі -договір) Постачальник зобов'язується поставити покупцеві імпортований природний газ, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ в обсязі, зазначеному у п.1.2. цього договору. Газ, що постачається за цим договором, використовується покупцем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання. Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом цього договору.
Згідно з п.1.2. договору постачальник передає покупцю в період з 01 жовтня 2010року по 31 грудня 2010року природний газ з урахуванням вартості його транспортування в обсязі до 3580,00 тис.куб.м., в тому числі по місяцях: жовтень -480,00 тис.куб.м., листопад -1400,00 тис.куб.м., грудень -1700,00 тис.куб.м.
Відповідно до п. 10.1 Договору він діє у частині поставки газу до 31 грудня 2010 року включно, а у частині розрахунків -до їх повного здійснення.
14.10.2010р. між сторонами укладено додаток №1 до договору № 06/10-1196 ТЕ-17 від 14.10.2010 року, яким визначені умови поставки і обліку газу та інші права та обов'язки сторін, порядок приймання-передачі газу.
14 жовтня 2010 року між дочірньою компанією „Газ України” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” (Постачальник) та комунальним підприємством «Васильківтепломережа»(Покупець) було також укладено договір № 06/10-1197БО-17 про закупівлю природного газу за державні кошти. Відповідно до умов п.1.1. договору № 06/10-1197БО-17 від 14.10.2010 року (далі -договір) Постачальник зобов'язується поставити покупцеві імпортований природний газ, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ в обсязі, зазначеному у п.1.2. цього договору. Газ, що постачається за цим договором, використовується покупцем виключно для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання. Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом цього договору.
Згідно з п.1.2. договору постачальник передає покупцю в період з 01 жовтня 2010року по 31 грудня 2010року природний газ з урахуванням вартості його транспортування в обсязі до 1390,00 тис.куб.м., в тому числі по місяцях: жовтень -180,00 тис.куб.м., листопад -500,00 тис.куб.м., грудень -710,00 тис.куб.м.
Відповідно до п. 10.1 Договору він діє у частині поставки газу до 31 грудня 2010 року включно, а у частині розрахунків -до їх повного здійснення.
14.10.2010р. між сторонами укладено додаток №1 до договору № 06/10-1197БО-17 від 14.10.2010 року, яким визначені умови поставки і обліку газу та інші права та обов'язки сторін, порядок приймання-передачі газу.
Постачання природного газу позивачу 2 здійснюється розподільчими мережами Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз»на підставі договору № 14/1578/09/23-297 від 29.12.2009 р., відповідно до п. 1.1. якого ВАТ «Київоблгаз»(Виконавець) зобов'язується за завданням НАК «Нафтогаз України»(Замовник) прийняти природний газ замовника в пунктах приймання-передачі газу і протранспортувати газ системою газопроводів, що знаходяться в зоні обслуговування та/або користування Виконавця до ГРП Споживача.
Васильківська філія ВАТ «Київоблгаз»листом від 01.11.2010 р. повідомила виконком Васильківської міської ради про те, що відповідно до дорученням ДК «Газ України», керуючись вимогами Постанови КМУ від 08.12.2006 р. № 1687 «Про затвердження Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення» буде проведено відключення від газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа»в зв'язку з несанкціонованим відбором природного газу за відсутності планових обсягів поставки на жовтень-листопад 2010 р.
25-26 листопада Васильківською філією ВАТ «Київоблгаз»за дорученням ДК «Газ України»було припинено подачу природного газу на 6 котелень позивача 2, однак працівники позивача 2 зірвали пломби з відключаючих пристроїв та самовільно поновили подачу газу.
Васильківська філія ВАТ «Київоблгаз»повідомила виконком Васильківської міської ради листом від 21.12.2010 р. № 1355 та Васильківську міжрайонну прокуратуру листом від 21.12.2010 р. № 1353 про те, що 24.12.2010 р. буде проведено відключення від газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа».
Зазначені дії відповідачів зумовили звернення прокурора до суду з даним позовом про заборону відповідачам відключати, припиняти газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа»під час опалювального сезону.
В судових засіданнях представники сторін повідомили, що 24.12.2010 р. не було проведено відключення від газопостачання жодної котельні КП «Васильківтепломережа».
У зв'язку з тим, що строк дії зазначених договорів у частині поставки газу закінчувався 31 грудня 2010 року, між ДК «Газ України» та КП «Васильківтепломережа»20.12.2010 р. було укладено договори № 06/10-2517ТЕ-17 та № 06/10-2518БО-17 про закупівлю природного газу за державні кошти.
Відповідно до умов п.1.1. договору № 06/10-2517ТЕ-17 від 20.12.2010 року (далі -договір) Постачальник зобов'язується поставити покупцеві імпортований природний газ, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ в обсязі, зазначеному у п.1.2. цього договору. Газ, що постачається за цим договором, використовується покупцем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання. Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом цього договору.
Згідно з п.1.2. договору постачальник передає покупцю в період з 01 січня 2011року по 31 грудня 2011року природний газ з урахуванням вартості його транспортування в обсязі до 10200,000 тис.куб.м., з визначенням щомісячного обсягу постачання.
Відповідно до п.4.1. договору розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати у такому порядку: перша оплата в розмірі 34 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу проводиться не пізніше 10 числа місяця поставки; подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу до 20 та 30(31) числа місяця поставки. Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання-передачі газу до 20 числа місяця, наступного за місяцем поставки.
Пунктом 4.2. договору визначено, що при невиконанні покупцем вимог, передбачених у п.4.1. цього договору, постачальник має право обмежити або припинити (у міжопалювальний період) постачання газу покупцеві.
20.12.2010р. між сторонами укладено додаток №1 до договору № 06/10-2517ТЕ-17 від 20.12.2010 року, яким визначені умови поставки і обліку газу та інші права та обов'язки сторін, порядок приймання-передачі газу.
Відповідно до умов п.1.1. договору № 06/10-2518БО-17 від 20.12.2010 року (далі -договір) Постачальник зобов'язується поставити покупцеві імпортований природний газ, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ в обсязі, зазначеному у п.1.2. цього договору. Газ, що постачається за цим договором, використовується покупцем виключно для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання. Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом цього договору.
Згідно з п.1.2. договору постачальник передає покупцю в період з 01 січня 2011року по 31 грудня 2011року природний газ з урахуванням вартості його транспортування в обсязі до 4270,000 тис.куб.м., з визначенням щомісячного обсягу постачання.
Відповідно до п.4.1. договору розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати у такому порядку: перша оплата в розмірі 34 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу проводиться не пізніше 10 числа місяця поставки; подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу до 20 та 30(31) числа місяця поставки. Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання-передачі газу до 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки.
Пунктом 4.2. договору визначено, що при невиконанні покупцем вимог, передбачених у п.4.1. цього договору, постачальник має право обмежити або припинити постачання газу покупцеві.
20.12.2010р. між сторонами укладено додаток №1 до договору № 06/10-2518БО-17 від 20.12.2010 року, яким визначені умови поставки і обліку газу та інші права та обов'язки сторін, порядок приймання-передачі газу.
Обсяги спожитого позивачем 2 за зазначеними договорами природного газу не були в повному обсязі підтверджені у порядку, передбаченому пунктами 1.3. додатків № 1 до договорів № 06/10-2517ТЕ-17 та № 06/10-2518БО-17.
За період з 11.10.2010р. по 21.02.2011р. Васильківською філією ВАТ «Київоблгаз»було надано КП «Васильківтепломережа»12 повідомлень про припинення (обмеження) газопостачання, а саме: №1 від 11.10.2010р., №7 від 22.11.2010р., №2 від 03.12.2010р., №6 від 13.12.2010р., №10 від 17.12.2010р., №3 від 06.01.2011р., №1 від 11.01.2011р., №8 від 17.01.2011р., №8 від 21.01.2011р., №10 від 01.02.2011р., №15 від 11.02.2011р., №22 від 21.02.2011р., у зв'язку з відсутністю ліміту на природний газ та у зв'язку з перебором планових обсягів поставки природного газу.
Заперечуючи проти позову, відповідачі посилаються на ч. 4 ст. 12 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», якою передбачено, що постачальник має право припинити постачання природного газу споживачам у разі порушення строків оплати спожитого природного газу та послуг з його постачання, передбачених укладеним договором, несанкціонованого відбору природного газу.
Проте, зазначеною нормою передбачено лише право постачальника припинити постачання, а відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, якісні характеристики якого визначено стандартами, в обсязі та порядку, передбачених договором, а споживач зобов'язується сплачувати вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Пунктом 4.2. договору № 06/10-2517ТЕ-17 від 20.12.2010 року визначено, що при невиконанні покупцем вимог, передбачених у п.4.1. цього договору, постачальник має право обмежити або припинити (у міжопалювальний період) постачання газу покупцеві.
Отже, відповідно до умов договору № 06/10-2517ТЕ-17 від 20.12.2010 року, який відповідно до приписів ст. ст. 525, 526 ЦК України є обов'язковим до виконання, постачальнику надано право припинити постачання газу покупцеві, але лише у міжопалювальний період.
Посилання відповідачів в судових засіданнях на пункт 1.9 додатку №1 до договору № 06/10-2517ТЕ-17 від 20.12.2010 року, яким надано постачальнику право припиняти постачання газу, не береться судом до уваги, оскільки додатком № 1 не змінювались умови основного договору, а визначалися умови поставки і обліку газу та інші права та обов'язки сторін, що передбачені договором, а отже в даному пункті мова йде про припинення постачання газу у міжопалювальний період.
Оскільки КП «Васильківтепломережа»має 17 котелень, що забезпечують тепловою енергією і населення, і бюджетні структури всіх рівнів, і госпрозрахункові підприємства, отже неможливо виділити окремі котельні, які забезпечують опаленням лише населення, тому припиняти чи обмежувати газопостачання у відповідачів не має законних підстав.
Відповідно до абз.12 ст.6 Закону України «Про теплопостачання»державна політика у сфері теплопостачання базується на принципі заборони відключення в опалювальний період об'єктів теплопостачання від систем енерго-, газо-, водопостачання як об'єктів життєзабезпечення та стратегічного призначення.
Згідно з ст.1 Закону України «Про теплопостачання» об'єкти у сфері теплопостачання - теплогенеруючі станції чи установки, теплові електростанції, теплоелектроцентралі, котельні, когенераційні установки, теплові мережі, які призначені для виробництва і транспортування теплової енергії, а також об'єкти та споруди, основне і допоміжне обладнання, що використовуються для забезпечення безпечної та надійної експлуатації теплових мереж.
Отже, 17 котелень КП «Васильківтепломережа»відносяться до об'єктів теплопостачання, які відповідно до абз. 12 ст. 6 Закону України «Про теплопостачання»заборонено в опалювальний період відключати від систем газопостачання.
Відповідачі посилаються на те, що жоден з відповідачів не належить до підприємств (організацій), що здійснюють діяльність, пов'язану з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання, тому ні ДК «Газ України», ні ВАТ «Київоблгаз»не підпадають під вимоги Закону України «Про теплопостачання».
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про теплопостачання»господарська діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законом.
Ні ДК «Газ України», ні ВАТ «Київоблгаз»не належить до підприємств, які здійснюють діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії.
Проте, відповідно до преамбули Закону України «Про теплопостачання»цей Закон визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.
Оскільки відповідач 1 поставляє КП «Васильківтепломережа»природний газ виключно для виробництва теплової енергії, а відповідач 2 транспортує цей газ до котелень КП «Васильківтепломережа», які призначені для виробництва теплової енергії, то відносини відповідачів з КП «Васильківтепломережа»пов'язані з виробництвом, теплової енергії, а тому відповідно до преамбули Закону України «Про теплопостачання»регулюються цим законом.
Таким чином, відповідачам відповідно до вимог абз. 12 ст. 6 Закону України «Про теплопостачання»заборонено відключати в опалювальний період котельні позивача 2 від систем газопостачання.
Станом на час прийняття зазначеного рішення у справі жодна з котелень КП «Васильківтепломережа»не відключена від систем газопостачання.
Прокурор звернувся до суду з позовом, в якому просить суд заборонити відповідачам відключати, припиняти газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа», посилаючись на те, що обраний ним спосіб захисту кореспондується з способом захисту прав і інтересів, що передбачений абз. 4 ст. 20 ГК України.
Предмет позову -це певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Предмет позову кореспондується зі способом захисту права, які перелічені в ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України. Крім того, відповідно до ст. 16 ЦК України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 20 ГК України права та законні інтереси зазначених суб'єктів можуть захищаютися шляхом припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення.
Проте, звертаючись з даним позовом до суду, прокурор не просить припинити дії, що порушують право або створюють загрозу його порушення.
Вимога про заборону відключати, припиняти газопостачання 17 котелень КП «Васильківтепломережа» є вимогою не вчиняти дії в майбутньому, а не вимогою, спрямованою на припинення існуючого (дійсного) правопорушення, а відтак не носить характеру захисту порушеного права, що є необхідною умовою для можливості захисту останнього в судовому порядку.
Крім того, обраний прокурором спосіб захисту за своїм змістом (характером) є заходом до забезпечення позову, що вбачається з пункту 2 ч. 1 ст. 67 ГПК України, відповідно до якого позов забезпечується забороною відповідачеві вчиняти певні дії.
Позивач може просити суд заборонити відповідачу вчиняти дії, якщо вони стосуються предмета позову, для його забезпечення, проте зазначена вимога не може бути заявлена як предмет позову.
Оскільки обраний прокурором спосіб захисту порушенного, на його думку, права не відповідає вимогами ч. 2 статті 16 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, та непередбачений законом, і відповідно предмет позову не відповідає встановленим законом способам захисту прав, крім того, вимога про здійснення захисту таким способом заявлена за відсутністю факту порушення суб'єктивного матеріального права, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 2, 33, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Суддя Рябцева О.О.
Рішення підписано 04.04.2011 р.