Справа № 2-а-90/11
21 березня 2011 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Новака А.В.,
при секретарях Поповій І.К., Мушті І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату йому, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, а також зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком по стажу і заробітній платі відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,-
29.10.2010 ОСОБА_1. звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату йому, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, а також зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком по стажу і заробітній платі відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 02.07.2008 по 02.07.2010, з урахування проведених виплат.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, постраждалим ІІ категорії та перебуває на обліку УПФ України в Голосіївському районі м. Києва. Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ, особам, віднесеним до ІІ категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія, за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Оскільки розмір виплачуваної додаткової пенсій є значно меншим, ніж це передбачено Законом, позивач просить визнати неправомірною відмову відповідача в перерахунку та виплаті недоплаченої додаткової пенсії на оздоровлення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоотриманої додаткової пенсій у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Крім того, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва як пенсіонер за віком. Оскільки, перебуваючи на пенсії, він продовжує працювати, та, відпрацювавши відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»термін, ОСОБА_1. в липні 2010 року звернувся до Управління із заявою щодо проведення перерахунку пенсії за віком по стажу та заробітній платі. Проте, як зазначає позивач, розмір нарахованої Управлінням пенсії, передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виявився суттєво меншим, ніж належить йому до виплати. А тому просить визнати дії відповідача щодо нарахування та виплати пенсії за віком по стажу та заробітній платі неправомірними, а також зобов'язати здійснити виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за 2010 рік із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік.
Ухвалою від 21.03.2011 позовні вимоги позивача щодо зобов'язання УПФ України в Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахунок і виплату позивачеві, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 02.07.2008 по 27.04.2010 залишено без розгляду.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю та просив суд задовольнити його у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду свої заперечення, в яких зазначив, що підстави для визнання дій Управління по нарахуванню та виплаті позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, а також щодо нарахування та виплати пенсії за віком по стажу та заробітній платі неправомірними відсутні. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю, а також розглянути справу у його відсутність.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Так, ОСОБА_1. віднесений до ІІ категорії осіб, постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС, та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду Голосіївського району м. Києва /а.с. 22/.
В липні 2010 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону № 796-ХІІ, але в перерахунку йому було відмовлено на підставі того, що пенсія виплачується згідно чинного законодавства.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі № 796-ХІІ.
Відповідно до ст. 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії ІІ, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При розрахунку додаткової пенсій, передбаченої статтею 50 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
В липні 2010 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок додаткової пенсії у розмірі, встановленому ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»/а.с. 7/.
Листом від 30.09.2010 № 849/12/Н-809 УПФ України у Голосіївському районі м. Києва відмовило йому в перерахунку призначеної пенсії з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії /а.с. 8-9/.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні позивачу розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає застосуванню ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1. додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату позивачу, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС ІІ-ї категорії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 28.04.2010 по 02.07.2010, з урахуванням раніше виплачених сум, за вказаний період є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
Суд при розгляді справи повинен застосувати законодавство, яке чинне на день розгляду справи, а тому вимоги щодо здійнення перерахунку та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, можуть бути задоволені лише з 28.04.2010 по 02.07.2010.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1. з 16.11.2006 за віком перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі в місті Києві /а.с. 23/.
Перебуваючи на пенсії, позивач продовжує працювати та, відпрацювавши термін, передбачений Законом України від 09.07.2003 № 1058 -ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», він в липні 2010 року звернувся із заявою до УПФ України в Голосіївському районі м. Києва щодо проведення перерахунку його пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 вказаного Закону по стажу роботи та заробітній платі.
Відповідно до даного Закону, показником середньої заробітної плати за 2009 рік є 1 650,43 грн., а тому розмір пенсії позивача мав складати 1 606 грн.
Проте, після проведення Управлінням перерахунку пенсії сума нарахованої ОСОБА_1. пенсії виявилась значно меншою, в підтвердження чого надав суду відповідний розрахунок /а.с. 12-13/.
В липні 2010 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітній платі відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»/а.с. 6/.
Листом від 30.09.2010 № 842/12/Н-806 УПФ України у Голосіївському районі м. Києва відмовило йому в перерахунку призначеної пенсії з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії /а.с. 10-11/.
Відповідно до п. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Згідно з п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 7 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Таким чином, відповідач при перерахунку пенсії позивача безпідставно застосував показник середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1 197,91 грн., що призвело до значного зниження розрахункового розміру пенсії до 1 171 грн.
Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахування та виплату йому пенсії за віком відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообо'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, дії Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії як пенсіонеру, який продовжує працювати, є протиправними.
Тому необхідно зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1. пенсії за віком по стажу та заробітній платі відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік.
Щодо позовних вимог позивача про нарахування та виплату йому, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в подальшому не може бути задоволена, оскільки обраний спосіб захисту порушених, на думку позивача, прав на майбутнє не передбачений чинним законодавством України.
На підставі викладеного, ст.ст. 1, 3, 6, 8, 17, 19, 21, 22, 24, 56, 113, 152 Конституції України, ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішень Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005, № 10-рп/2008 від 22.05.2008, керуючись ст.ст. 9, 11, 70, 71, 99, 100, 159, 160, 163 , 167, 183-2 КАС України, суд -
позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату йому, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, а також зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком по стажу і заробітній платі відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також відмову здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком по стажу і заробітній платі відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат, за період 28.04.2010 по 02.07.2010.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної пенсії за віком по стажу та заробітній платі відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення. Якщо постанова була винесена у письмовому провадженні або у разі застосування ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя: А. Новак