Справа №2029\ 2-а-3461\11
04 квітня 2011 року Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова Глібко О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про зобов'язання здійснити певні дії,
Встановив :
Позивач звернувся до суду із позовом та просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Орджонікідзевському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії з 01.02.2011 р. із застосуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік -тобто 1982 грн. 63 коп. та стягнути заборгованість по пенсії, що утворилася у зв'язку з неправильним нарахуванням.
Посилався на те, що відповідач надав письмові заперечення, в яких послалася на спільний лист Міністерства Праці України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року, відповідно до якого було дано роз'яснення про проведення перерахунку пенсії в 2009 році із застосуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік -тобто 1197,91 грн. Цими ж роз'ясненнями відповідач керувався і при проведенні перерахунку пенсії в 2010 році.
Суд розглянув справу в порядку скороченого провадження.
Суд, дослідивши письмові докази, оцінивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:
ОСОБА_2 одержує державну пенсію за віком, призначену йому Управлінням Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова . Після призначення пенсії позивач продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, 18.02.2011 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії по зарплаті і стажу до Управління Пенсійного Фонду у Орджонікідзевському районі м. Харкова та надав усі необхідні документи .
Відповідно листа Управління Пенсійного Фонду у Орджонікідзевському районі м. Харкова призначило позивачеві пенсію із застосуванням при перерахунку показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, для призначення пенсій за 2007 рік -тобто 1197,91 грн.(а.с.4). Розмір призначеної пенсії менше за належний, адже при його розрахунку використовувався показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, хоча повинен був використовуватися показник за 2010 рік -тобто 1982, 63 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У відповідності з положеннями Конституції України:
- Україна проголошена демократичною, соціальною, правовою державою (ст.1 Конституції), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст та направленість діяльності держави, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (ч. 2 ст. 3 Конституції); - Права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21 Конституції), конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (ч.2 ст. 22 Конституції), зміст та обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесенні змін у діючі закони (ч.3 ст. 22 Конституції), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (ч. 1 ст. 64 Конституції) і вказано вичерпний перелік таких випадків, а саме - в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень, а також вказано ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені ні за яких обставин.
Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, і юридичними засобами -здійснення цього права, а тому відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Посилання відповідача на спільний лист Міністерства Праці України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року, яким визначено застосовувати показник середньої заробітної плати на одну особу в цілому по України за 2007 рік, судом до уваги не приймаються, оскільки листи мають лише роз'яснювальний характер і не повинні встановлювати правових норм.
Таким чином, суд зобов'язує відповідача провести перерахунок пенсії відповідачу із застосуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по України за 2010 рік у розмірі 1982 грн. 63 коп. з 01.02.2011 року.
В порядку, передбаченому ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача суд стягує понесені ним витрати на оплату держмита в розмірі 3 грн.40к.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по України за 2010 рік у розмірі 1982 грн. 63 коп. з 01.02.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачене ним держмито в розмірі 3 грн. 40 к.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: