Справа № 2029/2-а-3106/11
23 березня 2011 року Орджонікідзевський районний суд м.Харкова в складі: головуючого - судді Бабенко Ю.П., розглянувши в порядку скороченого провадження в м.Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії, -
установив:
Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача з 01.09.2010 року провести перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком від стажу та заробітної плати, враховуючи показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік -1573 грн. 99 коп. та зобов'язати відповідача провести відповідні виплати перерахованої пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу по Україні за 2009 рік -1573 грн. 99 коп., починаючи з 01.09.2010 року та виплачувати перераховану пенсію в подальшому. При цьому посилається на те, що відповідач при перерахунку пенсії у 2009 та 2010 роках використав показник за 2007 рік, замість належного показника за 2008 та 2009 роки, внаслідок чого позивачці було спричинено збитки у вигляді недоотриманої пенсії.
Представник відповідача заперечень проти позову у встановлений судом строк до суду не надав, а тому у відповідності до п.2 ч.5 ст. 183-2 КАС України суд розглядає справу в порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Орджонікідзевському районі м. Харкова та одержує державну пенсію за віком, призначену їй відповідачем. Після призначення пенсії позивачка продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, 09.02.2009 року позивачка звернулась з заявою до відповідача про перерахунок пенсії від стажу та заробітку.
З 01.02.2009 року Управління Пенсійного фонду України у Орджонікідзевському районі м. Харкова призначило позивачці пенсію у розмірі 1122 грн. 94 коп. із застосуванням при перерахунку показника середньої заробітної плати для призначення пенсій за 2007 рік, тобто 1197 грн. 91 коп. З 01.03.2009 року у зв'язку з уточненням розрахункових показників за грудень 2008 року розмір пенсії склав -1122 грн. 60 коп., з 01.11.2009 року -1159 грн. 80 коп., а з 01.01.2011 року -1164 грн. 93 коп. При цьому, при перерахунку пенсії також застосовувався показник середньої заробітної плати для призначення пенсій за 2007 рік. Розмір призначеної пенсії менше за належний, адже при його розрахунку використовувався показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, хоча повинні були використовуватися показники за 2008 та 2009 роки, тобто 1573 грн. 99 коп. та 1650 грн. 43 коп. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з положеннями ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У відповідності з положеннями Конституції України:
- Україна проголошена демократичною, соціальною, правовою державою (ст. 1 Конституції) , визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст та направленість діяльності держави, а утвердження і заперечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (ч.2 ст.3 Конституції);
- Права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст.21 Конституції), конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (ч.2 ст. 22 Конституції), зміст та обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесенні змін у діючи закони (ч.3 ст. 22 Конституції), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (ч.1 ст. 64 Конституції) і вказано вичерпний перелік випадків, а саме: в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень, а також вказано ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені ні за яких обставин.
Утверджуючи чи заперечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, і юридичними засобами -здійснення цього права, а тому відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст. 68 Конституції вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Не виконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди стразового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду , за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 ч.1 ст. 40 цього Закону.
Підпунктами 9,10 пункту 35 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ці положення п.35 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
Оскільки, відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому відповідач з 22 травня 2008 року під час обчислення пенсії та перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, повинен був керуватися ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в попередній редакції.
Посилання відповідача на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року, яким визначено застосування показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, судом до уваги не приймаються, оскільки листи мають лише роз'яснювальний характер і не повинні встановлювати правових норм.
Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію в подальшому задоволенню не підлягають, оскільки не можливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, так як відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.
В порядку, передбаченому ст. 94 КАС України з Державного бюджету України нам користь позивачки суд стягує понесені нею витрати на оплату державного мита в розмірі 3 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 р., суд -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп. за період з 01.09.2010 року по 23.03.2011 року та провести відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в Харківський апеляційний адміністративний суд через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Суддя: