Ухвала від 17.03.2011 по справі 2а-3037/09

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2011 р. Справа № 67544/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Святецького В.В.

суддів: Довгополова М.А., Пліша М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області про проведення перерахунку недорахованої пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

9 липня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області про перерахунок пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивує тим, що вона є інвалідом 2 групи, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується відповідними посвідченнями, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, що віднесені до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія для інвалідів 2-ї групи у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідач в порушення норм закону нараховував та виплачував йому пенсію у меншому розмірі.

В позовній заяві позивач просить визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області від перерахування основного розміру пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області провести її у відповідність до чинного законодавства, визначивши її розмір не менше восьми мінімальних пенсій за віком, тобто в сумі 3984 грн., а також перерахувати додаткову щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог статті 50 вищезазначеного закону, а саме в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Перерахування розміру пенсії здійснити з травня 2008 року.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2009 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області щодо перерахування основного розміру пенсії ОСОБА_1, неправомірними.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01 травня 2008 року по 01липня 2009 року включно, виходячи з мінімальної розміру пенсії на 2009 рік. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2009 року оскаржило управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області, подавши через суд інстанції апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області зазначає, що постанова є безпідставною і необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. Зокрема на те, що положення ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовується при призначенні пенсії за ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок від Чорнобильської катастрофи». Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» пенсії призначені відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок від Чорнобильської катастрофи». Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачам у повному обсязі заявлених позовних вимог.

Враховуючи те, що особи які беруть участь в справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає доцільним розглядати справу відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити частково з наступних підстав.

Задовольняючи частково позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що він є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи, інвалідність пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відповідач зобов'язаний провести перерахунок його пенсії відповідно до ст. ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - 8-ти мінімальних пенсій за віком по 2-ій групі інвалідності.

Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особам віднесеним до I категорії, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі - 75% відповідно мінімальної пенсії за віком.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд першої інстанції, на думку колегії суддів, прийшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку основної та додаткової пенсій позивача, передбачених ст.ст. 50,54 Закону України застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не положення постанов Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якій зазначається, що мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла до висновку, що положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, однак за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком, подібне не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Щодо перерахунку пенсії за 2008 рік, то п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проте рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційними положення п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», тому з наведеного випливає, що позовні вимоги в частині задоволення до 21.05.2008 року є неаргументованими та задоволенню не підлягають.

З наведеного вбачається, що дія ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є чинною, жодним нормативно правовим актом не обмежена, а тому судова колегія приходить до переконання про необхідність частковому задоволенню позовних вимог.

Узагальнюючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необ'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги її частково спростовують.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області задоволити частково. Скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2009 року у справі №2а-3037/10/2218 та прийнятим нову, якою позов задоволити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно та з 01.01.2009 року по 01.07.2009 року включно відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, що визначається відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.В. Святецький

Судді : О.М. Довгополов

М.А. Пліш