Справа № 2а- 7 /10/9103
Суддя-доповідач: Межевич М.В.
01 квітня 2011 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого -судді Межевича М.В., суддів Грибан І.О. та Ключковича В.Ю, при секретарі Бурді Л.М., за участю представника відповідача Плукара В.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_3 до Голови Центральної виборчої комісії України Шаповала Володимира Миколайовича про визнання дії (бездіяльність) неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -
20 листопада 2010 року позивач звернувся з заявою до Голови Центральної виборчої комісії Шаповала В.М. в якій просив надати обґрунтовану відповідь на ряд поставлених питань. Проте, відповіді позивач не отримав, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльності відповідача і порушення ст. 40, 68 Конституції України, п. 2 ст. 19 Закону України «Про звернення громадян», а саме: не проведення перевірки за його участі та ненадання обґрунтованої відповіді -неправомірним і протиправним; зобов'язання відповідача виконати ст. 40 та ст. 68 Конституції України, п. 2 ст. 19 Закону України «Про звернення громадян», а саме: зробити перевірку за його участю та надати обґрунтовану відповідь.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, колегія суддів дійшла висновку, що даний позов не підсудний Київському апеляційному адміністративному суду з огляду на наступне.
Порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі визначені Законом України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 р. № 1932-IV (далі -Закон України № 1932-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 14 цього Закону виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України «Про звернення громадян»та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).
Так, відповідно до ст. ст. 15, 19 Закону України «Про звернення громадян»органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати звернення громадян, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Проте, відповідно до приписів ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно ст. 3 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
При цьому, Центральна виборча комісія України - є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України (ч.1 ст. 1 Закону України № 1932-IV).
Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що оскільки предметом даного спору є оскарження дій посадових осіб органу державної влади, у розумінні ч. 2 ст. 18 КАС України, то даний спір належить розглядати в окружному адміністративному суді, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Порядок передачі адміністративних справ з одного адміністративного суду до іншого, визначений статтею 22 КАС України.
Так, згідно п. 2 ч. 1 цієї статті, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про передачу справи за позовною заявою ОСОБА_3 до Голови Центральної виборчої комісії України Шаповала Володимира Миколайовича про визнання дії (бездіяльність) неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Керуючись ч. 2 ст. 18, п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України, суд -
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Голови Центральної виборчої комісії України Шаповала Володимира Миколайовича про визнання дії (бездіяльність) неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії передати до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.В. Межевич
Суддя І.О. Грибан
Суддя В.Ю. Ключкович