Ухвала від 07.04.2011 по справі 2а-2612/10/0521

Головуючий у 1 інстанції - Дундар І. О.

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2011 року справа №2а-2612/10/0521

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Василенко Л.А.

суддів Гімона М.М. , Карпушової О.В.

розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області на постанову Калінінського районного суду м.Горлівки Донецької області від 25 листопада 2010 року у справі № 2а-2612/10/0521 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В жовтні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Калінінського районного суду м.Горлівки Донецької області від 25 листопада 2010 року зазначений позов задоволений, а саме: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з 1 травня 2010 року на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, який передує року перерахунку за 2009 рік; зобов'язано УПФУ в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області здійснити перерахунок призначеної позивачеві пенсії з 1 травня 2010 року у відповідності з положеннями ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, який передує року перерахунку за 2009 рік з проведенням доплати не донарахованих сум.

Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову через порушення норм матеріального права, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 зміни, внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними, а рішення відносно відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не прийняте.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, і встановила наступне.

Спірним питанням у справі є правомірність дій УПФУ в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області щодо застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за 2009 рік, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 1 травня 2010 року за його заявою від 14 травня 2010 року. Право позивача на перерахунок пенсії в 2010 році відповідач не оспорює, але здійснив перерахунок тільки за стажем, оскільки при перерахунку за заробітком він зменшується через застосування показника за 2007 рік (арк. справи 3, 10).

Погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Після визнання неконституційними окремих положень Закону № 107-VI Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, на теперішній час діє редакція Закону № 1058-IV в редакції станом на 9 липня 2007 року.

Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Законом, враховуючи можливість вибору, гарантовано реалізацію права позивача на перерахунок і отримання пенсії у розмірі, який є найбільшим, або виходячи із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Таким чином, абз.3 частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV регулює лише визначення права враховувати (або не враховувати) для обчислення розміру пенсії при її перерахунку заробітну плату працюючого пенсіонера під час набуття додаткового страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, не обмежуючи при цьому можливість (і необхідність) застосування інших норм цього закону при здійсненні перерахунку пенсії.

Термін «перерахунок пенсії» за своїм змістом включає необхідність її обчислення, окремого порядку обчислення пенсії при її перерахунку Законом № 1058-IV не встановлено, внаслідок чого підлягають застосуванню загальні положення даного закону, зокрема, при її призначенні.

Згідно частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

З приводу обчислення коефіцієнту страхового стажу між сторонами спір відсутній.

Єдиною нормою, яка визначає порядок розрахунку заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, є стаття 40 Закону № 1058-IV.

Відповідно до її положень заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць(Кз+Кз+Кз+...+Кз);

1 2 3 n

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії Законом № 1058-IV встановлена необхідність застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Відповідачем, з врахуванням сумісного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.09 № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.09 № 4096/02/01 (далі - лист від 11.03.09), застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, незважаючи на звернення пенсіонера за перерахунком пенсії в 2010 році.

Це є протиріччям положенням частини другої статті 40 Закону № 1058-IV.

З огляду на аналіз норм законів колегія суддів приходить до висновку, що при зверненні за перерахунком пенсії у працюючого пенсіонера є законні підстави вимагати від відповідача застосувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції справу вирішено вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 254 ч.6 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області на постанову Калінінського районного суду м.Горлівки Донецької області від 25 листопада 2010 року у справі № 2а-2612/10/0521 залишити без задоволення.

Постанову Калінінського районного суду м.Горлівки Донецької області від 25 листопада 2010 року у справі № 2а-2612/10/0521 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді М.М. Гімон

О.В. Карпушова