ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
16 березня 2011 року 16:25 № 2а-16615/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Розсошко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Києві
до Військово-медичного Управління Служби Безпеки України
про скасування р.6 акту форми Н-5 та Н-1 від 12.03.2009р.
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування р.6 акту форми Н-5 та акт форми Н-1 від 12.03.2009 та зобов'язання відповідача провести повторне розслідування нещасного випадку відповідно до діючого законодавства.
Позовні вимоги мотивовані тим, що розслідування нещасного випадку мало здійснюватися відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою КМ України від 22.03.2001 № 270.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що спір стосується належності місця, в якому стався нещасний випадок. Також пояснив, що немає значення за рахунок якого фонду соціального страхування будуть виплачені кошти потерпілій.
Позивач змінив позовні вимоги та просив суд скасувати акти форми Н-5 та форми Н-1 від 12.03.2009 про визнання нещасного випадку з ОСОБА_1 пов'язаним з виробництвом та визнати даний нещасний випадок не пов'язаним з виробництвом.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
12.03.2009 комісією з розслідування нещасного випадку складено Акти за формами Н-5 про розслідування нещасного випадку, що стався 19.01.2009 та Н-1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом.
У розділі 6 Акта форми Н-1 викладено обставини, за яких з ОСОБА_2 -медичною сестрою госпіталю Військово-медичного управління Служби безпеки України стався нещасний випадок.
В Акті форми Н-5 зроблено висновок, що нещасний випадок, який стався з ОСОБА_2 є таким, що пов'язаний з виробництвом.
06.03.2009 членом комісії по розслідуванню нещасного випадку -страхового експерта з охорони праці відділу по роботі з страхувальникам та потерпілими Печерського району Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у м. Києві ОСОБА_3 викладена окрема думка, яка полягає в тому, що нещасний випадок з ОСОБА_2 стався після робочого часу, за межами території підприємства, не під час виконання в цей час будь-якої роботи на користь підприємства чи інших дій за розпорядженням або дорученням роботодавця. Отже, нещасний випадок не є пов'язаним з виробництвом та підлягає розслідуванню відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270.
Згідно зі ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» акт про розслідування нещасного випадку є одним з документів, необхідних для розгляду Фондом соціального страхування від нещасних випадків справ про страхові виплати.
Документальне оформлення нещасного випадку на виробництві здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1112, якою затверджено Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві.
Згідно з п.37 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві контроль за своєчасністю і об'єктивністю розслідування нещасних випадків, їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення причин нещасних випадків здійснюють органи державного управління, органи державного нагляду за охороною праці, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи відповідно до компетенції.
Зазначені у цьому пункті органи та особи мають право вимагати у межах своєї компетенції від роботодавця проведення повторного (додаткового) розслідування нещасного випадку, затвердження чи перегляду затвердженого акта форми Н-5, акта форми Н-1 (або форми НПВ), визнання нещасного випадку пов'язаним з виробництвом і складення акта форми Н-1, якщо ними виявлено порушення вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів з охорони праці.
Відповідно до п. 38 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві посадова особа органу Держнаглядохоронпраці має право у разі відмови роботодавця скласти або затвердити акт форми Н-5, акт форми Н-1 (або форми НПВ) чи незгоди потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, із змістом акта форми Н-5, акта форми Н-1 (або форми НПВ), надходження скарги або незгоди з висновками розслідування про обставини та причини нещасного випадку чи приховання нещасного випадку видавати обов'язкові для виконання роботодавцем або робочим органом виконавчої дирекції Фонду - у разі нещасного випадку з особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, приписи за формою Н-9 згідно з додатком 8 щодо необхідності проведення розслідування (повторного розслідування) нещасного випадку, затвердження чи перегляду затвердженого акта форми Н-5, акта форми Н-1 (або форми НПВ), визнання чи невизнання нещасного випадку пов'язаним з виробництвом і складення акта форми Н-1 (або форми НПВ).
Рішення посадової особи органу Держнаглядохоронпраці може бути оскаржено у судовому порядку. На час розгляду справи у суді дія припису припиняється.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що позивач не звертався до органів Держнаглядохоронпраці зі скаргою чи з заявою про незгоду з висновком розслідування. Відповідно органами Держнаглядохоронпраці не приймалося будь-яких рішень щодо Актів від 12.03.2009, складених комісією з розслідування нещасного випадку, який стався 19.01.2009.
Таким чином, позивачем не було дотримано встановленої чинним законодавством процедури узгодження та документального оформлення висновку комісії з розслідування нещасного випадку.
З'ясування обставин і причин нещасного випадку, визначення, чи пов'язаний нещасний випадок з виробництвом, та складання відповідних актів є спеціальною компетенцією комісії з розслідування нещасного випадку, а не суду.
З огляду на це, суд не може втручатися у дискреційні повноваження відповідного уповноваженого державою органу та виконувати замість такого органу покладені на нього контрольні функції.
З аналізу змісту Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»не передбачено випадків, за яких роботодавець, у якого стався нещасний випадок на виробництві, виступає відповідачем за позовами органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Таким чином, позивач як суб'єкт владних повноважень звернувся з позовом до суду без дотримання вимог п.4 ч.2 ст.50 Кодексу адміністративного судочинства України.
Одночасно суд звертає увагу, що відповідно до п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1112, якою затверджено Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з працівниками під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству і не використовувався в інтересах підприємства, здійснюється згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 р. N 270.
Як було зазначено вище правомірність та дотримання комісією з розслідування нещасних випадків порядку розслідування нещасного випадку на виробництві має перевірятися органами Держнаглядохоронпраці, відповідно до приписів п.38 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1112, якою затверджено Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
З досліджених судом під час розгляду справи правовідносин було встановлено, що позивач та відповідач не перебувають у публічно-правових відносинах, а оскаржувані позивачем акти не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, тому суд не може застосовувати положення ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем не було обґрунтовано заявлених ним позовних вимог.
Зважаючи на вищевикладене та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій