ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
31 березня 2011 року 17:35 № 2а-16929/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Наумець О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою вілповідальністю "Комп'ютек Україна"
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва
про визнання протиправними дій, зобов'язання прийняти податкові декларації за звітні періоди з квітня 2010 року по вересень 2010 року
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій відповідача щодо неприйняття податкової звітності з ПДВ за період з квітня по вересень 2010 року, а також декларації з податку на прибуток за півріччя та три квартали 2010 року та зобов'язання відповідача прийняти податкові декларації за звітні періоди з квітня-вересень 2010 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено вимоги закону про порядок прийняття податкової звітності платників податків.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що подана позивачем податкова звітність не відповідає вимогам щодо оформлення та заповнення податкових декларацій.
Позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати неправомірними дії відповідача по невизнанню податкових декларацій з податку на додану вартість за звітні періоди з квітня 2010 року по вересень 2010 року; зобов'язати відповідача прийняти податкові декларації за звітні періоди з квітня 2010 року по вересень 2010 року.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив
Позивач є платником податку на прибуток та зареєстрований як платник податку на додану вартість.
Податкову звітність з ПДВ за квітень та травень 2010 року позивач подавав в порядку, передбаченому п.4.1.7 п. 4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Листами відповідача від 06.08.2010, 20.08.2010 та 13.09.2010 подану позивачем податкову звітність було не визнано з посиланням на наступне: подана декларація з податку на прибуток за перше півріччя 2010 року підписана головним бухгалтером ОСОБА_1, про яку відсутні дані в базах ДПІ; в податкових деклараціях з податку на додану вартість за липень 2010 року в службовому полі не зазначені номери рядків, до яких подаються додатки; в податкових деклараціях з податку на додану вартість з квітня по липень 2010 року не в повному обсязі зазначені номери рядків, до яких подаються додатки.
Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до п.п. 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно з п.п.4.1.2 п.4 1 ст.4 цього Закону прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.
Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмови у прийнятті податкової декларації у судовому порядку.
Згідно з абзацом 5 п.п.4.1.2 п. 4.1 ст.4 цього Закону податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право:
надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу;
оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Відповідно до пункту 4.2 розділу 4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (затвердженого наказом ДПА України №166 від 30.07.1997р., із змінами та доповненнями), одночасно з декларацією повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком, а також: у разі наявності експортних операцій - оригінали п'ятого основного аркуша (примірника декларанта) вантажної митної декларації (оригінали аркушів ВМД нової форми МД-2 з позначенням "3/8"); при поданні розрахунку суми бюджетного відшкодування - копії погашених податкових векселів, у разі їх наявності; розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої)). У разі подання уточнюючих розрахунків, в яких проводиться коригування податкових зобов'язань та/або податкового кредиту, такі ж розшифровки подаються на суму уточнення.
Відповідно до наданих позивачем копій податкових декларацій за квітень вересень 2010 року, що подавалися до податкового органу та містять відмітки про отримання, вбачається, що всі вони підписані керівником позивача -ОСОБА_2 Тобто, доводи відповідача, викладені в листі про невизнання податкової звітності від 06.08.2010, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Таким чином, невизнання відповідачем податкової звітності суперечить п. 4.1.2 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
З огляду на це, відповідачем було грубо порушено вимоги чинного законодавства, що регулює порядок прийняття податкової звітності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування.
Одночасно, суд звертає увагу, що вимога позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо неприйняття податкової звітності є необґрунтованою з огляду на те, що таке повноваження податкового органу прямо передбачено чинним на той час Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами».
Керуючись ст.ст. 69-72, 94, 158-163, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Комп'ютек Україна" задовольнити частково.
Зобов'язати ДПІ Шевченківському району м. Києва прийняти податкові декларації з податку на додану вартість ТОВ “Комп'ютек Україна” за звітні періоди: квітня, травня, червня, липня, серпня та вересня 2010 року.
В іншій частині позову відмовити.
Судові витрати в сумі 2,00 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комп'ютек Україна" за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій