Справа № 5766/10/1570
27 вересня 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
при секретарі судового засідання - Міхно Н.В.
за участю:
представника позивача - Бородкіна С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Житлово-комунального експлуатаційного підприємства «Радіалка»про стягнення боргу у сумі 7538,38 грн., -
встановив:
31 травня 2010 року управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Житлово-комунального експлуатаційного підприємства «Радіалка»про стягнення з відповідача боргу у сумі 7538,38 грн. на користь позивача на р/р 256083013706 в Одеському Облуправлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845.
В судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. (а.с.3-5)
Відповідач в судове засідання не прибув повторно. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.44, 50) про причини неприбуття суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи від нього не надійшло. Заперечення проти позову до суду не надійшли.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши інші докази, наявні в матеріалах справи, дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 11.10.1995 року Житлово-комунальне експлуатаційне підприємство «Радіалка»зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради, як юридична особа, ідентифікаційний код 21037987, місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, 48. (а.с.16-19, 20, 21, 22-30)
10 жовтня 1995 року Житлово-комунальне експлуатаційне підприємство «Радіалка»взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси за № 2464. (а.с.41)
Відповідно до Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень 2010 року, зданого Житлово-комунальним експлуатаційним підприємством «Радіалка»в електронному вигляді до управління Пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси 20.04.2010 року, загальна сума страхових внесків відповідача за розділом І складає 7538,38 грн. (а.с.7-8)
Відповідно до карток особового рахунку страхувальника -Житлово-комунального експлуатаційного підприємства «Радіалка»та розрахунку позивача заборгованості відповідача перед Управлінням ПФУ в Малиновському районі м. Одеси загальна сума боргу (недоїмки) останнього зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за березень 2010 року складає 7538,38 грн. (а.с.6, 9-14).
Позивачем виставлена та надіслана відповідачу вимога № Ю-2958 від 05.05.2010 року на загальну суму боргу платника страхових внесків станом на 01.05.2010 року -352806,63 грн., яка отримана відповідачем 08.05.2010 року. (а.с.15)
Відповідач самостійно розраховану суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягає сплаті за заявлений у позові період, та суму недоїмки, зазначену у вимозі за відповідний період, не сплатив, не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, не оскаржив її в судовому порядку.
Станом на момент розгляду і вирішення справи заявлена у позові сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року N 1058-IV (далі -ЗУ N 1058-IV), Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року N 1261 (далі -Положення).
Відповідно до ч. 2 ст. 5 ЗУ N 1058-IV порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначаються виключно цим Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 ЗУ N 1058-IV страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17 ЗУ N 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 ЗУ N 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для відповідача у цій справі є календарний місяць.
Згідно з ч. 12 ст. 20 ЗУ N 1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Частиною 2 статті 106 ЗУ N 1058-IV передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до ч. 15 ст. 106 ЗУ N 1058-IV строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Частиною 3 статті 106 ЗУ N 1058-IV встановлено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом 10 робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, відповідний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до п.п. 1-3 Положення Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики; у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням; організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції з питань вдосконалення цього законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Міністра праці та соціальної політики.
Основними завданнями Пенсійного фонду України є:
- участь у формуванні і реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування;
- керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
- забезпечення збирання та акумулювання внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення їх обліку;
- призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати;
- забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством;
- ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд вважає подання даного позову правомірним, позовні вимоги обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 33, 35, 71, 86, 94, 158-162, 167, 184-186 КАС України, суд -
постановив:
Позов управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Житлово-комунального експлуатаційного підприємства «Радіалка»про стягнення боргу у сумі 7538,38 грн. -задовольнити повністю.
Стягнути з Житлово-комунального експлуатаційного підприємства «Радіалка»борг у сумі 7538,38 грн. (сім тисяч п'ятсот тридцять вісім гривень тридцять вісім копійок) на користь управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси (код ЄДРПОУ 26302750, р/р 256083013706, в Одеському обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845).
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України -з дня отримання копії постанови.
В повному обсязі постанову складено 01 жовтня 2010 року.
Суддя М.Г. Цховребова