33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"14" квітня 2011 р. Справа № 5019/689/11
Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюка В.Р. розглянувши справу
за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області
до відповідача Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області
про стягнення 850 грн. 00 коп. штрафу
за участю представників сторін:
від позивача: Воробюк О.В. дов.01-07/1470 від 16.06.2010 р.;
від відповідача: не з'явився.
Статті 20, 22 ГПК України роз'яснені.
Позивач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, звернувся в господарський суд з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача - Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області штраф за правопорушення у сфері містобудування в розмірі 850 грн. 00 коп. до державного бюджету.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов не подав, у судове засідання не з'явився, про день та час судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням, яке наявне в матеріалах справи (а.с.19).
Відповідно до ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Оскільки відповідач був завчасно повідомлений про день та час судового розгляду та мав можливість в розумні терміни довести до відома суду свої доводи та міркування стосовно позовних вимог, однак своїми правами визначеними ст. 22 ГПК України не скористався, то суд вважає можливим розгляд справи по суті позовних вимог, без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 24.02.2009 р. № 28 (далі по тексту -Положення), інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області відповідно до пункту 1 Положення є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 р. № 65.
Згідно з пунктом 3 Положення, одним з основних завдань інспекції державного-архітектурно будівельного контролю у Рівненській області є здійснення нагляду і контролю у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Пунктом 5 Положення встановлено, що інспекція має право в установлених законодавством випадках проводити перевірки об'єктів будівництва і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форми власності щодо додержання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань; давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства, державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів.
На виконання покладених повноважень, працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області було проведено перевірку виконання припису від 15 жовтня 2010 року № 808 Острожецькою сільською радою Млинівського району Рівненської області, врученого під час виконання будівельних робіт з реконструкції дитячого садка на 140 місць с.Острожець Млинівського району Рівненської області.
За результатами перевірки 11 березня 2011 року встановлено, що припис відповідачем не виконаний, про що складений акт (а.с. 10), який одержаний представником відповідача.
Протоколом про правопорушення у сфері містобудування від 11 березня 2011 року (а.с. 7) зафіксовано факт правопорушення невиконання припису інспекції ДАБК у Рівненській області № 808 від 15 жовтня 2010 р. Представник відповідача ознайомлений з протоколом, про що свідчить підпис сільського голови Наумчука М.М. на протоколі.
Згідно із ч. 1 статті 3 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
Згідно із частинами 3, 4 статті 3 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" у п'ятнадцятиденний термін з дня одержання протоколу про правопорушення питання про накладення штрафу розглядається посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
На підставі зазначених документів 11 березня 2011 року начальником інспекції ДАБК у Рівненській області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 324-ю, якою, згідно із абзацом 8 частини 1 статті 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" та Положенням про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування накладено Острожецьку сільську раду Млинівського району Рівненської області штраф у сумі 850 грн. 00 коп.
У постанові зазначено, що штраф підлягає сплаті до 26 березня 2011 року.
Постанова одержана представником відповідача 25 березня 2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.22) .
Відповідно до ст. 249 ГК України та ст. 4 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, передбачені цим Законом, може бути оскаржено до господарського суду. При цьому виконання постанови про накладення штрафу зупиняється до прийняття відповідного рішення чи ухвали господарським судом.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Відповідачем постанова не оскаржена і штраф не сплачений.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи, що доказів сплати 850 грн. 00 коп. штрафу відповідач суду не надав, позовні вимоги про їх примусове стягнення обґрунтовані, законні, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, і підлягають до задоволення.
Судові витрати, передбачені ст.44 ГПК України, на підставі ч.3 ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 49, 82-85 , ГПК України, суд -
1. Позов задоволити. Стягнути з Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області ( 35113, Рівненська область, Млинівський район, с. Острожець, вул. Незалежності, 12) в доход державного бюджету на рахунок № 31111106700242 в ГУДКУ у Рівненській області, МФО 833017, код ЗКПО 23304033, код платежу 21081100 , 850 грн. 00 коп. штрафу.
2.Стягнути з Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області ( 35113, Рівненська область, Млинівський район, с. Острожець, вул. Незалежності, 12) в доход Державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн. 00 коп.
3.Стягнути з Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області (35113, Рівненська область, Млинівський район, с.Острожець, вул.Незалежності, 12) в доход Державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Р.Войтюк
Повний текст рішення оформлено та підписано 15 квітня 2011р.